Top50 2024

Gadžeti u medicini: mogu da spasu život

Teegan Lexcen je rođena pre četiri meseca u Minesoti, bez levog plućnog krila i sa nedovoljno velikim i deformisanim srcem. Prognoze su bile da neće dočekati prvi rođendan. Ipak, zahvaljujući jednom ne mnogo skupom gadžetu, dobila je velike šanse da živi mnogo duže

cardboard

Teoretski, deformacije srca koje je ona imala mogu se korigovati hiruškim putem, ali kardio-hirurzi se u sličnim slučajevima do sada najčešće nisu odlučivali na intervenciju zbog ogromnog rizika. Naime, i najmanja greška u odrđivanju mesta na kojem se pravi početni rez može da bude fatalna, jer postojećim tehnologijama se ne može dobiti precizna 3D slika srca i odrediti koje mesto je bezbedno za početak operacije. Pomislićete da MRI može da da odgovor? Ne baš, MRI pravi dvodimenzionalne slike…

Ali, dr Juan-Carlos Muniz, načelnik odeljenja za MRI u bolnici Nicklaus u Majamiju, napravio je seriju MRI snimaka i preneo ih u iPhone, koji je smestio u Google Cardboard – i tako dobio stereoskopski snimak srca male Teegan. Njegov kolega, kadio-hirurg dr Redmond Burke je tako mogao jasno da vidi gde su osetljive zone i da pažljivo isplanira operaciju. Krajnji rezultat – Teegan Lexcen se uspešno oporavlja od operacije.

Pročitajte i:  Nosivi senzori otkrivaju patogene i toksine 

Google Cardboard spada u grupu gadžeta koji se zovu VR naočare, i jedan je od najjednostavnijih i najjeftinijih gadžeta te vrste na tržištu. Ova uspešna operacija navela je mnoge na razmišljanje kako se na sličan način mogu iskoristiti skuplji i moćniji gadžeti te vrste, kao što je na primer Oculus Rift. Prve analize kažu da je moguća primena za planiranje operacija na mozgu – očigledno, za vrhunska dostignuća u medicini nisu uvek neophodni ultraskupi uređaji, često su za primerene rezultate dovoljni i mnogo jeftiniji – samo je potrebno malo drugačije razmišljanje.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,