5 stvari koje možete uraditi da optimizujete svoj ruter za najbolje performanse
Za skup nevidljivih radio talasa, impresivno je koliko je Wi-Fi postao sastavni deo naših svakodnevnih života. Wi-Fi signal je apstraktan koncept za mnoge ljude, sa nekim ruterima koji imaju mnogo antena koje strše, dok drugi imaju kompaktni unutrašnji raspored antena. Bez obzira na vrstu rutera koji imate, važno je da optimizujete svoj Wi-Fi za najbolju moguću vezu u celom domu.
Podesite Wi-Fi opsege pravilno – smanjite smetnje i poboljšajte brzinu
Najverovatnije vaš ruter nudi dual-band bežičnu vezu koristeći 2.4GHz i 5GHz spektar. Postoji više kanala na svakoj frekvenciji, tako da više rutera može koegzistirati bez previše smetnji. Noviji ruteri visokih performansi, međutim, koriste mnogo šire opsege, do 160MHz na 5GHz, tako da jedan ruter koristi isti spektar koji su ranije koristila dva rutera na 80MHz. Većina naših uređaja i dalje primarno koristi 5GHz, uključujući pametne telefone i laptope. Kada postavljate svoju Wi-Fi mrežu, neki ruteri vam omogućavaju da odaberete širinu opsega, koji kanal koristi i ponekad nivoe snage. Za najbolju moguću brzinu, trebalo bi da podesite ruter na maksimalnu širinu, koja je obično 160MHz. Neki stariji ili jeftiniji ruteri podržavaju samo 80MHz. Imajte na umu da širenjem opsega smanjujete područje pokrivenosti zbog dostupnih nivoa snage rutera. To je jedan od razloga zašto se može činiti da vaš stari ruter nudi bolje pokrivanje, čak i ako su njegove brzine bile niže. Možete koristiti aplikaciju kao što je Wi-Fi Analyzer na Androidu da vidite koji su opsezi najopterećeniji u vašem području. Ako imate tri-band ruter sa dva 5GHz opsega, možete koristiti oba 5.2GHz kanala istovremeno sa višim 5.8GHz kanalima, što vam daje najbolje od oba sveta. Imajte na umu da neki stariji Wi-Fi uređaji neće podržavati više 5GHz kanale, tako da ako neki od vaših uređaja ne mogu da se povežu, možda ćete morati da koristite niže kanale. Isto važi i za DFS opsege, koji se koriste od strane RADAR sistema, tako da ako živite blizu aerodroma, možda neće biti dostupni.
Omogućite MU-MIMO i OFDMA – nemojte dozvoliti da zagušenje uspori vašu mrežu
Noviji ruteri, uključujući većinu Wi-Fi 6 rutera, dodaju funkcije poput MU-MIMO da pomognu u upravljanju velikim brojem uređaja istovremeno. MU-MIMO znači Multiple User, Multiple Input, Multiple Output, i dizajniran je da održava brzine konzistentnim na više uređaja koji koriste isti Wi-Fi istovremeno. Neki ruteri ne omogućavaju ove funkcije po defaultu, tako da vredi proveriti da li su omogućene kada postavljate ruter. Druga tehnologija koju treba tražiti kod Wi-Fi 6 uključuje OFDMA i QAM, koje mogu malo modifikovati vaš bežični signal da izbegne usporavanje zbog zagušenja.
Iako ove funkcije mogu biti korisne, ponekad su po defaultu onemogućene kako bi se maksimalizovala kompatibilnost. Iako možete napraviti novi ruter što bržim i naprednijim, to ne znači ništa ako vaši uređaji ne mogu da ga podrže. Neki stariji uređaji ili oni sa jeftinim Wi-Fi komponentama mogli bi imati problema sa pouzdanim povezivanjem na Wi-Fi sa omogućenim nekim od ovih softverskih funkcija, tako da rezultati mogu varirati. Međutim, većina naše tehnologije iz poslednjih nekoliko godina će raditi sasvim dobro sa omogućenim ovim funkcijama, a poboljšanja u brzini i kvalitetu veze će biti vredna truda.
Omogućite QoS ako imate sporiju vezu – vaši najvažniji uređaji će biti prvi u redu
Ako često maksimalno koristite svoju internet vezu sa više uređaja koji se istovremeno povezuju, možete omogućiti QoS da bi vaša mreža radila glatko. QoS, ili kvalitet usluge, je softver koji prioritizuje određene uređaje i usluge u odnosu na druge. Ovo može biti korisno za one koji dele internet vezu, ali imaju neke uređaje koji su važniji od drugih, kao što je radni računar tokom dana ili gejming konzola noću. QoS nije nužno dizajniran da ubrza vašu vezu, već da je održava konzistentnom kako ne biste imali velike skokove u kašnjenju tokom igranja, ili ostali bez brzine učitavanja dok pokušavate da delite ekran za poslovni sastanak. Zavisno od rutera koji imate, vaš QoS može biti jednostavan kao podešavanje koji uređaji su najviši prioritet ili optimizacija za specifične aktivnosti, kao što su gejming ili strimovanje. Sa isključenim QoS-om, ruter će isporučivati podatke što je brže moguće na osnovu principa “ko prvi dođe, prvi poslužen”, ali može delovati neodgovarajuće ako vaša internet veza ne prati vaše zahteve za propusnim opsegom.
