BIZIT 11 - prvi dan

Kako izabrati odgovarajući treker?

Ponuda fitnes trekera nikad nije bila bolja. Sjajno za potrošače jer cene padaju, ali je zbog raznolikosti vrlo lako izabrati pogrešan treker koji neće odgovarati vašim aktivnostima. Pa da se bolje pripremimo za kupovinu…

PCPress.rs ImagePre nego što se pozabavimo konkretnim fitnes trekerima, naglasićemo da oni nisu isto što i pametni satovi. Jeste da neki fitnes trekeri imaju funkcije pametnih satova i obrnuto (mnogi pametni satovi podržavaju razne funkcije fitnes trekera), ali se suštinski radi o dve kategorije uređaja. Pre nego što se odlučite za kupovinu, razmislite šta vam je tačno potrebno i koji su vam prioriteti – funkcije koje prate vaše aktivnosti ili uređaj koji će biti neka vrsta „produžetka“ vašeg mobilnog telefona.

Koliko para, toliko praćenja

Cena fitnes trekera kreće se između 50 i 250 evra. Postoje i jeftiniji modeli, ali njihova kupovina nije preporučljiva, jer su „osakaćeni“ po pitanju funkcionalnosti, a i one funkcije koje imaju najčešće nisu dovoljno precizne za iole ozbiljniju upotrebu. Takođe, takvi trekeri obično nemaju displej, pa su previše vezani za mobilne telefone.

PCPress.rs Image
Apple Watch Nike+ – plod saradnje dve velike firme

Zato smatramo da je pametnije uložiti malo više novca, a zauzvrat se dobija ugrađeni optički monitor otkucaja srca, GPS, ekran na kome možete da vidite sve parametre i niz zgodnih funkcija. Treba pre svega uzeti u obzir namenu trekera. Ukoliko se bavite džogingom ili nekim ozbiljnijim vežbanjem, monitor otkucaja srca biće koristan. Ali ako ćete treker koristiti samo za šetnju, slobodno možete da odaberete i neki model koji nema tu opciju. Plivačima će jedna od najbitnijih stavki biti da je treker vodootporan (takav je recimo Apple Watch Nike+), trkači će želeti da imaju opciju merenja vremena i pređene razdaljine, biciklistima će koristiti uređaj koji će moći da se upari sa ostalom biciklističkom opremom i senzorima, možda Garmin Vivoactive ili Fitbit Surge…

Aplikacije su važne

Ako do sada niste koristili nijedan treker, preporučujemo da prvo probate neku aplikaciju za telefon. Lako može da se desi da neka od njih zadovolji sve vaše potrebe i uštedi vam novac koji biste potrošili za kupovinu posebnog gadžeta. Argus je jedna od univerzalnih aplikacija. U okviru nje nalazi se brojač kalorija s bar‑kod skenerom i ogromnom bazom hrane, brojač otkucaja srca, pedometar (brojač koraka), asistent za vežbanje u cilju skidanja kilograma ili „nabacivanja“ mišića…

PCPress.rs Image
Uni­ver­zal­na a­pli­ka­ci­ja za one ko­ji ne bi ku­po­va­li po­se­ban tre­ker
PCPress.rs Image
Mo­ves bro­ji ko­ra­ke i kre­ira ma­pe va­šeg kre­tanja
PCPress.rs Image
Co­ros Smart Hel­met: Pa­me­tna bi­ci­klis­tička ka­ciga

Slična je i aplikacija Moves. Ona automatski prati svakodnevni život i vežbe, a sve što zahteva jeste da se telefon nalazi pored vas, u džepu ili torbi. Ova aplikacija broji korake, prepoznaje mesta na kojima ste bili, kreira mape vašeg kretanja i na kraju dana pravi vizuelnu prezentaciju u vidu vremenske linije.

Ukoliko se aktivnije bavite sportom, možda će vam od veće koristi biti aplikacije koje mogu da prate i takve aktivnosti, recimo Runtastic PRO (za trčanje), Cyclemeter (za vožnju biciklom) i Strava (za trčanje i vožnju biciklom). Još jedna varijanta namenjena biciklistima jeste Coros Linx Smart Helmet. Ova pametna biciklistička kaciga ne samo da štiti glavu, već ostvaruje i komunikaciju s mobilnim telefonom. Kaciga koristi GPS telefona da bi pratila putanju kretanja, a preko provodljivosti kostiju reprodukuje zvuk direktno u unutrašnje uvo (navigacija, muzika ili telefonski pozivi). Dakle, nema blokiranja ušiju slušalicama, što je od velikog značaja ukoliko se vozi u gradu, u gustom saobraćaju.

Modni detalj za pokazivanje, ili skrivanje

Iako nema mnogo veze sa funkcionalnošću, jedno od najvažnijih pitanja prilikom odabira fitnes trekera jeste kako će se on nositi. Da li ćete odabrati treker koji izgleda kao ručni sat, kao narukvica ili koji se kači na neki komad odeće, zavisi od mnogo faktora. Pri tome je potrebno imati u vidu da tzv. clip‑on trekeri najčešće mogu da se nose i na ruci (dodavanjem narukvice), dok trekeri koji su originalno zamišljeni kao narukvice ili satovi ne mogu da se transformišu u clip‑on varijantu.

PCPress.rs ImageKoji stil ćete odabrati zavisi i od drugih faktora. Ako ste dosta aktivni, sigurnije je da odaberete treker u vidu narukvice ili časovnika jer je šansa da ih izgubite minimalna, što nije slučaj sa clip‑on uređajima. S druge strane, ako niste navikli da držite nešto oko ruke sve vreme (24/7), verovatno će vam se više dopasti clip‑on varijanta. Narukvica ili sat se, dalje, neće baš uvek uklopiti u vaš odevni stil, pa je clip‑on verzija možda bolja u tom slučaju jer je diskretnija i takvi uređaji se lako mogu sakriti ispod odeće. S druge strane, clip‑on uređaji uglavnom su manji, često nemaju displej, pa zahtevaju stalnu interakciju s telefonom. U tom segmentu trekeri koji se nose na ruci su u prednosti jer mogu da budu i samostalni. Na kraju ovog uvodnog dela pomenuli bismo da postoji i jedan treker koji ne spada ni u jednu od pomenutih kategorija. Motiv Ring je treker napravljen u obliku prstena – diskretan je, lepo dizajniran i izgleda kao deo nakita, a ne kao fitnes uređaj.PCPress.rs Image

Sve zavisi od srca

Monitori otkucaja srca jesu zgodan, ali ne i uvek koristan dodatak. Potrebni su samo ozbiljnim sportistima koji se izlažu velikim naporima. Kvalitet ugrađenih monitora varira, ali generalno možemo da kažemo kako nisu namenjeni za medicinsku, već samo za informativnu svrhu. Preciznost im nije na najvišem nivou i ne mogu da se mere s pravim medicinskim uređajima. Postoji više vrsta ovih monitora, a najpouzdaniji su optički. To su hardverski uređaji kreirani samo za tu namenu i fizički su ugrađeni u trekere. Primeri uređaja sa ovakvim monitorima su Fitbit Charge 2 ili Apple Watch Series 3. Druga vrsta, takođe optičkih monitora, izdvojena je kao samostalan uređaj koji se sinhronizuje s trekerom. To su trake sa senzorom koje se postavljaju na grudi. Primer takvog monitora otkucaja srca je Polar H10.

PCPress.rs ImageAko po svaku cenu želite da imate monitor otkucaja srca, ali vam preciznost ne znači previše, postoji način da uštedite novac. Umesto hardverskog uređaja instalirajte neku od mnogih aplikacija za tu namenu (ima ih dosta besplatnih), koje kao senzor koriste kameru telefona. Jasno je da se radi o najmanje preciznom načinu provere, ali nekakvi rezultati se dobijaju.PCPress.rs Image

(Objavljeno u PC#252)

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , ,