BIZIT 11 - prvi dan

NASA želi da vremensku prognozu učini preciznijom

NASA je testirala mali sateliti veličine kutije za cipele, koji bi vremensku prognozu mogao da učini mnogo preciznijom. Zove se RainCube skraćeno od „Radar in a CubeSat“, i koristi male instrumente koji pružaju pogled u unutrašnjost oluje u realnom vremenu. Agencija je u julu postavila test jedinicu iz Međunarodne svemirske stanice u nisku Zemalinu orbitu, koja je u avgustu snimila prve slike oluje koja je prešla preko Meksika. U septembru, satelit je takođe snimio slike prvih padavina uragana Florence. Drugim rečima, eksperiment je bio uspešan, međutim najverovatnije je daleko od kraja. U NASA-i se nadaju da će koristiti čitavu flotu RainCube-ova kako bi pratili jake oluje.

PCPress.rs Image

Graeme Stephens, direktor Centra za klimatske nauke u NASA-inoj Jet Propulsion Laboratoriji u Pasadeni, u Kaliforniji, objasnio je: „Nemamo nikakav način merenja kako se voda i vazduh kreću u grmljavinama širom sveta. Jednostavno nemamo nikakve informacije o tome, ali je to bitno za predviđanje ozbiljnih vremenskih uticaja, pa čak i kako će se kiše promeniti u budućoj klimi.“

Iako je mali, RainCube nije toliko minijaturan tako da naučnici mogu da ga puste unutar besnog uragana. Radi na radaru kako bi locirao oluje na isti način na koji slepi miš koristi sonar da leti u mraku. RainCube ima komponentu nalik kišobranu koja šalje signale o zvučne ili radarske signale, a koji se zatim odbijaju od kišnih kapi kako bi oslikao kako izgleda unutrašnjost oluje. Tim RainCube je kreirao ovaj satelit kao eksperiment da vidi da li je moguće napraviti radar za vremensku prognozu u obliku malog jeftinog satelita. „Radarski signal prodire u oluju, a onda radar dobija nazad eho“, rekla je Eva Peral, glavni istraživač. „Kako radarski signal ide duboko u slojeve oluje i meri kišu u tim slojevima, dobili smo snimak aktivnosti unutar oluje.“

Pročitajte i:  Norveški mikrosatelit ostvario optičku komunikacijsku vezu sa Zemljom

PCPress.rs Image

U budućnosti bi više jedinica mogle da rade zajedno na praćenju uragana i tajfuna u realnom vremenu i pošalju ažuriranja svakih nekoliko minuta. Naučnici bi onda mogli da koriste podatke koje prikupljaju kako bi poboljšali vremenske modele, tako da bismo mogli da poboljšamo sposobnost da predvidimo kišu, sneg, susnežicu, grad i napravimo preciznije vremenske prognoze.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , ,