Baterije za pametne telefone su doživele veliki napredak, a da to niste ni primetili
Izgleda da svako malo čujemo o novim inovacijama u tehnologiji baterija koje će revolucionisati industriju i doneti dugotrajnije telefone za sve. Silicijumske baterije su se pojavile u komercijalnim telefonima prošle godine, a sve više brendova prihvata ovu tehnologiju.
Neke od ovih tehnologija uključuju natrijum, cink, pa čak i radioaktivne materijale. Nažalost, većina tih tehnologija ne uspeva da se primeni u komercijalnim uređajima. Međutim, revolucija u baterijama za pametne telefone tiho se dogodila u poslednjih nekoliko godina. Upoznajte silicijumske baterije.
Silicijumske baterije su tu
Velika većina pametnih telefona koristi litijum-jonske baterije, u kojima se za anodu koristi grafit. Ali baterije zasnovane na silicijumu, koje su sada dostupne u komercijalnim uređajima, koriste anodu napravljenu od silicijuma. Najveća prednost silicijumskih baterija je što nude veću energetsku gustinu u odnosu na litijumske baterije. To znači fizički manju bateriju sa istim kapacitetom kao litijum-jonska baterija ili veću bateriju sa istim fizičkim dimenzijama. Silicijumske baterije pružaju veću energetsku gustinu, omogućavajući veći kapacitet ili manju fizičku veličinu baterije. Ova prednost je najočiglednija kod HONOR Magic 5 Pro iz 2023. godine, koji je bio prvi telefon sa silicijumskom baterijom. Globalne verzije telefona imale su litijumsku bateriju kapaciteta 5.100mAh, dok je kineska verzija imala silicijum-karbonsku bateriju od 5.450mAh u istom kućištu. Silicijumske baterije su od tada usvojene kod modela OnePlus Ace 3 Pro, serija Xiaomi 13 i 14, kao i vivo X100 Ultra i X Fold 3 Pro. Konkretno, OnePlus uređaj nudi bateriju od 6.100mAh, a brend tvrdi da baterija ima 22% veći kapacitet, ali manju fizičku veličinu u poređenju sa modelom Ace 2 Pro. HONOR Magic 6 Pro takođe donosi silicijum-karbonsku bateriju od 5.600mAh.
Nove mogućnosti za pametne telefone
Osim većeg kapaciteta baterija, silicijumske baterije imaju još nekoliko prednosti. Ova tehnologija donosi velike prednosti u segmentu savitljivih telefona, omogućavajući tanji dizajn bez žrtvovanja kapaciteta baterije. HONOR Magic V2 iz 2023. godine dobio je priznanja zbog svog super tankog dizajna (9,9 mm), a ipak je nudio silicijum-karbonsku bateriju od 5.000mAh. HONOR Magic V3 je ove godine otišao korak dalje, sa debljinom od samo 9,2 mm, a ipak je imao silicijumsku bateriju od 5.150mAh. Vivo X Fold 3 Pro takođe koristi silicijumsku bateriju od 5.700mAh, a ipak nudi dizajn od 11,2 mm. Ovaj trend se proteže i na preklopne telefone poput HONOR Magic V Flip i Xiaomi Mix Flip, sa baterijama od 4.800mAh i 4.780mAh. Nema sumnje da postoji jak argument da bi silicijumske baterije mogle biti ključ za Google i Samsung kako bi smanjili debljinu svojih savitljivih telefona. Silicijumske baterije takođe omogućavaju kompaktnije vodeće telefone. Jedna od najvećih mana malih telefona je što njihov kapacitet baterije često pati u poređenju sa većim uređajima, kao što je Galaxy S24 i njegova relativno mala baterija od 4.000mAh. Međutim, silicijumske baterije bi mogle doneti povećanje kapaciteta bez povećanja veličine. Već postoje glasine da će Xiaomi 15 biti telefon prilagođen džepu sa baterijom od ~5.000mAh. Dakle, nadamo se da ćemo u budućnosti videti više malih vodećih telefona, iako je era telefona od 5 inča prošla. Ova tehnologija bi mogla biti korisna i za manje uređaje poput fitnes narukvica, pametnih satova i senzora za pametne domove, gde je prostor ograničen. Silicijumske baterije bi mogle omogućiti duži vek trajanja ovih uređaja ili čak manji uređaj bez žrtvovanja trajanja baterije. U stvari, HONOR Watch 5 već dolazi sa silicijumskom baterijom od 480mAh.
Čekanje je gotovo
Svi smo postali skeptični prema pričama o novim tehnologijama baterija koje nikada ne ugledaju svetlost dana. Ali silicijumske baterije su stvarne, i možete kupiti telefone sa ovom tehnologijom već sada. Ova tehnologija će postajati sve popularnija kako njen uticaj postane neosporan, posebno u segmentu savitljivih telefona, gde je prostor ključan.
Izvor: Androidauthority