ChatGPT obrađuje podsetnike i obaveze
OpenAI pokreće novu beta funkciju u ChatGPT-u pod nazivom Tasks koja omogućava korisnicima da planiraju buduće radnje i podsetnike.
Ova funkcija, koja se od danas primenjuje na Plus, Team i Pro pretplatnike, predstavlja pokušaj da se chatbot pretvori u nešto što je bliže tradicionalnom digitalnom asistentu – pomislite na Google Assistant ili Siri, ali sa naprednijim jezičkim mogućnostima ChatGPT-a.
Tasks funkcionišu tako što omogućavaju korisnicima da kažu ChatGPT-u šta im je potrebno i kada to treba da urade. Želite dnevni izveštaj o vremenu u 7 ujutro? Podsetnik o isteku vašeg pasoša? Ili možda samo kuc-kuc vic da ispričate svojoj deci pre spavanja? ChatGPT sada može sve to da reši kroz planirane jednokratne ili ponavljajuće zadatke.
Da bi koristili ovu funkciju, pretplatnici treba da izaberu „4o sa zakazanim zadacima“ u ChatGPT-ovom biraču modela. Odatle je jednostavno kao da otkucate šta želite da ChatGPT radi i kada želite da se to uradi. Sistem takođe može proaktivno da predlaže zadatke na osnovu vaših razgovora, iako korisnici moraju eksplicitno da odobre sve predloge pre nego što budu napravljeni. (Iskreno, osećam da sugestije imaju potencijal da slučajno stvore dosadnu travu).
Svim zadacima se može upravljati direktno u nitima za ćaskanje ili preko novog odeljka Tasks (dostupnog samo preko veba) u meniju profila, tako da je lako izmeniti ili otkazati bilo koji zadatak koji ste postavili. Po završetku ovih zadataka, obaveštenja će upozoriti korisnike na vebu, desktopu i mobilnom uređaju. Takođe postoji ograničenje od 10 aktivnih zadataka koji se mogu izvršavati istovremeno. OpenAI nije precizirao kada (ili da li) bi ova funkcija mogla da dođe do besplatnih korisnika, sugerišući da bi Zadaci mogli ostati premijum funkcija kako bi se opravdali troškovi pretplate na ChatGPT. Kompanija ima mesečne nivoe pretplate od 20 i 200 dolara.
Iako su mogućnosti zakazivanja uobičajena karakteristika digitalnih pomoćnika, ovo označava promenu u funkcionalnosti ChatGPT-a. Do sada je veštačka inteligencija funkcionisala isključivo u realnom vremenu, odgovarajući na trenutne zahteve umesto da se bavi tekućim zadacima ili budućim planiranjem. Dodavanje zadataka sugeriše da OpenAI proširuje ulogu ChatGPT-a izvan razgovora na teritoriju koju tradicionalno drže virtuelni asistenti.
Čini se da se ambicije OpenAI za Tasks protežu i dalje od jednostavnog zakazivanja. Bloomberg je izvestio da će „Operator“, autonomni AI agent sposoban da nezavisno kontroliše računare, biti objavljen ovog meseca. U međuvremenu, obrnuti inženjer Tibor Blaho otkrio je da izgleda da OpenAI radi na nečemu pod kodnim imenom „Caterpillar“ što bi moglo da se integriše sa zadacima i omogući ChatGPT-u da traži određene informacije, analizira probleme, sumira podatke, navigaciju po veb lokacijama i pristup dokumentima – sa korisnicima koji primaju obaveštenja po završetku zadatka.
Kao što sam ranije pisao još u oktobru, uspon „agentske“ AI u 2025. nije samo tehnološki napredak – već i ekonomija. Ove karakteristike poput agenta predstavljaju strateški način za monetizaciju skupe AI infrastrukture. Iako je odluka OpenAI da stavi ovu funkcionalnost iza ChatGPT-ovog paywall-a bila predvidljiva, ostaje pravo pitanje: da li će to dati pouzdane rezultate? Poslednji put kada sam dobio demo OpenAI agenta, proizveo je netačne informacije. Naredni meseci će otkriti da li je tim rešio ove fundamentalne izazove pouzdanosti.
O ovoj novoj funkciji takođe mislim kao o malo sofisticiranijoj skripti, ali na kraju dana, Tasks prate jednostavan, napametan skup uputstava, slično kao tipičan bot. Cilj mnogih graničnih AI laboratorija kao što je OpenAI je da evoluiraju ove funkcije u nešto što je u stanju da komunicira sa okruženjem, uči iz povratnih informacija i donosi odluke bez stalnog ljudskog doprinosa.
Međutim, ostaju pitanja o tome koliko će ovi zakazani zadaci biti pouzdani i šta se dešava ako ChatGPT ne dostavi informacije osetljive na vreme. Odluka OpenAI da pokrene Tasks u beta verziji sugeriše da još uvek radi na ovim detaljima i želi da prikupi povratne informacije iz stvarnog sveta pre šireg uvođenja.
Za sada, ako ste korisnik ChatGPT koji plaća, možete početi da eksperimentišete sa zadacima tako što ćete potražiti opciju „4o sa zakazanim zadacima“ u biraču modela. Samo zapamtite da je još uvek u beta verziji – pa se možda ne oslanjajte na njega za taj super važan podsetnik za sastanak.
Izvor: TheVerge