EU istražuje kineske subvencije i uvoz
Evropska komisija dobila je neophodnu podršku u glasanju da uvede carine do 45% na uvoz električnih vozila proizvedenih u Kini. To je deo najznačajnije istrage EU o navodnim kineskim subvencijama, što je izazvalo pretnje odmazdom iz Pekinga.
Evo šta treba je poznato o ovim istragama:
Takođe su pokrenute istrage o tome da li kineski proizvođači čiste tehnologije prodaju subvencionisanu robu na tržištima EU. Zatim, da li kineske kompanije koje posluju unutar Evropske unije nepravedno koriste subvencije. Izvršna vlast EU navodi da je cilj sprečavanje nepoštene konkurencije i distorzije tržišta.
Električna vozila
Evropska komisija je 12. juna najavila da će uvesti tarife na uvoz električnih vozila proizvedenih u Kini zbog onoga što je nazvala prekomernim subvencijama, pri čemu će privremene carine stupiti na snagu u julu. Dana 4. oktobra, dobila je potrebnu podršku država članica EU da usvoji carine u podeljenom glasanju. Predložene carine od do 45% koštaće proizvođače automobila milijarde dodatnih dolara za uvoz automobila u EU. Primenjivaće se od novembra na period od pet godina.
Komisija, koja mora da objavi uredbu o primeni do 30. oktobra da bi carine stupile na snagu. Zatim, nasataviće se razgovori sa Pekingom u cilju pronalaženja alternativnog rešenja.
Čelik presvučen limom
Evropska komisija je 3. oktobra otvorila istragu o uvozu čelika presvučenih limom iz Kine, a koja se temelji na žalbi Evropskog udruženja čelika Eurofer.
Istraga se mora završiti u roku od 14 meseci, uz moguću primenu privremenih carina za sedam do osam meseci.
Uvoz drvenih podova
Evropska komisija je 16. maja pokrenula antidamping istragu o uvozu drvenih podova, nakon žalbe Evropske federacije parketa. Pod istragom su sastavljene višeslojne drvene ploče za podove. Paneli od bambusa, ili s gornjim slojem od bambusa, su isključeni, kao i paneli za mozaik podove.
Medicinksi uređaji
Evropska komisija je 24. aprila pokrenula istragu o javnim nabavkama medicinskih uređaja iz Kine. Ova istraga je prva pod instrumentom EU za međunarodne nabavke, koji ima za cilj sprečavanje zemalja da nepravedno favorizuju domaće dobavljače. Ako Komisija zaključi da evropski dobavljači nemaju fer pristup kineskom tržištu, mogla bi uvesti ograničenja za kineske kompanije koje se bave medicinskim uređajima u javnim tenderima. Istraga bi trebala biti završena u roku od devet meseci, mada Komisija može produžiti taj period za dodatnih pet meseci.
Vetroturbine
EU istražuje subvencije koje su dobili kineski dobavljači vetroturbina namenjenih Evropi, rekla je poverenica EU za zaštitu tržišne konkurencije Margret Vestager 9. aprila. Istraga se odnosi na razvoj vetroparkova u Španiji, Grčkoj, Francuskoj, Rumuniji i Bugarskoj, ne navodeći specifične kompanije. Kina je ovu istragu nazvala “diskriminatorskom” prema kineskim preduzećima i podržala protekcionizam.
Solarni paneli
Evropska komisija je u maju zatvorila istragu o kineskim ponuđačima na javnom tenderu za solarni park u Rumuniji nakon što su kompanije pod istragom, Šangaj Electric i jedinica LONGi Green Energy Technology Co, povukle iz procesa.
Izvor: Reuters