Top50 2024

Šta je toliko sjajno u vezi sa eSIM-ovima?

Iako je eSIM tehnologija dostupna u potrošačkim uređajima već više od decenije, eSIM-ovi su tek nedavno privukli širu pažnju. 

PCPress.rs Image

Manje problema nego sa tradicionalnim SIM karticama  

Uz mnoge napretke koje su ove male čipove doneli, postoji mnogo uzbuđenja oko ove tehnologije—ali da li je ona zaista vredna toga?

Šta je eSIM?  

eSIM, ili Ugrađeni modul za identifikaciju pretplatnika (Embedded Subscriber Identification Module), je pojednostavljena verzija tradicionalne SIM kartice sa nekoliko dodatnih pogodnosti. Oba tipa SIM-ova koriste se za dodeljivanje broja mobilnom telefonu, pružanje usluga tom telefonu i, kako ime sugeriše, identifikaciju vas kao pretplatnika vaše mreže. Ova tehnologija nije rezervisana samo za pametne telefone. Potrošački eSIM-ovi su se prvi put pojavili 2010. godine u pametnim satovima, povezanim automobilima i drugim uređajima Interneta stvari (IoT). Sedam godina kasnije, Google Pixel 2 postao je prvi pametni telefon kompatibilan sa eSIM-om, a 2019. godine Motorola Razr postala je prvi telefon koji koristi isključivo eSIM.

Manje problema nego sa tradicionalnim SIM karticama  

U pokušaju da uštede što više prostora, fizičke SIM kartice su se drastično smanjile, od veličine kreditne kartice do nečega manjeg od vrha vašeg kažiprsta. Iako ovaj dizajn uspešno oslobađa fizički prostor, što su SIM kartice manje, to su krhkije i lakše se gube, zajedno sa njihovim poslužavnicima i alatima za vađenje. Za mnoge ljude proces promene SIM kartice može delovati kao mikrohirurgija. Ugrađivanjem SIM čipova u uređaje, proizvođači mobilnih telefona pronašli su način da uštede još više prostora i smanje stres korisnicima. Budući da nema uklonjive kartice, eSIM-ovi se aktiviraju daljinski, putem nekoliko metoda.

Najčešće metode prenosa su skeniranje QR koda koje obezbeđuje operater, preko aplikacije ili sajta operatera, ili korišćenjem Apple-ove funkcije “Brzi eSIM prenos” (eSIM Quick Transfer), koja vam omogućava prenos SIM kartica bez kontakta sa operaterom.

Veća fleksibilnost sa Dual SIM-ovima  

Bilo da imate sopstveni posao, želite da odvojite poslovni i privatni život, ili ste strastveni putnik, druga telefonska linija može vam biti korisna. Pre eSIM tehnologije, ovo je postizano nošenjem više telefona ili pronalaženjem telefona sa dva SIM slota. Ni jedna opcija nije idealna jer nošenje dva telefona može brzo postati nezgrapno, a više SIM slotova znači žrtvovanje veličine baterije ili drugih komponenti kao što je slot za SD karticu. Zbog ovih razloga, telefoni sa dve linije sada su uglavnom ili samo sa eSIM-om ili imaju eSIM uz tradicionalni SIM slot. Prelazak sa fizičkih SIM kartica na eSIM-ove doneo je i novu pogodnost za mobilne operatere. Operateri poput T-Mobile-a i Verizon-a sada nude besplatne probe, omogućavajući vam da isprobate njihove usluge dok ostajete povezani sa trenutnim provajderom. Možete to posmatrati kao sigurnosnu mrežu koja vam omogućava da se uverite da dobijate pokrivenost i pouzdanost koja vam je potrebna pre nego što pređete na novog operatera.

Poboljšana sigurnost  

Pored ukupno jednostavnijeg korisničkog iskustva, eSIM-ovi su doneli i mnoge bezbednosne napretke. Bez lako dostupne kartice, eSIM-ove je nemoguće ukloniti, zbog čega ih je teže klonirati ili zloupotrebiti. To, zauzvrat, čini ilegalnu preprodaju telefona manje profitabilnom i manje privlačnom lopovima. Iako nijedan uređaj povezan na internet ne može biti potpuno zaštićen od pokušaja hakovanja, eSIM-ovi imaju dodatne sigurnosne protokole u odnosu na tradicionalne SIM-ove, čineći ih težim za hakovanje. Budući da se eSIM-ovi omogućavaju i onemogućavaju daljinski, mobilne mreže zahtevaju ključ za enkripciju i Međunarodni identifikacioni broj pretplatnika (IMSI) koji može dobiti samo vaš operater pre nego što se ažurira vaš SIM profil. Pored digitalnih sigurnosnih mera, eSIM-ovi su izrađeni sa hardverom otpornim na manipulacije radi dodatne fizičke sigurnosti. Međutim, eSIM-ovi i dalje imaju svoje slabosti. I tradicionalne SIM kartice i eSIM-ovi su podložni prevarama zamene SIM kartica u zavisnosti od bezbednosnih protokola vaše mreže. Takođe, oba su podložna praćenju lokacije putem jedinstvenog Međunarodnog identifikacionog broja opreme (IMEI) dodeljenog svakoj SIM kartici. Da li će fizičke SIM kartice potpuno nestati ili će i dalje imati svoje mesto u našem mobilnom životu, ostaje da se vidi. Međutim, sa sigurnosnim poboljšanjima, napretkom hardvera, poboljšanom upotrebljivošću i većom fleksibilnošću, jasno je zašto se eSIM-ovi smatraju tehnologijom budućnosti.

Izvor: Howtogeek

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *