Amazon pokreće svoj projekat Kuiper
Prvih 27 satelita biće poslato u orbitu pomoću rakete Atlas V 9. aprila.
Project Kuiper
Nakon nedavnih testova, Amazon je najavio da je konačno spreman za lansiranje svog svemirskog internet projekta Project Kuiper. Taj projekat bi trebalo da bude konkurencija Starlinku.
Prva grupa od 27 satelita biće lansirana u nisku Zemljinu orbitu (LEO) u okviru misije KA-01 (Kuiper Atlas 1) pomoću rakete United Launch Alliance Atlas V 9. aprila iz Kejp Kanaverala. Naravno, ukoliko vremenski uslovi to dozvole. Amazon se nada da će početi da nudi svoju uslugu brzog interneta „kasnije ove godine“.
3.200 satelita
Amazonova mreža će se sastojati od ukupno 3.200 satelita, koji će biti lansirani uz pomoć partnera kao što su ULA, Arianespace, Blue Origin i čak SpaceX. Slično Starlinku, Project Kuiper će, kada bude završen, pokriti celu planetu. Radiće sa antenom prečnika samo 7 inča. Ona može da omogući brzinu do 100 Mbps, dok će veći terminali omogućiti brzinu do 1 Gbps. Kompanija je saopštila da će cena terminala biti ispod 400 dolara.
Sateliti će se kretati brzinom od 27.358 km/h na visini od 630km iznad Zemlje, kružeći planetom na svakih 90 minuta. Koristiće poseban reflektivni premaz koji raspršuje svetlost kako bi bili manje vidljivi astronomima sa zemlje, saopštio je Amazon.
Trenutno, SpaceX-ova Starlink mreža koristi preko 7.000 satelita. Tako da će kombinovana mreža Project Kuiper i Starlink imati više od 10.000 satelita kada Amazon završi svoju infrastrukturu.
Amazon je lansirao dva test satelita u oktobru 2023. godine i proglasio testove uspešnim, pri čemu su sateliti prenosili i primali podatke brzinom do 100 gigabita u sekundi. Kasnije, u decembru, kompanija je poboljšala mrežu uvođenjem sistema laserskih veza velike brzine, što bi trebalo dodatno da poveća performanse.
Prvo lansiranje Project Kuiper-a biće najveći teret do sada za Atlas V, koji će koristiti pet dodatnih raketnih bustera pored glavnog pogona.
Iako su dosadašnji testovi bili uspešni, misija nosi određene rizike. „Sproveli smo opsežna testiranja na zemlji kako bismo se pripremili za ovu prvu misiju, ali postoje stvari koje se mogu naučiti samo tokom leta“, izjavio je Rajiv Badjal, potpredsednik Project Kuiper-a. „Bez obzira na ishod misije, ovo je tek početak našeg puta, i imamo sve potrebne resurse da učimo i prilagođavamo se dok se pripremamo za nova lansiranja u narednim godinama.“
Izvor: Engadget