Kraj podrške za Windows 10 je veliki sigurnosni problem
Iako se čini da se pojavio juče, Windows 10 se primiče kraju. Nakon oktobra 2025. godine većina korisnika više neće dobijati bezbednosne zakrpe i ažuriranja, što bi moglo da dovede do ogromnih sigurnosnih problema.
U decembru 2023. se pojavila vest da će ažuriranja biti i nakon naznačenog roka, samo što neće biti besplatna. Još tada se pisalo da se od korisnika očekuje da polako prelaze na Windows 11, konačno i na Windows 12. Prema tadašnjim vestima Microsoft će od 14. oktobra 2025. godine početi da naplaćuje bezbednosna ažuriranja za Windows 10. Razlog je jednostavan – verovali ili ne Windows 10 uskoro puni 10 godina, a kompanija ne želi da radi na podršci za tri verzije operativnog sistema. Sigurno je da će mnogi zbog toga izabrati Windows 11, budući da je besplatan za kompatibilne računare.
Nedavno se pojavio članak koji su napisali bezbednosni eksperti iz ESET-a, a ono što je napisano se bazira na podacima sa nemačkog tržišta (koji naravno mogu da se primene i na ostatak sveta). Radi se o tome da je Windows 10 u Nemačkoj i dalje najdominantniji kada su operativni sistemi za desktop računare u pitanju – ima oko 65% udela, što je oko 32 miliona računara. Novi Windows 11 je prisutan na „samo“ oko 15,5 miliona kompjutera, a ima puno i onih koji su još uvek na verzijama Windows 7, 8, čak XP.
Evo još nekih objašnjenja zašto Windows 11 i dalje nije popularan:
Iako će za produženu podršku za Windows 10 moći da se plati, bezbednosni eksperti su već zabrinuti i ističu da bez bezbednosnih ažuriranja računari vrlo brzo postaju osetljivi na ransomeware napade, špijunažu i krađu podataka. Kažu i da je kraj podrške za Windows 10 složenija situacija od one koja je postojala tokom ukidanja ažuriranja za Windows 7, jer je većina korisnika u to vreme već prešla na Windows 10 – krajem 2019. više od 70% korisnika je već koristilo novu verziju operativnog sistema. Sadašnja situacija je dakle drugačija i samim tim opasnija.
Hakerske grupe su naravno upoznate s ovom situacijom i sasvim je sigurno da već spremaju svakojake strategije za oktobar. Stručnjaci preporučuju da se pređe na Windows 11 ili Linux, a kao treću opciju plaćanje za produženu podršku za Windows 10. Saveti su očekivani, ali bi cena produžene bezbednosne podrške mogla mnogima da bude problem – za sada je to 61 dolar godišnje za kompanije (što bi moglo da se promeni), a za privatna lica godišnja pretplata za sada iznosu 30 dolara po uređaju. Osim što košta i ta opcija je privremena (kao uostalom i sve u životu) – kraj je planiran za oktobar 2028. godine.