Ministarstvo pravde SAD-a bi moglo naterati Google da se podeli
Sudija je utvrdio da je Google zloupotrebio svoj monopol nad pretragom.
“Nezakonito održavanje monopola”
Google će možda morati da se podeli na delove, kao što su Chrome i Android. Zatim će morati da deli podatke o pretragama korisnika sa konkurentima. Tu su nove predložene mere koje je američko Ministarstvo pravde podnelo u sudskom spisu.
Ministarstvo pravde je izjavilo da “razmatra ponašajne i strukturne mere koje bi sprečile Google da koristi proizvode poput Chrome-a, Play-a i Android-a i da daje prednost Google pretrazi i proizvodima i funkcijama povezanim sa pretragom”. Sudija Amit Mehta presudio je u avgustu da je Google nezakonito zloupotrebio svoj monopol nad industrijom pretrage. Ta presuda je rezultat antitrust tužbe iz 2020. koju je podnelo Ministarstvo pravde i nekoliko saveznih država. Oni su optužili Google za “nezakonito održavanje monopola” nad pretragom i proizvodima povezanim sa pretragom.
Ministarstvo takođe razmatra ograničavanje ili zabranu Google-u da potpisuje ugovore sa drugim kompanijama kako bi njegov pretraživač bio podrazumevana opcija za njihove pretraživače i telefone. U svojoj presudi, sudija Mehta je izjavio da je plaćanje Mozilla-i, Apple-u, Samsung-u i drugim proizvođačima uređaja kako bi Google bio njihov podrazumevani pretraživač bila nezakonita radnja namenjena održavanju dominantne pozicije na tržištu.
Jedan od izvršnih direktora Google-a je ranije otkrio tokom suđenja za tužbu da je kompanija platila Apple-u 26 milijardi dolara. Jedan od drugih predloga ministarstva je da se Google-u ograniči mogućnost da koristi rezultate pretrage za obuku svojih generativnih modela veštačke inteligencije.
Novi predlozi će uticati na potrošače
U blog postu, Google-ova potpredsednica za regulatorne poslove, Lee-Anne Mulholland, nazvala je predloge Ministarstva pravde “radikalnim i dalekosežnim”. Ona je izjavila da vlada “sledi široki plan koji će uticati na brojne industrije i proizvode”. On jenavela kako će predlozi uticati na potrošače.
Mulholland je tvrdila da bi prisiljavanje Google-a da deli upite i rezultate pretraga korisnika sa konkurentima moglo stvoriti velike rizike po privatnost i bezbednost, jer ih kompanija štiti svojim “strogo postavljenim bezbednosnim standardima”. Takođe je rekla da bi razdvajanje Chrome-a ili Android-a narušilo njihovu funkcionalnost, ugrozilo njihovu bezbednost i otežalo ispravku grešaka. To bi “promenilo njihove poslovne modele. Zatim bi povećalo troškove uređaja i narušilo konkurenciju između Android-a i Google Play-a sa Apple-ovim iPhone-om i App Store-om”.
Mulholland je takođe tvrdila da bi “ometanje Google-ovih AI alata rizikovalo da uspori američke inovacije u ključnom trenutku”. Zatim je izjavila je da bi “nerazumna ograničenja” na Google-ove ugovore o distribuciji, koji omogućavaju lako pretraživanje informacija, stvorila “trenje za ljude koji samo žele jednostavnu pretragu”.
To bi moglo smanjiti prihode kompanijama poput Mozilla-e i drugim proizvođačima Android pametnih telefona. Tobi dovelo do nedostatka sredstava za dalji razvoj i skuplje pametne telefone u celini.
Ministarstvo pravde ima rok do 20. novembra da novi rafinirani set mera. Google ima rok do 20. decembra da sudu predloži svoje sopstvene popravke.
Izvor: Engadget