Najbolji uređaji 2018. godine – Gaming, IoT, mrežna oprema
Noviteta na IT sceni ima mnogo – neke od njih smo s zadovoljstvom probali, neki drugi nisu ni stigli do domaćeg tržišta. Ipak, to ne znači da ih nismo pratili, pa ćemo ovom prilikom pokušati da kategorizujemo i ukratko predstavimo uređaje koji su privukli našu pažnju u poslednjih 12 meseci. Ovo svakako nije rang‑lista najboljih proizvoda, već neka vrsta rekapitulacije 2018. godine, uz pogled na ono što nas očekuje sledećih meseci…
Gaming
Igranje ne izlazi iz mode, samo se vremenom fokus s PC računara pomerio na neke druge stvari. To ne znači da je PC gejming tehnologija zapostavljena…
Nintendo Switch – Višefunkcionalna konzola
Konzola Switch je dokazala svoju vrednost – može da se koristi kao kućna konzola povezana s televizorom ili kao ručni, prenosivi sistem za igranje. U oba režima pokazala je da može ravnopravno da se bori s konkurencijom. Moramo da dodamo i da je za kratko vreme podržana ogromnim brojem igara, počev od ekskluzivnih naslova, pa sve do indie igara i portova gejming klasika.
Cena: 47.999 dinara
Oculus Rift – VR sistem
Oculus je među najzaslužnijim kompanijama za promovisanje virtuelne realnosti, a Rift je jedan od najboljih VR sistema. Oculus Rift je VR sistem predstavljen pre nekoliko godina, ali od tada je doživeo nekoliko smanjenja cena, a dodati su i novi Touch kontroleri. Ako tome dodamo i veliku količinu dostupnog VR sadržaja, Rift je jedan od najpoželjnijih VR sistema današnjice.
Cena: 399 dolara
ASUS ROG Strix XG32VQ – Veliki, a uz to i zakrivljen
ASUS-ova Republic of Gamers (ROG) serija proizvoda pravljena je s jasnom namerom da obezbedi najbolji mogući utisak prilikom igranja. Strix XG32VQ je monitor dijagonale 31,5 inča, sa zakrivljenim VA panelom, frekvencijom osvežavanja od 144 Hz i FreeSync podrškom. To ga čini jednim od najpoželjnijih izbora u gejming kategoriji monitora.
Cena: 79.999 dinara
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition – Ferari među grafičkim karticama
GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition predstavnik je najbrže klase grafičkih kartica koje možete kupiti. Poseduje 11 GB GDDR6 memorije i 4352 CUDA jezgara koji obezbeđuju luksuz igranja u 4K rezoluciji s velikim brojem frejmova u sekundi. Jedino što za to morate da zavučete ruku baš duboko u džep. Ali, za ovu grafičku kartu koja podiže lestvicu igranja na viši nivo, vredi dati svaku paru.
Cena: 1.199 dolara
Logitech G903 LIGHTSPEED – Gejmerski bezrepi miš
Logitech je odavno uspeo da se nametne kao jedan od vodećih proizvođača periferija za računare, a tome u velikoj meri može da zahvali svojoj liniji računarskih miševa. G903 Lightspeed spada u sam vrh njihove ponude gejmerskih modela. I ne samo to – on se nalazi u samom vrhu kvaliteta kada su miševi uopšte u pitanju. Bežičan je i konfigurabilan, a optički senzor obezbeđuje preciznost od 200 do čak 12.000 dpi. Baterija traje više od 30 sati rada, a pripadajući softver daje procenu koliko miš još može da bude aktivan pre nego što je neophodno dopunjavanje. Uz sve to, miš poseduje i 11 programabilnih tastera, RGB osvetljenje i još mnogo toga korisnog za igrače.
Cena: 20.999 din.
Corsair K68 RGB – Ultraotporna mehanička tastatura
Odlična mehanička tastatura, s pozlaćenim kontaktima, namenjena je prvenstveno hard‑core igračima. U prilog tome ide i jedan od najatraktivnijih sistema pozadinskog osvetljenja tastera koje smo imali priliku da vidimo – prvi put je na raspolaganju potpuna prilagodljivost osvetljenja. Korisnici mogu sami da konfigurišu svetlosne efekte ili da se odluče za neku od preinstaliranih opcija. Tastatura je otporna na prašinu i prolivanje tečnosti po IP32 standardu i zasnovana je na najkvalitetnijim Cherry MX prekidačima, preko kojih su postavljene gumene zaptivke.
