Selfi sa Zemljom pomoću satelita
Eskalacija kaskaderstva na YouTube je možda dostigla nove visine sa ponudom Mark Rober da snimi nečiji selfi sa planetom Zemljom pomoću satelita koji lansira u orbitu uz pomoć Google i T-Mobilea.
Rober je bivši NASA-in inženjer koji se proslavio na YouTube tako što je blistavio bombardujući pirate na tremu, stvorio najveći svetski Super Soaker i izgradio stazu sa preprekama za veverice. Sada spaja svoja interesovanja sa lansiranjem satelita koji može da fotografiše bilo čije portrete prikazane na Google Pixelu sa Zemljom — da, planetom Zemljom — u pozadini.
Ako kažete Roberu gde živite, on tvrdi da će napraviti selfi dok se satelit nalazi iznad vašeg grada, i reći će vam tačno kada će fotografija biti snimljena, tako da možete izaći napolje i tehnički dobiti u kadru dva puta. Satelit bi trebalo da lansira SpaceX u januaru 2025. godine (u okviru misije Transporter 12), a trebalo bi da počne da snima selfije nekoliko meseci nakon toga.
Da, to je potpuni trik, i dok Rober i T-Mobile oglašavaju ovu priliku kao „besplatnu“, sa žaljenjem moram da vas obavestim da postoje neke obaveze. Moraćete da se pretplatite na CrunchLabs, koji nudi komplete za inženjering za decu, da biste dobili besplatni kod za satelitski selfi. (CrunchLab pretplate se kreću između 25-80 USD godišnje, u zavisnosti od izabranog paketa.) Postojeći T-Mobile pretplatnici takođe mogu dobiti besplatan kod preko T-Life aplikacije, a kupcima Google Pixel-a takođe se nude kodovi.
Kodovi se mogu iskoristiti od 3. decembra na spaceselfie.com. Bićete upućeni da otpremite svoj selfi, nakon čega ćete dobiti imejl koji vam omogućava da pratite kada će vaš selfi biti snimljen.
Rober ima ceo YouTube video koji objašnjava mehaniku satelita za snimanje selfija. U stvari, postoje dve kamere i dva Google Pixel telefona postavljena sa obe strane satelita radi redundancije, a cela stvar se napaja ekspanzivnim solarnim nizom, koji šalje energiju u bateriju od 120 Vh.
Ovo zapravo stvara jedinstven problem za satelit, koji treba da se suoči sa najmanje tri različita načina za prikupljanje sunčeve energije, snimanje selfija i slanje i primanje slika – bez propelera ili potisnika koji bi pomogli u promeni položaja. Da bi ovo rešio, Roberov tim je instalirao zamajac unutar satelita kako bi mu pomogao da promeni pozicije u zavisnosti od toga koju radnju izvodi. Prilično pametno.
Izvor: TheVerge