Top50 2024

Kako preuzeti sve svoje fotografije sa Google Photos (i sačuvati metapodatke!)

Prelazak između različitih servisa koji čuvaju vaše podatke, kao što su email provajderi ili servisi za sinhronizaciju fajlova/fotografija, može biti naporan. 

PCPress.rs Image

Srećom, u skladu sa regulativama EU o prenosivosti podataka prema GDPR-u (Opšta uredba o zaštiti podataka), mnogi servisi sada omogućavaju izvoz svih ili dela podataka koje čuvaju o vama. Ovo je olakšalo preuzimanje podataka koji su ranije bili teško dostupni, kao što je preuzimanje svih sačuvanih fotografija iz Facebook Messenger razgovora, ili preuzimanje svih sačuvanih fajlova i fotografija sa platformi kao što su Google Drive ili Google Photos. Google nudi ovu opciju za Photos (među ostalim servisima) putem sajta takeout.google.com, gde možete izabrati deo ili sve podatke koje kompanija čuva o vašem nalogu i izvesti ih kao niz .zip arhiva. 

Pokazaćemo vam kako da izvezete sve svoje foto podatke putem Google Takeout-a, i da zadržite njihove povezane metapodatke.

Kako izvesti podatke iz Google Photos

Pre nego što se upustimo u složenije korake, pokrićemo kako da izvezete svoje podatke iz Google Photos. Pratite sledeće korake kako biste preuzeli svoje podatke.

  • Idite na takeout.google.com i prijavite se sa svojim Google nalogom.
  • Kada se prijavite, trebalo bi da vidite ekran kao na slici ispod. Broj dostupnih servisa može zavisiti od toga koje Google servise ste koristili u prošlosti.
  • Započnite tako što ćete deselektovati sve servise korišćenjem polja “Deselect all”.
  • Skrolujte do Google Photos na listi Takeout i štiklirajte polje. Po defaultu, ovo će izabrati sve vaše albume sa fotografijama. Klikom na “All photo albums included” možete ograničiti izvoz na određene godine ili albume u vašem nalogu.
  • Skrolujte do dna stranice i pritisnite “Next Step”.
  • Bićete upitani kako želite da primite link za preuzimanje fajlova. Predlažemo da ostavite podrazumevane postavke, tako da će link biti poslat na vaš email za preuzimanje fajlova kada budu spremni, i da se fajlovi sačuvaju kao .zip arhive. Takođe, bićete upitani kolike veličine želite da budu .zip fajlovi – predlažemo da ostavite podrazumevanu veličinu od 2GB.
  • Kada izaberete opcije, kliknite na “Create export”. Kada vaš izvoz bude završen, Google će vam poslati link koji vas vraća na takeout.google.com kako biste preuzeli svoje fajlove.
  • Preuzmite i ekstrahujte svoje .zip fajlove. Predlažemo da ih za sada držite u odvojenoj fascikli – tj. nemojte još kombinovati ekstrahovane fascikle. Nemojte brisati originalne .zip fajlove – želećete da ih zadržite u slučaju da nešto pođe po zlu.
Pročitajte i:  Rusija kažnjava Google nesagledivom cifrom

Kako kombinovati eksportovane fotografije i metapodatke

Kada pogledate svoje ekstrahovane .zip fajlove, možete primetiti nekoliko stvari. Prvo, sve fotografije su bez metapodataka. Drugo, svaki JPEG fajl ima prateći .json fajl, koji, ako ga pregledate, sadrži metapodatke za taj fajl. Ovo je posebnost načina na koji Google izvozi podatke, i može biti problem ako pokušavate da pređete na novu platformu ili servis. Ako biste direktno ponovo otpremili sve te fajlove, izgubili biste datum i vreme, kameru, lokaciju i druge važne podatke povezane sa fotografijama. Srećom, ovo možemo popraviti uz malo Pythona. Pratite sledeće korake da biste ponovo kombinovali metapodatke i fotografije.

Da biste ponovo kombinovali vaše fotografije i metapodatke, koristićemo alat pod nazivom GPTH (Google Photos Takeout Helper). To je FOSS (slobodan i otvoren izvor) i dostupan je kao izvorni kod i kao binarni fajl na GitHub-u. Izabrali smo ovaj alat jer ima dobru podršku za macOS, Linux i Windows.

  • Idite na GPTH Releases stranicu za najnoviju verziju. U trenutku pisanja, to je bila v3.4.3. Sekciju za Releases možete pronaći u desnoj bočnoj traci GitHub-a.
  • Preuzmite binarni fajl za vašu platformu. Postavite ga u isti direktorijum kao i ekstrahovane foldere koje ste preuzeli sa Google Takeout-a ranije.
  • Otvorite komandni prompt i idite do direktorijuma gde su vaši folderi i preuzeti binarni fajl. Ako ste na macOS ili Linux-u, moraćete da date dozvolu za izvršenje pomoću sledeće komande:
Pročitajte i:  Meta AI model koji može da obrađuje slike 

    sudo chmod +x gpth-macos

  • Postoji nekoliko dodatnih koraka za macOS. Takođe ćete morati da omogućite **Rosetta emulaciju** ako ste na Mac-u sa Apple Silicon procesorom, i da kažete Gatekeeper-u da ignoriše fajl. Uradite to sa sledeće dve komande:

    softwareupdate –install-rosetta

        Nakon toga:

        xattr -r -d com.apple.quarantine gpth-macos

  • Na Windows-u, jednostavno dvokliknite na preuzeti .exe fajl da biste ga pokrenuli. Na macOS i Linux-u, možete ga pokrenuti iz terminala koristeći:

        ./gpth-macos

    ili

    ./gpth-linux

  • Pratite uputstva na ekranu da biste izabrali ciljni ‘Takeout’ folder i ciljni izlazni folder. Skripta će proći kroz svaku biblioteku u folderu, držeći ih odvojenima dok spaja metapodatke i originalne fotografije u jedan fajl. Bićete takođe upitani da li želite da kombinujete vaše završene fotografije u jedan veliki folder, ili u foldere po godinama/mesecima – ovo je stvar ličnog izbora.
  • Takođe će vas pitati kako želite da se ophodite prema albumima. Preporučujemo da koristite podrazumevanu opciju ovde, ali ako naiđete na probleme prilikom uvoza fajlova ili prenosa na drugi uređaj, ponovo pokrenite ovaj proces i izaberite opciju duplicate-copy. Ovo će zauzeti više prostora (duplo više nego što je originalno preuzimanje fotografija zahtevalo), ali je najmanje verovatno da će doći do problema.
  • Kada skripta završi, idite do ciljnog foldera. Trebalo bi da vidite kombinovane fajlove sa svim vašim metapodacima netaknutim, spremnim za uvoz u neki drugi servis za upravljanje fotografijama po vašem izboru.
Pročitajte i:  Google dodaje sve više AI elemenata u svojim pretragama

Izvoz Google fotografija može biti naporan

Izvoz vaših fotografija iz Google Photos može biti pomalo naporan, posebno ako planirate direktno prelaziti na drugi servis (ili čak na samostalno hostovani servis na vašem NAS-u). Preporučujemo da zadržite veličine fajlova i skripti malima, između 2GB i 5GB, kako biste smanjili šansu za padove, probleme sa diskovnim prostorom ili memorijom koji bi mogli prekinuti proces. Držanje fajlova odvojenima takođe može učiniti njihovo kasnije otpremanje na drugi servis daleko lakšim u malim blokovima, posebno ako vaša brzina interneta nije velika.

Izvor: Xda-developers

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,