BIZIT 2024

Velika Britanija ugasila poslednju termoelektranu na ugalj

Poslednja termoelektrana na ugalj u Velikoj Britaniji ispustiće svoje poslednje zagađenje u ponedeljak pre nego što se trajno zatvori, čime će zvanično završiti vek i po proizvodnje uglja u zemlji. Elektrana Ratcliffe-on-Soar u Notingemširu bila je poslednja takve vrste nakon što se Britanija 2015. godine obavezala da će zatvoriti sve termoelektrane na ugalj do 2025. godine. Ratcliffe je prvobitno trebalo da se zatvori 2022. godine, ali je ostao otvoren nakon ruske invazije na Ukrajinu i gasne krize u Evropi.

PCPress.rs Image

Zatvaranje poslednje elektrane na ugalj u UK

Elektrana Ratcliffe nekada je zapošljavala 3.000 inženjera, ali sada ima samo 170 zaposlenih. Ta grupa će se okupiti kako bi gledala prenos uživo isključivanja elektrane, a više od 100 njih će raditi na njenom razmontiranju tokom naredne dve godine. Mnogi od ostalih zaposlenih preći će na nova radna mesta u drugim elektranama koje poseduje Uniper, nemački vlasnik Ratcliffe-a, dok će drugi ući u programe obuke za rad na drugim aspektima industrije.

Britanija je otvorila prvu svetsku termoelektranu na ugalj 1882. godine, londonski Holborn Viaduct, uz pomoć kompanije Thomas Edison-a, Edison Electric Light Company. Ugalj je imao veliki značaj u Velikoj Britaniji sve do nedavno. Prema izveštaju energetskog instituta Ember, ugalj je bio odgovoran za 39 posto snabdevanja energijom u UK 2012. godine, ali se taj procenat smanjio na samo dva posto 2019. godine. Smanjenje proizvodnje uglja navodno je bilo dvostruko veće od ukupne količine svih stakleničkih gasova korišćenih u UK u 2023. godini. Između 2012. i 2023. godine, proizvodnja energije iz vetra i sunca porasla je sa šest posto na 34 posto udela u energetskoj snabdevenosti Velike Britanije. Iako Britanija još ima dug put pred sobom, ovaj korak je čini prvom zemljom iz G7 koja je potpuno ukinula proizvodnju energije iz uglja.

Pročitajte i:  Dokumentarni serijal: Kako 5G i nove tehnologije smanjuju uticaj klimatskih promena

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *