Copilot AI dobija mogućnost da vidi sajtove koje posećujete
Osim što je predstavio nove funkcije za Copilot+ AI računare i ažuriranje za Windows 11 za 2024. godinu, Microsoft daje svom Copilot AI pomoćniku novi izgled na vebu, mobilnim uređajima i desktopu. To uključuje malo prijatniji interfejs, bez obzira na to kako ga koristite, zajedno sa novim mogućnostima poput Copilot Voice, koji omogućava da razgovarate sa AI pomoćnikom na prirodan način. Cilj Microsofta je da Copilot postane više od običnog trika za generativno pretraživanje i kreiranje slika – žele da ga učine ključnim delom svakodnevnog rada.
Novi izgled i eksperimentalne funkcije za Copilot
Promene počinju sa čistijim i jednostavnijim korisničkim interfejsom, koji Copilot čini drugačijim od običnog pretraživača. Ovaj novi izgled dostupan je danas za Copilot na vebu, iOS-u, Androidu i Windows-u. Takođe ćete moći da pristupite Copilot-u iz WhatsApp-a, što može biti korisno ako želite da izbegnete Meta AI asistenta.
Microsoft planira i izdavanje više eksperimentalnih AI funkcija preko Copilot Labs-a, slično kao što je Google omogućio korisnicima pristup ranim funkcijama putem sopstvenih Labs-a. Tu je Copilot Vision, koji omogućava AI da vidi sve što gledate u Edge-u, kao i Think Deeper, koji omogućava Copilot-u da radi na složenijim problemima. Obe funkcije mogu stvoriti nove probleme sa privatnošću i bezbednošću, ali Microsoft izgleda da je naučio lekciju iz haotičnog uvođenja funkcije Recall za Copilot+ računare. Vredno pomena, ove funkcije Copilot Labs-a biće dostupne samo pretplatnicima na Copilot Pro.
Microsoft navodi da su sesije sa Copilot Vision-om “po izboru i efemerne”, i da se ništa ne čuva za obuku AI. Svi podaci povezani sa vašom sesijom brišu se kada završite. Ova funkcija neće raditi na svim veb sajtovima, već samo na “ograničenom broju popularnih sajtova”. Microsoft takođe napominje da Copilot interpretira samo slike i tekst koje vidite na sajtu, bez obrade glavnog sadržaja. Kompanija planira da uzme povratne informacije od ranih korisnika, usavrši sigurnosne mere i “zadrži privatnost i odgovornost u centru svega što radimo.”
Nema sumnje da Microsoft mora ponovo uspostaviti poverenje korisnika nakon neuspešnog uvođenja funkcije Recall, koja je trebalo da pomogne u pronalaženju bilo čega što ste radili na računaru, ali je imala velike bezbednosne propuste. “Na kraju, korisnici žele da imaju poverenje u sve što se dešava sa osetljivim podacima,” rekao je Pavan Davuluri, direktor Windows-a, kada smo ga pitali o lekcijama koje je kompanija naučila iz fijaska sa Recall-om. Dodao je da veruje da je kompanija “otišla iznad i dalje” kako bi stvorila to poverenje postavljanjem novih bezbednosnih standarda za Recall.
Takođe stižu i manje kontroverzne funkcije: Copilot Daily koristi Copilot Voice za svakodnevno pružanje sažetka vesti, vremenske prognoze i podsetnika za zadatke. Na osnovu demo snimaka koje smo videli, podseća na jutarnji podkast napravljen samo za vas. Copilot Discover će vam, s druge strane, dati savete o AI funkcijama koje možete koristiti (kao što je prikazano na snimku ekrana), u zavisnosti od Microsoft usluga koje ste koristili ranije.
Lično, još uvek imam pomešana osećanja u vezi sa brzom transformacijom Microsofta u AI kompaniju. To je naročito tačno jer se još uvek bavimo netačnostima i drugim problemima iz OpenAI-ovog ChatGPT-a, na kojem se zasniva Copilot. Ove funkcije Copilot-a deluju malo korisnije od naprednog pretraživača, ali kompanija još uvek mora dokazati da može da izgradi AI funkcije sa neprobojnim bezbednosnim i privatnim standardima.
Kao i kod gotovo svakog AI proizvoda danas, Microsoft postepeno uvodi ove funkcije Copilot-a. Copilot Voice i Daily su dostupni od danas, ali Voice je dostupan samo na engleskom jeziku u SAD-u, Kanadi, Australiji, Velikoj Britaniji i Novom Zelandu. Copilot Daily trenutno radi samo u SAD-u i Velikoj Britaniji. Copilot Vision će biti dostupan kroz Labs u narednim danima za “ograničeni broj” pretplatnika na Copilot Pro, dok je Think Deeper dostupan za Pro korisnike u SAD-u, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu.
Izvor: Engadget