Najbolje iz 2024. godine: Desktop računari
Protekla godina donela je obilje inovacija u svetu tehnologije, s mnoštvom uzbudljivih proizvoda koji su redefinisali granice onoga što smatramo mogućim. Od moćnih računara, pametnih uređaja i naprednih AI rešenja do revolucionarnih gadžeta… izbor najboljih bio je sve samo ne jednostavan!
Pred vama je subjektivna lista proizvoda koji su obeležili 2024. godinu. Cilj nam je bio da istaknemo tehnologije i uređaje koji su se izdvojili svojom inovativnošću, funkcionalnošću i potencijalom da oblikuju budućnost. Trudili smo se da se fokusiramo na proizvode koji su dostupni na našem tržištu, ali smo u tekst ubacili i nekoliko interesantnih uređaja koji još nisu dospeli do Srbije. Njih smo imali priliku da vidimo i isprobamo na raznim tehnološkim sajmovima i prezentacijama održanim širom sveta.
Desktop računari
Desktop računari su nekada bili sinonim za personalne računare, ali u današnje vreme njihovo učešće na tržištu je znatno manje u odnosu na laptope. Razlog za to leži u rastućoj potrebi za prenosivošću i praktičnošću, što laptopi uspešno pružaju. Ipak, desktop računari i dalje imaju svoju lojalnu bazu korisnika, naročito u oblastima gde su neophodne vrhunske performanse.
Jedna od ključnih prednosti desktop računara je njihova mogućnost za lako unapređenje (upgrade). Zahvaljujući modularnom dizajnu, korisnici mogu jednostavno da zamene ili dodaju nove komponente, poput grafičkih kartica, procesora, RAM-a ili skladišnih uređaja. Ovo im omogućava da ostanu u koraku s
tehnološkim razvojem bez potrebe za kupovinom kompletno novog uređaja.
Desktop računari su i dalje prvi izbor među gejmerima. Sposobnost da podrže snažne grafičke kartice, mnogo RAM-a i procesore najnovije generacije, uz mogućnost postavljanja moćnog sistema za hlađenje, čini ih idealnim za zahtevne igre i aplikacije. Uz to, gejmeri cene fleksibilnost u podešavanju hardvera prema svojim specifičnim potrebama, što laptopi često ne mogu da ponude
u istoj meri.
Budžetski desktop: MSG Basic Ryzen 5-5500GT
Kada su budžetski računari u pitanju, sve se vrti oko cene. Dakle, korisnicima je najvažnije koliko računar košta, dok je ono što se nalazi u kućištu gurnuto u drugi plan ili čak potpuno nebitno. Ipak, i tu postoje razlike koje mogu znatno da utiču na funkcionalnost sistema, pa samim tim i na korisničko iskustvo. Ovog puta izdvojili bismo MSG Basic računar, prvenstveno zbog pametnog izbora komponenti.
Računar je u micro-tower kućištu, zasnovan na Ryzen 5 procesoru. To mu daje prednost u odnosu na konkurenciju, koja obično u tom cenovnom rangu nudi znatno slabiji Core i3. Računar poseduje 8 GB RAM-a i SSD od 500 GB. Kompromisi postoje, a ogledaju se u integrisanoj grafici i nedostatku modernog operativnog sistema (uz računar se dobija FreeDOS). Ipak, radi se o solidnoj i jeftinoj osnovi koja se kasnije, uz dodavanje memorije, grafičke karte i većeg SSD-a ili HDD-a, može pretvoriti u računar privlačnijih specifikacija.
Cena: 36.999 rsd.
Kompaktni desktop: Apple Mac mini (2024)
Nakon što je preskočio M3 seriju čipova, Apple Mac mini za 2024. godinu je sa M4 i M4 Pro procesorima nadoknadio propušteno. Za koju god varijantu ovog minijaturnog računara da se odlučite (u zavisnosti od čipa, količine memorije i skladišnog prostora), dobićete vrhunske performanse, uporedive s fizički mnogo većim mašinama. Redizajn kućišta omogućio je bolje hlađenje, ali je doneo i prostor za dodatne portove.
Osnovna konfiguracija ima 16 GB RAM-a, M4 procesor i 256 GB SSD, dok „najnabudženija“ verzija nudi 24 GB RAM-a, M4 Pro CPU i 512 GB za skladištenje podataka. Ako bismo napravili neku analogiju, mogli bismo da kažemo da Apple Mac mini predstavlja za kompaktne računare ono što je MacBook Air za ultraportabilne laptope – standard s kojim se svi upoređuju.
