Top50 2024

Perplexity dodaje oglase u svoj AI pretraživač

Kada ljudi postave pitanje na Perplexity pretraživaču, ovaj dvogodišnji pretraživač pretražuje internet i koristi informacije iz više izvora, uključujući online izdavače, kako bi sintetizovao odgovor koristeći veštačku inteligenciju. Uskoro će Perplexity početi da deli prihode sa nekim izdavačima kao deo platforme za oglašavanje koju planira da pokrene krajem septembra.

PCPress.rs Image

Program deljenja prihoda sa izdavačima

Inicijativa, poznata kao Perplexity Publishers’ Program, dolazi manje od dva meseca nakon što je startup iz San Franciska, koji podržavaju investitori poput Džefa Bezosa i NVIDIA-e, a koji je procenjen na 3 milijarde dolara, došao pod kritike od strane Forbes-a, Wired-a i Condé Nast-a zbog navodnog preuzimanja sadržaja bez dozvole i ignorisanja robots.txt datoteka, vrste datoteke koju sajtovi koriste da blokiraju botove koji pretražuju stranice.

Perplexity-ovi početni partneri uključuju TIME, Fortune, The Texas Tribune, Der Spiegel i Automattic, kompaniju iza WordPress.com. Nije jasno koliko će tačno prihoda Perplexity deliti sa izdavačima. Dmitry Shevelenko, glavni poslovni službenik kompanije, odbio je da otkrije brojke, ali je za Engadget rekao da će to biti “značajan dvocifreni procenat koji će se deliti sa izdavačima koji su doprineli unosu sadržaja za odgovor.” Takođe je rekao da će partnerstvo trajati više godina, bez specificiranja koliko tačno. Shevelenko je više puta naglašavao da ovo nije reakcija na kritičke medijske izveštaje u poslednjih nekoliko meseci. “Razgovaramo sa izdavačima od januara,” tvrdio je. “Nijedan aspekt ovog programa nije reakcija na nedavne optužbe.”

Mesecima unazad, izdavači širom sveta bili su zabrinuti zbog potencijala pretraživača i chatbotova pokretanih veštačkom inteligencijom da umanje promet tako što jednostavno preuzimaju njihov sadržaj i koriste ga za pružanje odgovora korisnicima bez potrebe da posete njihove web stranice. Google je takođe pratio ovaj trend — kompanija sada izvlači odgovore iz rezultata pretrage i prikazuje AI-generisane verzije na vrhu stranice. Međutim, za sada ne kompenzuje izdavače.

„[Naša podela prihoda] je sigurno mnogo više od Google-ove podele prihoda sa izdavačima, koja je nula,” rekao je Shevelenko. “Ideja je da pravimo dugoročni angažman. Ako budemo uspešni, izdavači će takođe moći da generišu ovaj dodatni tok prihoda.” Shevelenko je istakao da je Perplexity bio prvi pretraživač pokretan veštačkom inteligencijom koji je uključio citate izvora kada je lansiran u avgustu 2022. godine, iako je kompanija navodno redizajnirala korisnički interfejs da ih istakne nakon što ih je Forbes prozvao u junu.

Kompanije koje se bave veštačkom inteligencijom, poput OpenAI, sklopile su ugovore sa velikim izdavačima uključujući TIME, News Corp, Vox, Axel Springer, Financial Times i druge kako bi koristili njihov sadržaj za obuku AI modela, pišući čekove u rasponu od 5 miliona do 250 miliona dolara. Perplexity-ov program deljenja prihoda, međutim, je drugačiji: umesto da izdavačima piše velike čekove, Perplexity planira da deli prihod svaki put kada pretraživač koristi njihov sadržaj u jednom od svojih AI-generisanih odgovora. Pretraživač ima odeljak “Related” na dnu svakog odgovora koji trenutno prikazuje dodatna pitanja koja korisnici mogu postaviti pretraživaču. Kada se program pokrene, Perplexity planira da dozvoli brendovima da plaćaju za prikazivanje specifičnih dodatnih pitanja u ovom odeljku.

Ovo ima smisla za Perplexity jer ne obučava svoje AI modele. Umesto toga, omogućava korisnicima da biraju između vodećih AI modela kao što su OpenAI-ov GPT-4o, Anthropic-ov Claude 3.5 Sonnet i Meta-ov Llama 3.1 kako bi saželi odgovore sa weba. “Vrlo je jednostavno,” rekao je Shevelenko, “ako zarađujemo i sadržaj izdavača je korišćen u tom prikazu oglasa, izdavač će dobiti deo tog prihoda.”

Međutim, bez saznanja koliki procenat prihoda od oglasa Perplexity planira da podeli sa izdavačima, nejasno je da li će ovaj potez pomoći izdavačima da nadoknade bilo kakav prihod izgubljen zbog opadanja prometa kako pretraživači i chatbotovi pokretani veštačkom inteligencijom postaju popularniji. Ulazak u online oglašivački biznis kojim dominiraju Google i Meta nije lak. “Postavljanje oglašivačkog biznisa zahteva vreme,” rekao je Toshit Panigrahi, osnivač Tollbit-a, startapa koji omogućava izdavačima da monetizuju sadržaj tako što ga nude AI kompanijama za naknadu koju sami postavljaju, za Engadget. “Od izdavača se očekuje da predaju sadržaj danas u nadi da će Perplexity postaviti uspešan oglašivački biznis i uključiti ih.”

Shevelenko je odbio da komentariše nedavne kontroverze u koje je Perplexity bio umešan sa izdavačima, ali je priznao da je poslednjih meseci postalo teže uključiti ih. “Neki [od naših razgovora] su bili na dobrom mestu,” rekao je, “a onda su došle loše vesti i onda su, znate, postavljana dodatna pitanja.”

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: