Bionički pogled budućnosti: Rešenje za probleme sa čulom vida
Širom sveta preko 36 miliona ljudi pati od poteškoća koje su u vezi sa čulom vida, a do pre deset godina nije bilo rešenja koje bi taj problem moglo da reši, ili makar ublaži. Onda su 2009. eksperti sa Univerziteta u Mančesteru predstavili prvo Argus II bioničko oko. Deset godina kasnije tvorci ovog patenta rade na složenijem sistemu vida koji bi mogao da se ugrađuje direktno u nervni sistem pacijenta.
Radi se o Orion Visual Cortical Prosthesis sistemu koji kao i Argus II pre njega sadrži malu kameru koja je montirana na naočare, a čiji je zadatak da beleži slike, da bi ih sistem za obradu podataka potom prevodio u električne impulse koji se prenose do implanta u mozgu. Za razliku od Argus II modela, čiji se implant ugrađivao na optički nerv pacijenta, Orion implant se ugrađuje direktno u mozak, a uz pomoć hirurške intervencije u okviru koje se uklanja deo kosti sa potiljka pacijenta kako bi se pristupilo mozgu, te između hemisfera postavio sistem elektroda koje mere električni protok. Tu je i prenosnik koji bežično dobija informacije i energiju od spoljašnjih delova sistema, a kreatori sistema rade i na infracrvenoj kameri, zahvaljujući kojoj bi korisnici mogli da vide i noću.
Sistem je još uvek u početnim fazama razvoja, pa se pretpostavlja da će proći još nekoliko godina dok ne bude bio spreman za upotrebu.
Izvor: Engadget