OpenAI predstavio ChatGPT Deep Research funkciju
OpenAI je u nedelju predstavio Deep Research, novu funkciju koja omogućava ChatGPT-u da pronađe, analizira i obradi podatke sa stotina web sajtova i drugih online izvora, u cilju kreiranja analitičarskih izveštaja.
![PCPress.rs Image](https://i0.wp.com/pcpress.rs/wp-content/uploads/2025/02/chatgpt-deepresearch.jpg?resize=800%2C450&ssl=1)
Osim postavljanja pitanja, korisnici će prilikom upotrebe ove funkcije moći da uploaduju fajlove u različitim formatima (uključujući PDF i XLSX). Za odgovor će biti potrebno malo više vremena nego što je uobičajeno, jer će ChatGPT za to potrošiti između pet i 30 minuta. Panel koji se nalazi na ekranu će prikazivati progres i šta se trenutno obrađuje. Iz OpenAI-a navode da će za desetak minuta korisnici dobiti odgovor koji će biti uporediv sa satima i danima ljudskog istraživanja.
Što se tiče kvaliteta i tačnosti dostavljenog sadržaja, OpenAI navodi da ChatGPT Deep Research može ponekad da “halucinira” i prikaže netačne informacije, ali se naglašava da se to dešava u “uočljivo” manjem procentu nego kod konkurencije. Pored toga, uočeno je da ovaj alat ne uspeva uvek da razluči šta su zvanične informacije, a šta nagađanja. Takođe, primećeno je i da se u izveštajima povremeno pojavljuju i greške u formatiranju teksta. To znači da veštačka inteligencija još uvek nije potpuno spremna da zameni čoveka u ovim kompleksnim analizama, ali se teži ka tome. Uglavnom, iz kompanije navode da očekuju da će bar neki od ovih problema da se brzo isprave, jer će se sistem dodatno trenirati kroz upotrebu.
Ovo nije jedini alat za analizu sadržaja, jer je Google u svom Advance paketu, ponudio sličnu funkcionalnost, sa gotovo identičnim setom mogućnosti. Jedina ozbiljna razlika između te dve funkcionalnosti je što Google nudi pristup Gemini Advanced funkcionalnostima za 20 dolara mesečno (One AI Premium plan), dok je cena za ChatGPT Pro plan deset puta veća (200 dolara mesečno). OpenAI obrazlaže tu cenu veoma visokim procesorskim zahtevima ove funkcije. Zbog toga će korisnici Pro plana (bar u početku), biti limitirani na 100 Deep Research upita mesečno.
OpenAI je najavio i da radi na pojednostavljenoj verziji Deep Reserach-a, koju će pokretati manji, cenovno pristupačniji model. Takođe, ovaj alat je za sada dostupan u SAD-u, dok će korisnici u Evropi morati da sačekaju još malo dok kompanija ne aktivira ovu funkcionalnost i za njih.
Izvor: Engadget