Cena: 120 dolara
Internet of Things
Ako vas još nije zahvatila IoT groznica, možda je konačno došao trenutak da vaš dom oplemenite prvom pametnom stvarčicom.
Google Assistant – Digitalni asistent
Izbor u ovoj kategoriji bio je možda i najteži, jer su dva asistenta pokazala svoju snagu na najbolji način. Amazon Alexa je napravila najveći prodor na polju hardvera – ogromnim brojem podržanih uređaja. S druge strane, Google Assistant je postao najbolja platforma za ljude koji se oslanjaju na digitalnog asistenta za najpopularnije primene – muziku, pozive, vremensku prognozu i odgovore na pitanja. Pošto smatramo da je to ipak važnije od pokrivenosti broja uređaja, Google Assistant je (za dlaku) odneo prevagu.
Cena: Ne može se kupiti zasebno
Wyze Cam Pan – Kontrola i snimanje
Ovo je 1080p HD kamera sa pan&tilt opcijom koja vam nudi punu kontrolu prostorije u kojoj se nalazi. Kamera obezbeđuje praćenje u svim pravcima po horizontali (360 stepeni), dok po vertikali obezbeđuje pokrivenost od 93 stepena. Od ostalih funkcionalnosti pomenućemo veliku brzinu rotacije (110 stepeni u sekundi), mogućnost automatskog fokusiranja na četiri tačke u prostoriji, automatsko praćenje objekta koji se kreće, dvosmerni audio, noćni mod, kontinuirano snimanje na cloud‑u… Mnoge od tih funkcija nude i druge kamere na tržištu, ali ova je posebna i po tome što je možete kontrolisati i glasom, koristeći Amazon Alexa.
Cena: 30 dolara
Amazon Echo Show – Pametni displej
Izdanje za 2018. godinu Amazon‑ovog pametnog displeja donosi veći ekran, jače zvučnike i atraktivniji dizajn. Amazon Echo Show poseduje i potpuno funkcionalan Web browser, kao i mnogo drugih opcija za zabavu. I naravno, može da se kontroliše glasovnim putem. Ukratko, ovo je najbolji pametni displej koji je trenutno u ponudi.
Cena: 230 dolara
Eufy Lumos – Pametna sijalica
Eufy Lumos je pametna sijalica kojoj nije neophodan hab za rad. Dovoljno je da je zavrnete u klasično E27 sijalično grlo i da instalirate aplikaciju koja će služiti da njome upravljate preko bežične mreže. Možete da joj menjate nivo bele boje, kao i da promenite koloritet osvetljenja, a komande se mogu zadavati i glasom – radi sa Amazon Alexa i Google asistentom. Da li je ova sijalica baš neophodna? Pa, nije. A da li je zabavna? To svakako jeste, pri čemu može da bude jeftina ulaznica za početak opremanja pametnog doma.
Cena: 35 dolara
Mrežna oprema
Bez mrežnih uređaja danas je praktično nemoguće zamisliti upotrebu računara, pa i mobilnih telefona i tableta. To više nisu samo uređaji koji će obezbediti umrežavanje, već i ozbiljne hardverske komponente koje obezbeđuju laku skalabilnost, proširenje ili smeštajne kapacitete za podatke.
ASUS RT‑AC66U B1 Dual‑Band Gigabit WiFi Router – Kućni ruter
Kod kućnih rutera najvažnije je da se lako instaliraju, da imaju dosta funkcija i solidnu brzinu protoka. ASUS RT‑AC66U je sve to, a donosi i dual band konekciju i mesh mrežnu tehnologiju koja omogućava kasnije dodavanje novih rutera kako bi se povećala pokrivenost, bez komplikovanih nadogradnji mrežne infrastrukture. Takođe, ovaj ruter poseduje i odličan sistem roditeljske kontrole, a uz sve to je i atraktivnog dizajna.
Cena: 19.999 dinara
ASUS ROG Rapture GT‑AC5300 – Podređen gejmerima
Jedan od najbržih rutera na tržištu baziran je na četvorojezgarnom procesoru. Prvenstveno je namenjen gejmerima, što se (osim po imenu) može naslutiti i zbog velikog broja funkcija namenjenim igračima. Neke od njih su osam LAN portova, kao i menadžment konzola koja omogućava optimizaciju mreže za gejming bez lag‑a. A uz sve to, podržava i Alexa glasovne komande, kao i IFTTT aplete (popularnu besplatnu platformu za automatizaciju).
Cena: 55.750 dinara