Kad humanoidni roboti postanu filmski radnici
Kompanija Boston Dynamics je još pre nekog vremena postala poznata po videima u kojima se prikazuju njeni najbolji roboti. Neki od njih su daleko dogurali, recimo Atlas robot koji bi mogao da postane još slavniji.

Nije ovo prvi put da je Atlas u centru pažnje – 2021. godine se pojavio video u kojem se vidi kako demonstrira parkur veštine. Nakon toga su objavljeni i nemontirani snimci, koji zainteresovanima približavaju proces „edukacije“ sada već slavnih robota.
Borba za što sposobnije robote se sve više zaoštrava, a Boston Dynamics već godinama ima ozbiljnu konkurenciju. U februaru 2020. su, na primer, eksperti sa Univerziteta u Teheranu predstavili Surenu četvrte generacije. Iako nije sposobna za vratolomije kao Atlas roboti, Surena održava ravnotežu bolje nego prethodni modeli, te je sve bliža tome da može da obavlja zadatke podjednako dobro kao i prosečno ljudsko biće.
Surena IV je znak da se robotika u različitim delovima sveta razvija na različite načine. Boston Dynamics se recimo koncentriše na komplikovane zadatke, dok se roboti kao što je Sophia fokusiraju na primenu veštačke inteligencije i na modele koji fizički podsećaju na ljude. Surena IV sa druge strane demonstrira važnost finih motoričkih sposobnosti, što joj donosi veliku prednost, budući da savladava one funkcije koje su osnovni preduslov za bivstvovanje u svetu koji je kreiran za ljude.
Atlas robot je prvi put predstavljen 2013. godine, pa od tada često slušamo o njegovoj evoluciji. Posle brojnih vratolomija ulazi i u svet filma, iza kamere, a kako bi se istražilo na koje sve načine može da bude koristan tokom snimanja. Snažna robotska ruka nikada ne drhti, što je u rukovanju kamerom vrlo korisno. Za sada je dakle kamerman, a u tome mu pomaže i to što mu teški predmeti ne zadaju muke.
Ističe se da roboti mogu da rade, dakle i snimaju, i u područjima koja su opasna za ljude. Sve zvuči previše futuristički, ali eksperti podsećaju da robotika već ima svoje mesto u filmskoj industriji – precizni roboti za snimanje se koriste već neko vreme za snimanje kadrova koji ljudskom rukom nikad ne bi mogli da se uhvate. Ko zna, možda roboti uskoro počnu i da glume.