Singi: Kaspersky zaštita za radne stanice
Zaštita pojedinačnih računara u poslovnoj mreži od ključne je važnosti za bezbednost celog sistema. Zato je tu Kaspersky Anti‑Virus za radne stanice. Sve promene možete implementirati bez restarta računara, što je pri vrhu liste zahteva za korporativne korisnike — Kristijan Lazić
Tržište antivirusnih programa je jedno od najkonkurentnijih. Sve je manje virusa, a sve više specijalizovanih pretnji, pa je dugoročna strategija proizvođača poboljšanje i optimizacija postojećih funkcionalnosti. Nova verzija Kaspersky antivirus paketa za poslovne korisnike u potpunosti sledi ovaj trend.
Za poslovne pretnje
Prilikom instalacije KAV paketa na radnu stanicu biće vam ponuđene komponente organizovane u tri grupe: Scan, Protection i Kaspersky Administration Kit Connector. Za proces instalacije većine profesionalnih bezbednosnih paketa važi isti savet – dobro pročitajte uputstvo o novostima!
Čak i ako već koristite isti proizvod starije generacije, dobro je razumeti promene kako bi se izbegla neprijatna iznenađenja. Primer je Anti‑Hacker komponenta koja će „isključiti“ Windows Firewall, pa ako WF intenzivno koristite na radnim stanicama, bićete prinuđeni da nešto preduzmete. Tokom instalacije Kaspersky Antivirus će zahtevati odgovore na desetak pitanja koja neće predstavljati problem administratorima, ali ako ovu verziju instalira manje iskusno lice, obavezno je pažljivo čitanje ponuđenih tekstova.
Vizuelnih razlika u odnosu na prethodnu verziju za radne stanice praktično nema, što je u slučaju poslovnih korisnika prednost. S leve strane glavne konzole i dalje su tabovi Protection, Scan i Update, dok su sa desne prečice do podešavanja odgovarajućih segmenata. Za razliku od verzije za kućne korisnike, za administratore su oblasti zaštite grupisane po modulima i oblastima pretnji, ali čim kliknete na neku od njih, otvoriće se dijalog u kome su sadržane sve opcije paketa. U istom prozoru nalaze se aktivni i nepostojeći ili neinstalirani moduli; u default instalaciji, to je samo Anti‑Banner komponenta.
Specifičnost i kompleksnost aktuelnih tipova pretnji, kojih se kompanije najviše plaše, najbolje se primećuje u nazivima modula AV paketa. Velike mogućnosti podešavanja i kontrole pod tastaturom iskusnog korisnika pretvaraju sistem u (skoro) neprobojnu tvrđavu, dok ga u rukama neiskusnog čini sporim i nesigurnim. Da bi se maksimalno pojednostavilo upravljanje AV sistemom, nivo bezbednosti može se postaviti u neko predefinisano stanje odgovarajućim klizačem (Minimum, Optimal ili Maximum). Pristalicama „finog štelovanja“ omogućena je, kao i uvek, detaljna kontrola.
Šta je novo?
Osim otklanjanja bagova iz prošle verzije i optimizacije postojećih komponenti, nova verzija donosi značajne izmene u kernelu, pre svega u domenu otkrivanja novih pretnji, poboljšane heuristike i manjeg zauzeća sistemskih resursa. Modul za otkrivanje heurističkih pretnji u novom okruženju ima znatno unapređenu sandbox tehnologiju, odnosno sistem u kome se rad sumnjive aplikacije emulira, ali tako da je ostatak sistema u potpunosti zaštićen. Uz to, sve promene se mogu implementirati bez restarta računara, što je pri vrhu liste zahteva za korporativne korisnike.
Opcijom Access Control/Device Control, Kaspersky je napokon implementirao sistem za kontrolu eksternih uređaja poput USB, Firewire, CD/DVD i drugih medija. Treba istaći i niz „nevidljivih“ unapređenja u domenu detekcije i zaštite od brzih (flush) pretnji, otkrivanja rootkit aplikacija i skript‑napada, skeniranje VBA makroa i podršku za IPv6 protokol.