Kad se veruje plavom žigu: Kako lažne vesti utiču na tržište
Laganje u medijima nije nova stvar, izmišljalo se oduvek. Sa internetom su stvari postale još komplikovanije, a „infokalipsa“ se najavljuje već godinama. Svako danas može da napiše ili kaže bilo šta i ljudi će mu poverovati, a dezinformacije ozbiljno ugrožavaju živote.

Ako se zna da je znanje moć, onaj koji upravlja „istinom“ zapravo vlada svetom. Pa i berzom – tržišni analitičari su 6. aprila upozorili da bi mogao da se ponovi takozvani „crni ponedeljak“ koji je 1987. označio početak finansijske katastrofe. Nisu problem samo Trupove tarife, nego i sada već kontroverzni profil na platformi X.
Kada su u ponedeljak, 7. aprila, stručnjaci pokušali da pronađu odgovor zašto je došlo do iznenadnog skoka vrednosti deonica, vrlo brzo je utvrđeno da Bela kuća planira da pauzira Trumpove tarife na 90 dana, pa se pretpostavilo da je to razlog. Vest je došla s platforme X, i naloga pod imenom Walter Bloomberg koji prati preko 850 hiljada korisnika. Ispostavilo se da je vest lažna.
Kada je iz Bele kuće saopšteno da se radi o lažnoj vesti šteta je već načinjena – informacija je uticala na tržište, budući da su u nju svi odmah poverovali. Nije poznato odakle Walteru Bloombergu (niti ko je on, budući da nije u vezi s kućom Bloomberg) informacija koju je podelio – u odgovoru ispod posta je naveo da ju je pročitao na Reutersu, ali je Robert Mackey, novinar Guardiana, istakao da se vest na Reutersu pojavila posle njegovog tvita (ili kako se već post na platformi X sad zove).
U pitanju je dakle ozbiljna dezinformacija, a kasnije je utvrđeno da je potekla sa X naloga @yourfavorito, koji postoji pod imenom Hammer Capital. Ima manje od hiljadu pratilaca, ali je verifikovan i ima plavi žig. Zbog toga su neki poverovali da se radi o legitimnom izvoru informacija. Na tom nalogu se tvrdilo da je priču objavio CNBC, ali je još jednom utvrđeno da je vest objavljena nakon tvita.
Nakon svega se veruje da je dezinformacija potekla iz razgovora ekonomiste Kevina Hassetta i novinara Fox Newsa. Iz intervjua je isečen deo koji se pojavio na platformi X, korisnici su pogrešno protumačili informacije, i tako je sve počelo. Intervju u celini ne ostavlja prostora za pogrešno razumevanje.
Ovo je dokaz kako od prave vesti može da nastane lažna, mada neki veruju da je namerno tako plasirana. To što svako može da verifikuje X profil za samo 8 dolara mesečno uopšte ne pomaže, jer većina plavi žig vidi kao signal da se radi o pouzdanom izvoru, a to nije uvek slučaj.