Ekološka i efikasna Epson rešenja za štampu
Moderne kancelarije današnjice dolaze u puno oblika, postaju individualne i mnoge kompanije se utrkuju oko toga kako da učine poslovne prostore boljim mestom za rad. U ovom trenutku, izdvajaju se dva prioriteta – ekologija i efikasnost!
Ukoliko uporedimo poslovne prostore od pre desetak godina i danas, možemo zaključiti da je zaista učinjen neverovatan napredak. Kompanije koje ulažu u modernu radnu sredinu mnogo energije posvećuju izboru opreme i rešenja unutar prostora kako bi učinile kancelariju što prijatnijom, dok s druge strane, pridaju puno značaja i efikasnosti koja je u skladnom balansu sa ekologijom, koju donose nove tehnologije i rešenja. Zahvaljujući kompaniji Epson, čak i poslovi poput štampe postaju savršeno usklađeni s navedenim potrebama kompanija, i uz najnovije tehnologije koje Epson uspešno razvija već dugi niz godina njihovi proizvodi ne utiču na kvalitet vazduha u prostoru, emituju do 92 posto manje CO2, proizvode 94 posto manje otpada u odnosu na laserske štampače i troše 96 posto manje energije, a uz sve to štampaju i do 3,5 puta brže.
Čist vazduh, duga ljubav
Kvalitet vazduha u radnom prostoru utiče u velikoj meri na raspoloženje, produktivnost i na kraju, svakako, zdravlje zaposlenih. Kako mnoge kompanije na globalnom nivou posvećuju sve veću pažnju uslovima u kojima zaposleni rade, tako sve veći broj njih zamenjuje zastarele laserske štampače modernim inkjet modelima. Za razliku od laserskih štampača koji stvaraju toplotu prilikom rada i emituju ozon gas, inkjet modeli nemaju apsolutno nikakav uticaj na kvalitet vazduha, a pritom ne proizvode toplotu koja nepotrebno zagreva prostoriju. Molekul ozona koji laserski štampači generišu sastavljen je od tri atoma kiseonika, za razliku od molekula kiseonika koji je sastavljen od dva atoma.
Problem nastaje kada udišemo molekule ozona koji u plućima oslobađaju pomenuti treći atom kiseonika i koji reaguje s molekulima našeg tela. Ukoliko ozon udišemo tokom dužeg perioda, javljaju se bol u grudima, kašalj, nedostatak vazduha ili druge iritacije. Kada su u pitanju osobe koje pate od astme ili prehlade, ozon može pogoršati njihovo stanje. Američka EPA čak klasifikuje ozon kao toksični gas.
Kada je u pitanju ugljen‑dioksid, inkjet štampači ovog japanskog proizvođača pozitivno utiču na manje zagađivanje ne samo svojom manjom potrošnjom energije u odnosu na laserske štampače, već i kada je u pitanju potrošni materijal. Naime, prilikom proizvodnje potrošnog materijala za Epson inkjet štampače stvara se čak 92 posto manje CO2 emisija u odnosu na proizvodnju potrošnog materijala za laserske štampače.
Ušteda uz efikasnost
Energetska efikasnost je svakako jedan od parametara koji je daleko značajniji za kompanije i pruža uštedu koja se može videti svakog meseca kroz račun za utrošenu energiju. Na ovom polju Epson inkjet štampači odnose još jednu ubedljivu pobedu nad laserskim štampačima. Ne samo da troše do 96 posto manje električne energije u odnosu na laserske štampače već i dodatno umanjuju potrošnju energije koja je potrebna za klimatizaciju prostora pošto ne generišu toplotu kao laserski štampači.
Naravno, ne treba zanemariti ni količinu otpada koju kompanije stvaraju korišćenjem zastarelih laserskih štampača. Prema istraživanju koje je rađeno za područje Velike Britanije, ako bi sve kompanije prešle s kolor laserskih štampača na Epson‑ove inkjet modele, bilo bi čak 30.000 tona otpada manje. Sa Epson inkjet štampačima možete očekivati do 94 posto manje otpada tokom radnog veka.
Uz sve navedene ekološke prednosti ne smemo zanemariti ni one koji direktno utiču na efikasnost poslovanja kompanije. Epson‑ovi inkjet modeli iz WorkForce serije, zahvaljujući PrecisionCore glavama štampača, potvrdili su apsolutnu dominaciju u kvalitetu, brzini i ekonomičnosti. Efikasnost, jednostavnost i ekonomičnost štampe kompanijama pruža niz prednosti u odnosu na lasere. Odličan primer je model WorkForce Pro WF‑C579RDTWF, višenamenski RIPS (Replaceable Ink Package System) štampač koji boju crpi iz vrećice i neverovatno je brz. Naime, pomenutom modelu za štampu prve stranice treba svega 4,8 sekundi pri crno‑beloj štampi i 5,3 sekunde pri štampi u boji, iz standby moda. Brzina štampe dostiže 24 stranice u minutu pri štampi u boji i crno‑beloj štampi (ISO brzina), a obostrano skeniranje ide brzinom od 45 stranica u minutu. Veliki kapacitet od 50.000 stranica pri crno‑beloj štampi i 20.000 pri štampi u boji, i velike brzine obostranog skeniranja, donose izuzetno nizak trošak vlasništva (TCO). Sve to, naravno, pomaže u održavanju visoke produktivnosti.
I za manje timove
Za manje timove koji žele maksimalnu uštedu i veliki obim crno‑bele štampe, Epson nastavlja i s razvojem tržišno uspešne serije EcoTank štampača i višenamenskih uređaja s mogućnošću dopune mastila, namenjenih kućnim i malim kancelarijama. Jednobojni multifunkcijski inkjet uređaj EcoTank M3180 nudi izuzetno nizak TCO i vrlo je jednostavan za upotrebu. S kompletom mastila koji dolazi uz štampač moguće je odštampati čak do 11.000 stranica, a uz to nudi podršku za Wi‑Fi i Ethernet. Brzina štampe prve stranice iznosi svega šest sekundi.
Odličan primer primene pomenutih rešenja i prednosti koje upotreba Epson‑ovih inkjet štampača pruža može se videti u sklopu eksperimentalne studije koja je sprovedena prošle godine u lokalnoj policijskoj stanici i sektoru za civilnu zaštitu opštine Padova. Naime, upoređen je multifunkcijski štampač Epson WorkForce Pro RIPS sa običnim laserskim štampačima. Na temelju jednogodišnje potrošnje dobijeni rezultati bili su zapanjujući – laserski štampači stvorili su 900 kg otpada, a Epson inkjet štampač sa RIPS sistemom ukupno 148 kg. Isti obični laserski štampači generisali su 5,44 tona CO2, dok je emisija CO2 kod Epson WorkForce Pro RIPS uređaja bila znatno niža – 240 kg tokom jedne godine. Pored ovih glavnih prednosti, pokazalo se da je prostor koji je neophodan za skladištenje potrošnog materijala minimalan – 1,3 m2 kod inkjet štampača, dok laser zahteva čitavih 6,1 m2. I na kraju – administrativni troškovi su se razlikovali približno 19.000 evra za godinu dana, tačnije: upotreba lasera koštala je opštinu ukupno 21.340 evra za godinu dana, a uz Epson‑ov RIPS štampač ušteda je bila enormna – čak 89 posto, tačnije – trošak za štampu je za čitavu godinu iznosio samo 2.249 evra.
Evolucija kancelarije
Kancelarija budućnosti evoluira zahvaljujući tehnologiji i već sada upotrebom pravih rešenja, koja su uveliko dostupna, ne samo da možemo učiniti poslovanje ekološki odgovornim već možemo postići i velike uštede. Rešenja kompanije Epson namenjena su svima, od malih kompanija s nekoliko zaposlenih, do velikih organizacija kojima je cilj umanjenje troškova kroz sve sektore. Ono što je zajedničko za sve vrste korisnika jeste to da će svakako prelaskom na neke od pomenutih inkjet modela učiniti veliki pomak ka očuvanju životne sredine, unapređenju radnog prostora i zdravlja zaposlenih i uštedeti neverovatne količine sredstava na duže staze. Definitivna pobeda, za sve.
Korisna adresa: epson.rs