PC - Seminar 2025

Google otkrio 10.000 lažnih oglasa na Google Mapama i tuži mrežu prevaranata

Google je otkrio hiljade lažnih oglasa, uključujući lažne firme na Google Mapama, i pokrenuo tužbu protiv navodne mreže prevaranata koji stoje iza ovih prevara.

PCPress.rs Image

Istraga je navodno dovela do otkrivanja i uklanjanja više od 10.000 lažnih oglasa, saopštio je Google

Tužba, najavljena 19. marta, tvrdi da je jedan čovek, koji je delovao u širem sistemu, kreirao i prodavao lažne poslovne profile na Google Mapama.

Prvi signal o prevari došao je od jedne firme iz Teksasa, koja je prijavila neovlašćenog bravara koji se lažno predstavljao kao oni na Google Mapama. Ispostavilo se da je to samo vrh ledenog brega.

Istraga je navodno dovela do otkrivanja i uklanjanja više od 10.000 lažnih oglasa, saopštio je Google. Prevare su varirale od potpuno izmišljenih firmi do legitimnih naloga koji su hakovani ili preuzeti.

Kako su prevaranti radili?

Google je otkrio da ovi prevaranti nisu delovali sami – sarađivali su sa agentima širom sveta i koristili društvene mreže kako bi povećali svoj domet.

Pročitajte i:  Apple mape uvode jednu od najgorih funkcija Google mapa

Jedan od primera u tužbi pokazuje kako je navodni prevarant postavljao oglase u više Facebook grupa, nudeći “pet zvezdica recenzije” koje mogu zaobići Google-ove smernice.

Halimah DeLaine Prado, glavna pravna savetnica Google-a, objasnila je nekoliko taktika koje su koristili:

✅ Prevara zamene (bait and switch) – Korisnik traži lokalnu uslugu, ali umesto da stupi u kontakt sa licenciranom firmom, upadne u zamku lažnog oglasa.

✅ Preusmeravanje poziva – Ponekad korisnici pozovu pravu firmu, ali njihov poziv biva preusmeren preko “servisa za generisanje potencijalnih klijenata”, koji ih povezuje sa prevarantima.

✅ Ekstremno naplaćivanje – Kada prevarantska firma stigne na lokaciju, često traži mnogo veću cenu od one koja je prvobitno navedena.

Google kaže da su prevaranti ciljali ljude u “vertikalama stresa” – industrijama poput bravarskih i šlep-službi, gde su klijenti često u hitnoj situaciji i lakše postaju žrtve prevare.

Kako se zaštititi od ovih prevara?

Google savetuje korisnicima da budu oprezni i provere legitimitet firme pre nego što stupe u kontakt.

Pročitajte i:  Nedavno ažuriranje Android Auto-a pokvarilo je Google mape, a korisnici nisu zadovoljni

Proverite URL i broj telefona – Uverite se da se poklapaju sa onim što je zvanično navedeno.
Sumnjive informacije – Ako firma traži nepotrebne podatke, poput broja socijalnog osiguranja za običnu prijavu na mailing listu, budite oprezni.

Neobični načini plaćanja – Ako neko traži uplatu putem poklon kartica ili direktnog bankovnog transfera, to može biti znak prevare.

Šta Google preduzima protiv prevaranata?

Lažni poslovni profili su zabranjeni na Google Mapama, a kompanija koristi niz metoda – od automatizovanih sistema do analitičara – kako bi identifikovala i uklonila prevarantske oglase.

Google navodi da su ovi poslovni profili izuzetno važni i za firme i za korisnike jer pomažu u prepoznavanju i promociji usluga.

Pored lažnih oglasa, tužba takođe ističe kako su prevaranti prodavali lažne pozitivne recenzije, dok su istovremeno gasili ili skrivali negativne ocene.

Google je ranije već preduzimao mere protiv ovakvih prevaranata. Kompanija je za CBS News izjavila da je u 2023. godini uklonila ili blokirala oko 12 miliona lažnih poslovnih profila, što je milion više nego godinu ranije.

Pročitajte i:  Google Maps menja ime Meksičkog zaliva u Američki zaliv, ali samo za korisnike u SAD-u

Google planira da sva eventualno dobijena sredstva iz ove tužbe donira organizacijama koje se bore protiv prevara.

Izvor: Cbsnews

Facebook komentari:

PC - Naših 30
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *