Godina za nama u igračkom svetu: VR igre godine
Stižu li VR igre? Protekla godina je donela nekoliko veoma zanimljivih naslova koji će vas navesti da poželite svoju prvu kacigu…Koncept virtuelne realnosti aktuelan je već nekoliko decenija, ali VR headset uređaji dostupni širokom krugu korisnika novijeg su datuma.
U poslednjih nekoliko godina pojavio se solidan izbor ovih uređaja, a cene su pale: HTC Vive, Oculus Rift, Play Station VR i Windows Mixed Reality privlače pažnju kupaca. Uz ove uređaje podrazumeva se snažna PC platforma u pogledu procesora, grafičke kartice i dovoljnog broja USB portova, ili igračke konzole Play Station 4 i Play Station 4 Pro. Potreban je, naravno, i softver.
Beat Saber
Na prvom mestu liste nalazi se ova muzičko‑ritmička igra sa aktivnim plesnim pokretima, slična ranijim igrama Audiosurf, Guitar Hero i Rock Band. Kreirana je u studiju Beat Games (Češka) i podržavaju je headset uređaji Oculus Rift, HTC Vive i Play Station VR. Uključuje nekoliko pesama sa četiri ili pet nivoa težine.
Beat Saber se definitivno ne može igrati u sedećem položaju, već zahteva punu aktivnost. U skladu s muzikom, prema igraču se neprekidno kreću različiti šabloni blokova u crvenoj ili plavoj boji. Igrač pomoću dva VR kontrolera upravlja dvema laserski generisanim sabljama, od kojih je leva crvene a desna plave boje. U skladu s bojom, pogađaju se i seku nailazeći blokovi, a pravac sečenja definiše strelica (ima ih ukupno osam).
Povremeno se pojavljuju uputstva da igrač ne sme da seče blokove, kao i prepreke u vidu zidova koje saginjanjem treba eskivirati kako igraču ne bi bila odsečena glava. Svaka akcija donosi poene, u zavisnosti od tačnosti sečenja (ugao, pravac, dužina), a podrazumeva se da prema broju bodova postoji i lista najboljih.
Rick and Morty: Virtual Rick‑Ality
Na drugoj poziciji je VR igra napravljena po animiranoj seriji, čija se treća sezona trenutno emituje u Americi. Tema igre, kao i serije, jesu avanture ludog naučnika Rika Sančeza i njegovog unuka Mortija Smita, koji je sušta suprotnost svom dedi – izuzetno miran i stabilan dečak. Matori, džangrizavi i često pripiti naučnik napravio je klona svog unuka, koji dedi i unuku pomaže u rešavanju najrazličitijih zadataka, počev od popravljanja mašine za pranje veša pa do popravljanja svemirskih brodova. Igrač dobija ulogu jednog od klonova.
Igra Virtual Rick‑Ality je razvijena u Owlchemy Labs za PlayStation i Microsoft Windows platforme. Razvoju je pomogao i koautor serije, Justin Roland. Pojavila se aprila 2017, a verzija za PlayStation godinu dana kasnije. Odlikuje se briljantnim transformacijama okruženja, pri čemu igrač rešava brojne probleme, prolazi kroz portale u nove čudne dimenzije, bori se sa vanzemaljcima… Za ovako atraktivna VR iskustva u ovoj igri potrebno je imati headset PlayStation VR, PlayStation kameru V2 i Movie Motion kontrolere.
Moss
Treće mesto na listi pripada kombinovanom žanru avanture i enigmatike, čiji je creator Polyarc. Igra se pojavila u februaru 2018, za Windows i Play Station platforme i headset‑ove Oculus Rift, HTC Vive, Windows MR i Play Station VR. Namenjena je jednom igraču, koji preuzima ulogu simpatične mišice Quill. Ona prolazi kroz različita bajkovita, ali i opasna okruženja. Pritom joj se postavljaju različiti zadaci koje treba rešiti i brojna iskušenja u sukobu s neprijateljima (poslednji zadatak na kraju igre je da spase Quill‑inog ujaka).
Igra je vrlo zabavna, napravljena u prelepom bajkovitom okruženju s puno maštovitih detalja, sjajnom muzikom i vizuelnim efektima. Igrač je zapravo uključen dvostruko u tok igre. Osim što preko džojpeda kontroliše kretanje i ponašanje glavnog lika, mišice Quill, on je istovremeno i misteriozni zaštitnik koji kontroliše čitavu scenu i interveniše u rizičnim situacijama u koje Quill zapadne.
Wipeout Omega Collection
Među pet najboljih igara očekuje se i jedna „adrenalinska“ igra – trka. Ovoga puta to je Wipeout Omega Collection, igra kreirana za PlayStation VR headset. Ali, čak i ako igrači nemaju to VR pomagalo, mogu uživati u ovoj sjajnoj igri na PlayStation 4 konzoli, mada će iskustvo sa VR‑om biti svakako kvalitetnije. Razvili su je xDiv, Clever Beans i EPOS Game Studios, a prvi put se pojavila u junu 2017. godine.
Ovaj futuristički trkački izazov može igrati jedan ili više igrača. Najnovija verzija napravljena je sa svim elementima atraktivnosti prethodnih igara iz ove kolekcije (Wipeout HD, Wipeout HD Fury, Wipeout 2048), ali ima i niz novih dodatnih ekskluzivnih elemenata – 26 reverzibilnih staza, 46 jedinstvenih vozila, brojnih načina za igranje, bogat izbor prelepe muzike… U slučaju da se koristi na konzoli PS 4 Pro dodatna poboljšanja su tehnologije visokog dinamičkog raspona (HDR) za boje, dinamička rezolucija (4K) i slika sa 60 frejmova u sekundi.
Cloudlands VR Minigolf
Visoko mesto na listi pripada popularnoj mini‑golf igri – Cloudlands VR Minigolf, ovoga puta smeštenoj na prekrasno uređenom ostrvskom arhipelagu iznad oblaka. Virtuelnu realnost dočarava Oculus Rift, HTC Vive, Oculus Go/Gear VR ili Google Daydream. Igru je razvio studio Futuretown, a može je igrati jedan ili više igrača u nadmetanju da sa što manje udaraca ubace loptu u rupu, i uz mogućnost kreiranja platformi i deljenje s drugim učesnicima.
Minigolf je porodična igra, vrlo kreativna i zabavna. Obuhvata fantastično okruženje sa 18 rupa, koje je podeljeno između tri godišnja doba – leta, jeseni i zime. Teme su prilagođene tim vremenskim uslovima. Sve se, naravno, odvija u više nivoa, a jedinstvenom VR iskustvu doprinose mnogobrojna iskušenja – topovi za izbacivanje lopti, plutajući mostovi, prepreke razne vrste…
Autor: Nadežda Veljković