Top50 2024

AI kao zaštita od zmija otrovnica

AI već nekoliko godina dekodira kompleksne molekule na kojima počiva ceo živi svet. Alati nove generacije su već tu, ali se mnogi i dalje pitaju kakvu to razliku ova otkrića prave.

PCPress.rs Image

Kada se raspravlja o razlikama koje neka novina pravi, obično se misli na stvari koje poboljšavaju život. AI sve sve više meša u sve, ali se i dalje najviše koristi za kreiranje lažnih videa i besmislenih fotografija. To se polako menja, pa ima i onih koji nove tehnologije koriste za stvari koje spasavaju živote – naučnik David Baker, koji je nedavno dobio Nobelovu nagradu, je deo tima koji AI koristi za kreiranje novih proteina koji neutrališu toksine iz otrova nekih zmija otrovnica.

Novi protivotrov još uvek nije potpuno delotvoran, ali demonstrira kako ovakvi AI softveri mogu da se koriste – svaki zmijski otrov sadrži komplikovanu mešavinu toksina i uglavnom se radi o proteinima, a protivotrov koji je nastao uz pomoć veštačke inteligencije bi mogao da spase mnoge živote. Fokusira se na posebnu vrstu proteina koja se nalazi u otrovima zbija kao što su mambe i kobre.

Pročitajte i:  Pozovi pomoć: ChatGPT se javlja na telefon
PCPress.rs Image

Iako uspeh nije potpun, jasno je da bi AI alati mogli da budu korisni za rešavanje mnogih problema koje čovečanstvo odavno trpi. Stručnjaci ipak ističu da je vrlo verovatno da ni veštačka inteligencija neće biti uspešna u potpunom rešavanju ovog problema, budući da zmijski otrov sadrži ogroman broj različitih toksina, a AI je za sada uspeo da se pozabavi sa tek dva tipa. To znači da bi rešenje za otrov koji proizvode kobre moglo da se pokaže kao beskorisno kada je odbrana od toksina koje proizvode druge zmije u pitanju.

Izvor: Ars Technica

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *