Meta će zadržati multimodalne AI modele izvan EU usled regulatorne neizvesnosti
Potez bi mogao sprečiti svakoga ko je planirao da izgradi usluge koristeći Meta AI modele da ih ponudi u Evropi.
Metin potez prati sličnu odluku Apple-a
Meta je odlučila da ne ponudi svoj nadolazeći multimodalni AI model i buduće verzije korisnicima u Evropskoj uniji. Kompanija će to uraditi zbog nedostatka jasnoće od strane evropskih regulatora. Modeli o kojima je reč su dizajnirani da procesuiraju ne samo tekst već i slike i audio. Oni takođe mogu da omoguće AI mogućnosti na Meta platformama kao i pametnim naočarima kompanije Ray-Ban.
„Pustićemo multimodalni Llama model tokom narednih meseci, ali ne u EU zbog nepredvidive prirode evropskog regulatornog okruženja,“ navela je Meta.
Metin potez prati sličnu odluku Apple-a. Kompanija je nedavno najavila da neće pustiti svoje Apple Intelligence funkcije u Evropi zbog regulatornih zabrinutosti. Margrethe Vestager, evropski komesar za konkurenciju, osudila je potez Apple-a,. Ona je navela da je odluka kompanije „zapanjujuće, otvoreno priznanje da znaju 100% da je ovo još jedan način onemogućavanja konkurencije gde već imaju snažno uporište.“
Zadržavanje Metinih multimodalnih AI modela izvan EU moglo bi imati dalekosežne implikacije. To znači da bi bilo koje kompanije koje ih koriste za izgradnju svojih proizvoda i usluga bile onemogućene da ih ponude u Evropi.
Meta je navela da i dalje planira da pusti Llama 3, nadolazeći tekstualni model kompanije u EU. Primarna zabrinutost kompanije proizilazi iz izazova obučavanja AI modela koristeći podatke evropskih korisnika dok se pridržavaju opšte uredbe o zaštiti podataka (GDPR). To je postojeći zakon EU o zaštiti podataka. U maju je Meta najavila da planira da koristi javno dostupne postove korisnika Facebook-a i Instagram-a za obuku budućih AI modela. Međutim bila je primorana da to zaustavi u EU nakon što je dobila protivljenje od regulatora za zaštitu podataka u regionu.
U to vreme, Meta je branila svoje postupke. Kompanija je navela da je obuka modela na podacima evropskih korisnika neophodna kako bi se odrazila lokalna kultura i terminologija.
Evropskim regulatorima treba više vremena da tumače postojeće zakone
„Ako ne obučavamo naše modele na javnom sadržaju koji Evropljani dele na našim uslugama i drugima, kao što su javni postovi ili komentari, onda modeli i AI funkcije koje oni omogućavaju neće tačno razumeti važne regionalne jezike, kulture ili popularne teme na društvenim mrežama,“ navela je kompanija. „Verujemo da Evropljani neće biti dobro usluženi AI modelima koji nisu informisani bogatim kulturnim, socijalnim i istorijskim doprinosima Evrope.“
Uprkos svojim rezervama o puštanju svojih multimodalnih modela u EU, Meta i dalje planira da ih pusti u Veliku Britaniju. Velika Britanija ima slične zakone o zaštiti podataka kao i EU. Kompanija je tvrdila da evropskim regulatorima treba više vremena da tumače postojeće zakone u poređenju sa njihovim kolegama.
Izvor: Engadget