Midori – Windows koji nije bio
Windows vlada računarskim svetom – milijardu i po računara radi pod ovim operativnim sistemom. Uz takav skor, reklo bi se da Microsoft „nikad“ neće preći na nešto drugo. A ipak, od 2003. do 2015. rađeno je na novom operativnom sistemu koji je poznat pod tajanstvenim imenom Midori.
Uz udeo na tržištu desktop operativnih sistema koji se kreće od 76 do 90 posto (zavisno od procena), reklo bi se da Microsoft nema nikakvog motiva da menja Windows nečim sasvim svežim i neizvesnim – nove verzije Windows-a donose novu „šminku“, možda poneku novu funkciju, i tako iz godine u godinu. Čak je i upgrade na sledeći Windows postao besplatan, pod uslovom da posedujete odgovarajući hardver.
Kad temelji nisu bezbedni…
Probleme Windows-a vidite svakog drugog utorka u mesecu, kada izlazi sigurnosni update. Posle svih onih megabajta (ponekad i gigabajta) koji se prenose da bi se ispravili sigurnosni propusti u Windows-u, svako će neminovno reći „pa dobro, zar ne mogu već jednom da ga poprave tako da bude bezbedan“. Činjenica je da svi hakeri sveta napadaju Windows, ali ipak… Problem je u tome što je današnji Windows 11 naslednik Windows-a NT 4.0 koji počiva na istim temeljima. Za 1996. godinu NT je bio napredan i dobro osmišljen operativni sistem, ali se u međuvremenu toliko toga promenilo…
NT, odnosno Windows Sockets (Winsock API), počiva na TCP/IP bibliotekama pisanim još sredinom sedamdesetih godina pri razvoju Unix-a. Kada se nađe neka sigurnosna slabost u tim bibliotekama, često se ispostavi da Windows, MacOS, iOS i Android imaju problema. Biblioteke su uglavnom razvijane u jeziku C, koji je efikasan, zgodan za korišćenje ali mu bezbednost nije jača strana.
Midori je pisan u jeziku C#, a biblioteke na kojima počiva su razvijane „od nule“, kao i novi kernel. Midori je usmeren prema paralelnom izvršavanju koda,a svaka aplikacija je zatvorena u svoj sandbox
I sam Windows je pisan u C-u, uz neke segmente pisane u asembleru, što je već decenijama izvor sigurnosnih problema kao što su prekoračenje bafera, dakle upisivanje podataka na mesta koja za te podatke nisu predviđena. Hakeri obožavaju takve prilike i redovno ih koriste. A prevesti čitav Windows na neki drugi jezik je gotovo nemoguća misija. Zato je logična ideja da se sve napiše „od nule“ i da se prilagodi savremenom svetu i ovom vremenu.
Iza zaključanih vrata
Godine 2008. saznalo se da Microsoft ozbiljno radi na projektu novog operativnog sistema čije je kodno ime Midori. Reč je uzeta od imena japanskog zelenog, slatkog likera – zapravo, reč Midori na japanskom znači „zeleno“. Ime je uočeno u Microsoft-ovoj prezentaciji o sistemu CHESS koji se koristi za testiranje softvera za paralelno procesiranje. Ispostavilo se da je radna verzija Midori-ja korišćena pri razvoju CHESS-a, a onda je to ime počelo da se pojavljuje u blogovima Microsoft-ovih programera kao ime projekta na kome rade. Predstavljeno je i u okviru OOPSLA konferencije, u oktobru 2012. godine. Izgleda da je prvi čovek ovog projekta bio Joe Duffy koji je na Twitter-u povremeno delio linkove na informacije o novom operativnom sistemu. Chris Brumme je u jednoj LinkedIn poruci rekao da 100 programera radi na projektu Midori.
Šta se zna o ovom sistemu? Pre svega, pisan je u jeziku C#, a biblioteke na kojima počiva su razvijane „od nule“, kao i sam kernel Midori-ja. Svaka aplikacija je zatvorena u svoj sandbox i ne može direktno da komunicira sa drugim aplikacijama, što je mehanizam primenjen i u MacOS-u – mnogi ga mrze zato što treba duplirati podatke ako razne aplikacije obrađuju isti fajl, ali je sigurnost značajno povećana. Najzad, znamo da je operativni sistem snažno usmeren prema paralelnom izvršavanju koda (concurrency) i omogućio bi da se zahtevne aplikacije izvršavaju ne samo paralelno, nego i na raznim računarima, uz sistemski rešenu komunikaciju.
Pominjani su i dodatni alati, novi Web browser (ne bi se reklo da je to sadašnji Edge) ali se ne zna ništa o kompatibilnosti „starih“ Windows programa sa novim operativnim sistemom. Reklo bi se da kompatibilnost predstavlja ozbiljan problem, ali kad gledamo kako su Apple MacOS i današnji Windows prešli na novu generaciju procesora (ARM), možda ni ovaj skok ne bi bio nedostižan. Za stare programe bi se obezbedio emulator, a sve što je važno bi u razumnom roku verovatno prešlo na novi operativni sistem.
Nažalost, od Midori-ja nije bilo ništa – iz nepoznatih razloga Microsoft je 2016. godine odustao od njega. Joe Duffy je komentarisao da „odluke vezane za sudbinu Midori projekta nisu bile isključivo zasnovane na tehnološkim argumentima, pa čak ni na poslovnim argumentima“. Dao je otkaz i osnovao svoju firmu Pulumi, koja se bavi upravljanjem podacima u cloud-u. O ugašenom projektu se više nije pisalo, osim jedne opšte rečenice da će koncepti koji su tu razvijeni biti primenjeni u narednim verzijama Windows-a na koji smo, očito, trajno osuđeni…
Autor: Predrag Mirković