Ažurirajte svoj softver – popravite poznate probleme
Ako ste postavili ruter pomoću aplikacije i omogućili obaveštenja, verovatno ste već videli nekoliko ažuriranja za ruter. Ako niste, sada je pravo vreme da proverite i osigurate da vaš ruter koristi najnoviji softver. Većina modernih rutera omogućava lako ažuriranje, sa opcijom u aplikaciji ili postavkama veb pregledača za proveru i preuzimanje ažuriranja. Ako nema te opcije, možda ćete morati da posetite stranicu za podršku proizvođača vašeg rutera da biste preuzeli ažuriranje. Ako vaš ruter obezbeđuje vaš ISP, vrlo verovatno već ima automatska ažuriranja omogućena, koja će se primeniti tokom noći, često bez da korisnik to primeti. Ovi ruteri koje obezbeđuju ISP-ovi su često prilično ograničeni u pogledu softvera, ali čak i vaš ISP želi da budete na najnovijem softveru.
Iako ažuriranje softvera neće imati veliki direktan uticaj na performanse Wi-Fi-ja, problemi sa performansama se često rešavaju softverskim ažuriranjem. Na primer, ako TP-Link otkrije da jedan od njegovih rutera ne radi optimalno u određenoj vrsti postavke, može izdati ažuriranje da reši problem i održi vašu mrežu u ispravnom stanju, nadamo se pre nego što primetite bilo kakve probleme.
Podignite svoj ruter sa poda – nemojte blokirati svoj signal
Jedno od najjednostavnijih, najjeftinijih i najefikasnijih poboljšanja koje možete napraviti za svoju Wi-Fi mrežu je da osigurate da je ruter na pravom mestu. Ruter treba da bude postavljen u centru vašeg doma, što može predstavljati problem za one sa sklonošću ka unutrašnjem uređenju. Kao rezultat toga, ruteri često završavaju iza televizora ili nameštaja, ili još gore, na podu. Čak i nameštaj može blokirati Wi-Fi signale, tako da ako ste sakrili ruter, možete gubiti mnogo performansi. Ako možete, postavite ruter više kako bi njegove antene bile iznad većine nameštaja i držite ga dalje od televizora. Televizori su veliki ravni paneli, ponekad sa velikim metalnim pločama unutra, koji su odlični za blokiranje bežičnih signala. Iako se može činiti logičnim da postavite ruter iza televizora, to je jedno od najgorih mesta za njega. Pored blokiranja signala, stvari poput napajanja i produžnih kablova mogu stvoriti smetnje koje takođe mogu oštetiti vaš signal. Postavite ruter na policu ili čak montirajte na zid. Ako imate problema sa dosezanjem specifične sobe sa Wi-Fi signalom, možete pokušati da nađete mesto za ruter koje minimizuje broj zidova između rutera i destinacije.
Nemojte menjati ruter odmah
Ako niste dirali postavke svog Wi-Fi rutera od kada ste ga postavili, možda ćete moći da izvučete još malo života iz njega pre nego što budete morali da kupite jedan od najboljih Wi-Fi rutera. Naše potrebe za Wi-Fi-jem rastu izuzetno brzo svake godine, i broj i tip uređaja koje povezujete na mrežu mogu biti prilično različiti od trenutka kada ste ga prvi put postavili. Na primer, stvari kao što je MU-MIMO mogu biti mnogo važnije nakon što dodate gomilu pametnih kućnih uređaja na mrežu.
Ako jednostavno ne dobijate dovoljno pokrivenosti sa svojim starim ruterom, čak i nakon što ste pokušali ove sugestije, onda neće biti puno toga što možete uraditi putem postavki da poboljšate stvari. Neki ruteri imaju opcije nivoa snage, ali po defaultu, ove su obično postavljene na maksimalnu dozvoljenu vrednost. Ako vam je potrebna šira pokrivenost, verovatno ćete želeti da nadogradite na jedan od najboljih mesh Wi-Fi sistema umesto na drugi ruter. Međutim, mnogi noviji ruteri podržavaju neke opcije za proširenje mesh mreže.
Izvor: Xda-developers