Top50 2024

Uskoro stiže Dia, prvi AI-zasnovan web browser

Browser Company osnovana je 2019. godine, a do današnjeg dana prikupila je investicije u iznosu većem od 100 miliona dolara. Njihov prvi proizvod, predstavljen tokom ove godine bio je Arc Browser. Ipak, „prave stvari“ se tek očekuju, jer je kompanija najavila da će tokom sledeće godine predstaviti i prvi AI-zasnovani web browser.

PCPress.rs Image

CEO kompanije, Josh Miller, objasnio je da će novi, AI-pokretan, Dia browser sadržavati sve dosadašnje AI koncepte, koji će pomagati u automatizaciji. Dia je zasnovana na premisi da pravo mesto za AI nisu samostalne aplikacije ili jedno „dugme“ u browser-u. Umesto toga, AI će biti integralni deo Dia browser-a.

Ovakav koncept ima smisla ako želite da uključite AI u što je moguće više zadataka. Mnogi od nas „žive“ online, obavljajući preko browser-a komunikaciju, kupovinu, poslovne sastanke… Drugim rečima, danas je moguće obaviti gomilu poslova ne napuštajući web browser. Miller je naveo da će Dia browser će biti sposoban da razume kontekst postavljenih zahteva, jer ima sve podatke o vašem životu na mreži. Zahvaljujući tome, moći će da preduzima radnje i generiše odgovarajući tekst gde god da pokažete mišem. Što se tiče bezbednosti, Miller je naveo da svi podaci ostaju lokalno, na vašoj mašini.

U demo video snimku, pokazano je kako Dia može da koristi LLM za generisanje teksta, jednostavnim komandama tipa, „napiši sledeći red“, ili „daj mi ideju…“. Pošto je u pitanju browser, nije mu potreban API za pristup stvarima, kao što su elektronska pošta ili kalendar, jer se oni već koriste kroz istu aplikaciju. Dakle, Dia bi navodno mogla da preduzme akcije u ovim slučajevima, bez dodatnih koraka za prijavu.

Neke od demonstriranih akcija deluju veoma impresivno i nude uvid u budućnost u kojoj ćemo možda svi imati pravog AI asistenta sposobnog za obavljanje složenih zadataka. Međutim, veliki deo posla se i dalje oslanja na velike jezičke modele (LLM) za generisanje teksta. A dosadašnje iskustvo nam govori da su ovakvi modeli skloni greškama i generisanju netačnih informacija. Danas svaki AI zasnovan na LLM-u uključuje odricanje od odgovornosti, što podrazumeva da je potrebno proveravati njihov radi. Tu se postavlja pitanje, da li zaista štedimo vreme time što nećemo pisati neki tekst, već ćemo umesto toga proveravati ono što je AI napisao? Da li ćemo smeti da dopustimo da AI ima pristup našim finansijama i samostalno kupuje? Da li će sadržaj elektronske pošte koju pošalje biti primeren i odgovarajući za primaoce…? Greške nastale na ovaj način mogle bi da imaju nesagledive posledice, naročito u poslovnom okruženju. Bar neke od odgovora saznaćemo tokom sledeće godine, kada Dea broser postane dostupan na tržištu.

Izvor: ExtremeTech

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *