Top50 2024

Ministarstvo pravde traži prodaju Chrome-a

Američko Ministarstvo pravde objavilo je dokument od 23 strane kojim poziva na razbijanje Google-a, uključujući prodaju Chrome pretraživača i ograničenja za Android operativni sistem. Prema tvrdnjama Ministarstva, prodaja Chrome-a bi “trajno zaustavila Google-ovu kontrolu nad kritičnom pristupnom tačkom za pretragu” i omogućila rivalima pristup pretraživaču koji mnogi korisnici koriste kao kapiju ka internetu.

PCPress.rs Image

Predlozi za restrukturiranje Google-a

Ministarstvo takođe zahteva da Google prestane da favorizuje svoj pretraživač na Android uređajima. Ako to ne učini, predloženo je da kompanija proda svoj mobilni operativni sistem. Pored toga, Ministarstvo predlaže da Google omogući razdvojeno sindikovanje rezultata pretrage i proda podatke o klikovima i upitima kako bi pomogao konkurentskim pretraživačima i AI startupima.

Google je na svom blogu Keyword nazvao predloge Ministarstva “zapanjujućim” i upozorio da bi oni mogli naneti štetu potrošačima i tehnološkom liderstvu SAD-a. Kent Voker, predsednik za globalna pitanja i glavni pravni zastupnik Google-a, napisao je: „Ministarstvo se odlučio za radikalnu intervenciju koja bi naštetila Amerikancima i globalnom liderstvu SAD-a. Ovaj predlog ide daleko izvan sudske odluke i razbija čitav niz Google proizvoda koje ljudi vole i svakodnevno koriste.“

Pročitajte i:  Isprobajte dve nove uzbudljive AI funkcije u Chrome-u

Ova borba započela je 2020. godine, kada su Ministarstvo pravde i nekoliko saveznih država podneli tužbu tvrdeći da je Google platio milijarde proizvođačima uređaja kako bi njegov pretraživač bio podrazumevano podešen. U avgustu ove godine, savezni sudija Amit Mehta presudio je da je Google “monopolista” koji je koristio svoju moć da naplaćuje “suprakonkurentne cene za tekstualne oglase u pretrazi”. Prošle godine, Google je kontrolisao oko 90% tržišta pretraživača, obrađujući skoro 9 milijardi pretraga dnevno.

Iako su predlozi Ministarstva pravde zasnovani na ovoj presudi, promena administracije mogla bi značajno uticati na pravac slučaja. Bivši predsednik Donald Tramp nedavno je izjavio da bi razbijanje kompanije moglo biti previše drastično: „Možete učiniti mnogo toga da bude pravednije bez razbijanja kompanije.“

Ako se predlozi Ministarstva pravde ostvare, to bi značilo ogromnu promenu u načinu na koji Google posluje i moglo bi značajno uticati na funkcionisanje interneta. Trenutno, više od 60% web interakcija počinje pretragom, a većina tih pretraga se obavlja preko Google-a. Ova situacija obećava dugu pravnu bitku sa potencijalno ogromnim posledicama za tehnološku industriju i svakodnevne korisnike interneta.

Pročitajte i:  Google mora da proda Chrome

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *