Uslužni programi
Program fman (ime počinje malim slovom) je softverski alat za rad sa fajlovima, koji može biti alternativa za File Explorer. Zasnovan je na sistemu rada sa glavnim ekranom podeljenim po vertikali, za istovremeni prikaz sadržaja dva foldera. Ovo je popularni koncept koji je nekada davno predstavio legendarni Norton Commander, a danas ga koriste popularne file manager aplikacije poput čuvenog Total Commander‑a.
Za dobre file manager programe uobičajeno je da se mnoge operacije mogu obaviti brže i efikasnije korišćenjem prečica sa tastature umesto miša. Preferencija autora programa ka korišćenju tastature ide do takvih finesa da se neke opcije mogu aktivirati samo preko tastature, a fman nema uobičajen sistem padajućih menija. Kada u početku korišćenja programa probate da uradite nešto mišem, biće prikazan dijalog sa objašnjenjem da je bolje koristiti tastaturu, uz opciju da ispratite kratak kurs ugrađen u program, koji vam može pomoći da naučite osnovne mogućnosti i prečice sa tastature.
Prva opcija sa tastature koju treba probati u programu fman je Ctrl+Shift+P, što će prikazati paletu komandi, odnosno listu osnovnih opcija. Za uobičajene opcije nad fajlovima zaduženi su isti funkcijski tasteri koji su standard za *Commander programe. Tako se fajlovi između izvornog i ciljnog foldera (svaki prikazan sa jedne strane glavnog ekrana) kopiraju sa F5, taster F6 je zadužen za prebacivanje, a F8 za brisanje označenih fajlova. Neke od dodatnih prečica koje treba zapamtiti su Ctrl+P za promenu aktivnog foldera, F9 za otvaranje komandnog prozora, Ctrl+Leva stralica i Ctrl+Desna strelica za otvaranje foldera u levom ili desnom panelu, te recimo Ctrl+. (tačka) za uključivanje odnosno isključivanje prikaza skrivenih fajlova.
Prečice sa tastature za izvršavanje komandi se mogu promeniti, ali u skladu sa minimalističkim pristupom za ovo ne postoji ekran za podešavanje programa, već je potrebno ručno izmeniti konfiguracioni fajl Key Bindings.json. Na sličan način, izmenom ili kreiranjem odgovarajućeg konfiguracionog fajla u JSON formatu, može se proširiti funkcionalnost programa i dodati nove komande. Nedostatak sistema menija i ekrana za podešavanje za većinu korisnika nije pogodno rešenje, pa je fman u trenutnom stanju namenjen više onima koji ne mare da provedu više vremena da ručno prilagode program svojim potrebama.
fman se distrubiura po shareware principu, uz ograničenje u vidu uvodnog ekrana koji se prikazuje pri svakom startovanju, gde morate izabrati odgovarajući taster za nastavak rada – slično ograničenju koje ima Total Commander. fman je višeplatformski program, dostupan u verzijama za Windows, Linux i macOS. Instalacija ne nudi nikakve opcije podešavanja, već će automatski preneti sve potrebne fajlove i kreirati prečicu za startovanje programa. Instalacija će takođe bez pitanja dodati fman opcije u kontekstni meni File Explorer‑a. Ako vam sve ovo deluje zanimljivo, posetite fman.io i preuzmite program.