Top50 2024

Može li Kina da zameni Nvidiju?

Kina pokušava da smanji svoju zavisnost od Nvidije.

PCPress.rs Image

Američke sankcije Kini uticale su na način razmišljanja istočne zemlje. Kina pokušava na sve načine da ojača svoju domaću tehnološku industriju kako bi umanjila svoju zavisnost od Amerike. Zabrana izvoza poluprovodnika iz Amerike ka Kini, drastično je uticala na Zmaja sa istoka.

Sve brža trka veštačke inteligencije pritisla je Kinu uz zid. Nvidia kao najvažniji dobavljač mora biti zamenjen. Kina sada pokušava da postane lider u proizvodnji čipova i da postakne svoju proizvodnju.

Nvidia, kralj grafičkih procesorskih jedinica i ključnih komponenti, diktira AI svetom. Međutim, samo određene čipove može da isporučuje Kini. Shodno tome, Kina pokušava da stvori poluprovodnike koji mogu da podrže domaću industriju veštačke inteligencije.

Jedna od mogućih odstupnica može da bude Huawei. Njegova jedinica za dizajn čipova, HiSilicon, za sada prati modele AI. Ova kompanija za sada proizvodi čipove koji su deo servera za centre podataka koji se koriste za obuku AI modela.

Pročitajte i:  Najbolje iz 2024. godine: Zdravlje i fitnes

Nova generacija čipova prema nekim izveštajima je u rangu sa Hvidia H100 proizvodima. Huawie ima mnogo mogućnosti da sagradi svoj softverski ekosistem oko procesora za centar podataka.

Ali pored Huawei, Baidu i Alibaba koji kupuju Nvidia čipove, učestvuju u dizajnu sopstvenih poluprovodnika za AI procese. Baidu dizajnira svoje čipove koje koristi u serverima i automobilima. Sa druge strane, Alibaba je razvila poluprovodik T-Head, koji koristi za obuku AI modela.

Moore Threads je još jedna od kompanija Kine koja je uspešno razvila svoje modele za AI.

Kina ima dosta opcija na svom stolu. Ako se sagleda način na koji Kina podržava svoje tehnološke gigante sasvim je moguće u bliskoj budućnosti očekivati autonomiju mnogoljudne države. Ukoliko bi Kina prestala da zavisi od dobre volje Amerike, to bi u značajnoj meri promenilo odnose u tehnološkom svetu, ali i na političkom nivou.

Izvor: cnbc.com

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , , ,