Kritičari sumnjaju da je nove američke tarife smislio chatbot
Američka administracija uvela je tarife i saveznicima i rivalima, uključujući Evropu, Indiju, Japan i Kinu, a Rusija, Belorusija, Kuba i Severna Koreja su izbegle dodatne kaznene mere. Svetski trgovinski rat se razbuktava, a neki eksperti, ali i pojedini obični građani, sumnjaju da se američka administracija oko tarifa konsultovala sa botom.

„Suočene s neumoljivim ekonomskim ratom, Sjedinjene Američke Države više ne mogu da nastave politiku jednostranog ekonomskog predavanja“, izjavio je američki predsednik Donald Trump predstavljajući nove tarife. Radi se o tome da je usred globalnog trgovinskog okršaja Trump nametnuo tarife na većinu uvezene robe u SAD. Kina, koja je najveći snabdevač robe za američko tržište, sada se suočava sa carinama od 54% na sve što izveze u Sjedinjene Države.
Vrag je dakle odneo šalu, ali to ne znači da baš ništa nije smešno – na portalu Ars Technica može da se pročita da je Trumpova administracija za određivanje novih tarifa koristila chatbot-a. Na snagu stupaju 9. aprila, a uticaće na ekonomije 60 zemalja. Pojedini zvaničnici tih zemalja su Trumpovu matematiku doveli u pitanje, a američki stručnjaci se boje da će se nove mere odraziti na poslove u Sjedinjenim Američkim Državama, ali i na cene proizvoda.
Ekonomista James Surowiecki je ovaj potez doveo u pitanje, a nove tarife je nazvao „lažnim tarifama“:
Priče o savetovanju s chatbot-ovima su još uvek na nivou glasina, a na društvenim mrežama se dele skrinšotovi na kojima se vidi da su ChatGPT, Gemini, Claude i Grok došli do sličnih proračuna. Zanimljivo je da je sa carinskom stopom od 37%, Srbija u odnosu na druge države u regionu i Evropi, najteže pogođena. Eksperti kažu da Srbija ipak neće trpeti veliki štetu jer nema značajnu trgovinsku razmenu sa Sjedinjenim Američkim Državama.