Top50 2024

ChatGPT, dronovi i moderno ratovanje

Sve se menja, pa i oružje. Iako bi najbolje bilo da izađe iz upotrebe, čovek je krenuo u drugom smeru – tehnologija na kojoj se bazira ChatGPT bi mogla da postane sastavni deo ratnih dronova. Ratovanje se dakle svaljuje na propelere ovih modernih letelica, ali će žrtve i ubuduće biti civili.

PCPress.rs Image

Radi se o tome da je OpenAI dogovorio saradnju sa kompanijom koja se bavi proizvodnjom AI oružja. U pitanju je startap Anduril Industries iza kojeg stoji američki preduzetnik Palmer Luckey, osnivač kompanije Oculus. U avgustu je prikupljeno 1,5 milijardi dolara za razvoj platforme koja će biti odgovorna za proizvodnju na desetine hiljada komada pametnog oružja godišnje.

Planirano je da Anduril i OpenAI u okviru nove inicijative istraže kako AI sistemi mogu da budu korisni kada je oružje u pitanju. Ovakvi sistemi su već deo modernog ratovanja, a eksperti ističu da Anduril već proizvodi automatske dronove i motore za rakete koje mogu da se koriste za ubijanje.

Vlasnik kompanije kaže da je za donošenje takvih odluka i dalje neophodno učestvovanje ljudskih operatera, pa AI za sada služi za brzu obradu velikih količina podataka kako bi tim operaterima ponudio informacije na osnovu kojih mogu da donesu odluku. To bi jednog dana naravno moglo da se promeni.

Pročitajte i:  Samsungu fali 126 milijardi dolara?

Pentagon je pokazao veliko interesovanje za AI ratne dronove i druge takve sisteme. Eksperti kažu da je tačno da je smrt sastavni deo odbrane zemlje, ali ipak ističu etičke probleme koji se tiču mešanja AI kompanija u proizvodnju oružja, posebno kompanije OpenAI koja je sve do skoro zabranjivala uplitanje svojih alata u procese proizvodnje oružja.

PCPress.rs Image

Vojska, a posebno američka vojska, već koristi različite AI sisteme. Dakle ono što radi Anduril nije ništa novo, ali zabrinjava to što kompanija koja stoji iza ChatGPT-a ulazi u ove vode. Iako ChatGPT nije direktno deo sistema za navođenje dronova-ubica, veliki jezički modeli (LLM) na kojima se bazira bi to mogli da postanu. Ovi modeli su nepouzdani, pa pomisao da bi mogli da se nađu u nekom oružju uteruje strah u kosti.

Istina je da se u saopštenju nigde ne pominje šta će OpenAI tačno ponuditi u ovom kontekstu, ali se u nekim medijima već spekuliše o tome da opcija za izdavanje komandi poput „Ignoriši tu metu, pucaj u ovu“ može da se zamisli u okviru modernog ratovanja. Još nismo dotle stigli, pa ostaje da se vidi hoće li veliki jezički modeli poslužiti za ovakve stvari.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *