BIZIT 11 - prvi dan

Azure Linux 3 postaje dostupna – ali ne očekujte dodatke

Microsoft je učinio Azure Linux 3.0 opšte dostupnim, što dolazi u pravo vreme s obzirom na nedavne probleme sa Windows-om.

PCPress.rs Image

Microsoft distribucija dobija novi LTS kernel

Ova verzija uključuje ažuriranje Linux kernela i nove verzije različitih paketa. Međutim, korisnici umorni od problema sa glavnim operativnim sistemom Microsofta, treba da se okrenu na drugu stranu. Azure Linux 3.0 (ranije poznat kao CBL-Mariner) i dalje ostaje osnovni proizvod, sa dovoljno funkcionalnosti da pokrene nešto poput Kubernetes-a, ali ne mnogo više od toga. Ljubitelji desktop računara bi trebalo da potraže druge opcije. Što je, da budemo fer, kako i treba da bude. Dok je Azure Linux 3.0 komercijalno podržana verzija CBL-Mariner-a (CBL znači Common Base Linux), njegova primarna svrha je da bude kontejner ili domaćin kontejnera i ostaje primer minimalističkih distribucija.

Nažalost, izdanje još uvek ne uključuje ISO – GitHub repozitorijum će korisnike uputiti na verziju 2.0, koja ima nešto preko 800 MB. Međutim, izvorni kod je dostupan za korisnike koji žele da sami kreiraju svoju verziju i isprobaju Microsoftovu Linux distribuciju.

Pročitajte i:  5 Linux komandi za brzo pregledanje sadržaja fajlova

Izdanje trenutno nema beleške o izdanju, ali pregled izvornog koda pokazuje da je ovo prilično veliko izdanje, što opravdava promenu broja verzije. Jedno značajno ažuriranje je prelazak na 6.6 LTS Linux kernel, što je veliki skok u odnosu na kernel 5.15 korišćen u ranijim verzijama. Pregledi ažuriranja su dostupni već nekoliko meseci, a poslednji je bio 3. jula.

CBL-Mariner je preimenovan delimično kao način da se naglasi da je Azure Linux komercijalno podržana verzija operativnog sistema, sa nekoliko napomena – njegova primarna svrha je, na kraju krajeva, da bude domaćin kontejnera za Azure Kubernetes Service. Takođe, CBL-Mariner nije baš lako izgovoriti. Dok GitHub stranica za projekat koristi naziv Azure Linux, veći deo repozitorijuma i dalje je fokusiran na CBL-Mariner. README kaže: “CBL-Mariner je razvijen s idejom da mali zajednički skup paketa može zadovoljiti univerzalne potrebe prvih strana cloud i edge servisa, dok omogućava individualnim timovima da dodaju dodatne pakete na zajedničku osnovu kako bi proizveli slike za svoje radne opterećenje.”

Pročitajte i:  5 razloga zašto će Linux preteći Windows i macOS na desktopu - na kraju

Nešto poput Windows Subsystem for Linux pada na pamet. Ažuriranje je znak da, uprkos opsesiji kompanije veštačkom inteligencijom ovih dana, projekti poput Azure Linux-a nastavljaju da se razvijaju i dobijaju ažuriranja. Prelazak na 6.6 LTS kernel, zajedno sa drugim ažuriranjima paketa, biće dobrodošao od strane korisnika, kako unutar Microsofta tako i spolja.

Izvor: Theregister

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *