Apple razmatra AI za dizajniranje svojih čipova
Kompanija Apple je zainteresovana za korišćenje generativne veštačke inteligencije kako bi ubrzala dizajniranje prilagođenih čipova u srcu svojih uređaja, rekao je vrhovni rukovodilac za hardversku tehnologiju u privatnom izlaganju prošlog meseca.
Johny Srouji, viši potpredsednik Apple a za hardverske tehnologije, dao je ove napomene u govoru u Belgiji, gde je primao nagradu od Imeka, nezavisne grupe za istraživanje i razvoj poluprovodnika koja tesno sarađuje sa većinom najvećih svetskih proizvođača čipova.
U govoru, čiji je snimak pregledao Reuters, Srouji je predstavio Apple razvoj prilagođenih čipova od prvog A4 čipa u iPhone 2010. godine do najnovijih čipova koji pokreću desktop računare Mac i slušalice Vision Pro.
Rekao je da je jedna od ključnih lekcija koju je Apple naučio bila da je potrebno da koristi najsavremenije dostupne alate za dizajniranje svojih čipova, uključujući najnoviji softver za dizajn čipova od firmi za automatizaciju elektronskog dizajna (EDA).
„Kompanije za elektronsku informatiku (EDA) su izuzetno ključne u podršci našim složenostima dizajna čipova“, rekao je Sroudži u svojim napomenama. „Generativne tehnike veštačke inteligencije imaju veliki potencijal u dobijanju više dizajnerskog posla za manje vremena, a to može biti ogromno povećanje produktivnosti.“
Srouji je rekao da je još jedna ključna lekcija koju je Apple naučio u dizajniranju sopstvenih čipova bila da se prave velike opklade i da se ne osvrću unazad.
Kada je Apple prebacio svoje Mac računare – svoju najstariju aktivnu liniju proizvoda – sa Intelovih čipova na sopstvene čipove 2020. godine, nije napravio nikakve planove za nepredviđene situacije u slučaju da prelazak ne uspe.
„Prelazak Mac na Apple Silikon bio je velika opklada za nas. Nije bilo rezervnog plana, ni plana podele ponude, pa smo uložili sve, uključujući i monumentalni softverski napor“, rekao je Srouji.
Izvor: Reuters



