Čas iz istorije: Prvi selfie
Vekovima pre nego što je pravljenje selfie fotografija postalo normalna društvena pojava, hemičar Robert Cornelius je pravio prve autoportrete ovog tipa. Tako je ušao u istoriju.
Danas nas preterano pravljenje selfie fotografija brine – opsesivno snimanje ovakvih fotografija i postavljanje na društvene mreže moglo bi da bude znak nekog mentalnog oboljenja. Podatak je prvi put plasiran još 2014. godine u obliku lažne vesti. To je ipak zainteresovalo grupu naučnika iz Velike Britanije i Indije, pa su 2017. objavili članak koji opisuje njihovo istraživanje selfie problema. Tu je ovaj poremećaj opisan kao zavisnost od pravljenja sopstvenih fotografija, a kako bi oni koji to čine popravili samopouzdanje, raspoloženje i zadovoljili potrebe za time da budu viđeni.
U vreme kad je Robert Cornelius u Filadelfiji napravio prvu selfie fotografiju, nije bilo društvenih mreža da je podeli. Prvi selfie je snimio 1839. godine, a da bi to ostvario morao je mirno da sedi ispred kamere između 10 i 15 minuta. Kasnije su selfie snimali i drugi – fotografkinja Vivian Maier je napravila mnogo ovakvih fotografija, a od njega nije bežao ni Andy Warhol.
Pojam „selfie“ je 2013. bio proglašen za reč godine, ali je izgleda više od modernog fenomena. Čak je i Josip Broz Tito napravio selfie ili dva.