Cena: od 95.690 do 220.290 rsd.
All-in-One računar: Lenovo Yoga AIO 7 27ACH6
All-in-One računari popularni su u poslovnom okruženju, jer zauzimaju manje mesta na stolu, deluju atraktivno i ostavljaju utisak na klijente i poslovne partnere. Lenovo Yoga model koji vam predstavljamo poseduje 4K monitor dijagonale 27 inča, a pokreću ga AMD Ryzen 7 procesor i 16 GB RAM-a. Za smeštaj podataka na raspolaganju su dva SSD-a kapaciteta 1 TB i 512 GB.
Ispod monitora postavljeni su kvalitetni stereo-zvučnici, a iznad može da se postavi odvojiva Web kamera visoke rezolucije. Specifičnost ovog AIO računara je što poseduje pivot funkciju, pa monitor možete da postavite i uspravno, što je detalj koji ga odvaja od konkurencije. Takođe, relativno malo postolje smanjuje površinu koju zauzima na stolu, što ostavlja više prostora za periferije ili vaše drangulije.
Cena: 182.860 rsd.
Gejmerski desktop: HP OMEN 45L DT i7
Kada je reč o gejmerskim računarima, situacija na našem tržištu je prilično komplikovana. Gejmeri najviše vole da sami sastavljaju svoje računare, jer tako uvek mogu da dobiju tačno ono što žele. Takođe, domaće tržište je preplavljeno gejmerskim računarima koje brendiraju i sastavljaju domaći distributeri od komponenti koje imaju u svojoj ponudi. Upravo zbog te činjenice – da neki model može da ima isto ime, a različite komponente u zavisnosti od trenutne raspoloživosti – odlučili smo se da ovde predstavimo jedan pravi brendirani gejmerski računar.
Svesni smo da možda nije najbolji u trenutnoj ponudi u domaćim prodavnicama, ali je (verovatno) najkonsistentniji. U pitanju je HP OMEN 45L DT i7. Iz imena se može zaključiti da je zasnovan na Intel Core i7 procesoru 14. generacije, a poseduje još 32 GB RAM-a, SSD od 1 TB i NVIDIA GeForce RTX 4080 grafičku karticu. Sve to je spakovano u atraktivno kućište s velikim brojem kulera i RGB osvetljenjem, kao što i priliči jednom gejmerskom računaru.
Cena: 230.280 rsd.
Poslovni desktop: Dell Precision T3660 MT i9
Pod poslovnim računarom obično se podrazumeva neki „osnovni“ PC sa integrisanom grafikom, sposoban da pokrene Web browser i Office aplikacije. Takve poslove može danas da obavlja bilo koji, pa i najjeftiniji računar u ponudi. Međutim, vremena su se promenila, pa poslovni računar često razlikujemo od gejmerskog samo po kućištu, koje neće šljaštati od RGB osvetljenja.
Jedan od takvih računara je i Dell Precision T3660 MT, zasnovan na Intel core i9 procesoru, sa 16 GB RAM-a i moćnom grafičkom karticom. U svakom slučaju, to je moćna mašina spremna i za najteže izazove.
Cena: 335.449 rsd.
Kancelarijski server: Dell PowerEdge T560 Tower server
Serveri u rack-ovima nisu praktični za svakodnevno poslovanje, naročito ukoliko kompanija nema svoj data centar. To je najčešće slučaj u prostorijama manjih i srednjih kompanija, gde ne postoje tradicionalne serverske sobe. I upravo tu svoje mesto pronalazi Dell PowerEdge T569 Tower server. Mogli bismo da ga nazovemo office-friendly serverom, jer ne zauzima mnogo mesta, a ipak nudi skoro sve kao i veliki serveri u data centrima.
Sadrži dva Xeon procesora četvrte generacije sa po 32 jezgra, do 1 TB memorije, a prihvata razne kombinacije SSD uređaja i hard-diskova, za koje su predviđena čak 24 mesta. Ovaj server podržava virtuelizaciju, menadžment baza podataka, spreman je za AI zadatke, privatni cloud… Model koji smo mi odabrali spada u osnovnu varijantu i poseduje 16 GB RAM-a i napajanje snage 700 W. Naravno, proširenje je lako moguće, kako u smislu memorije, tako i dodavanja diskova.
Cena: od 571.689 rsd.