Top50 2024

OpenAI odjednom protiv krađa intelektualne svojine

Kompanija OpenAI tvrdi da kineski startupovi konstantno pokušavaju da kopiraju tehnologiju američkih kompanija koje razvijaju veštačku inteligenciju. Zbog toga, OpenAI i njihov partner Microsoft blokiraju naloge za koje sumnjaju da koriste metode “distilacije” njihovih modela. Prema pisanju Wall Street Journala, među kompanijama koje istražuju nalazi se i kineski startup DeepSeek.

PCPress.rs Image

Pokušaji kineskih startupova da kopiraju američke AI modele

Distilacija se odnosi na proces u kojem se manji i efikasniji AI modeli poboljšavaju koristeći odgovore naprednijih modela, kako bi u određenim situacijama postigli slične rezultate. Iako OpenAI omogućava poslovnim korisnicima da koriste distilaciju na svojoj platformi, njihovi uslovi korišćenja zabranjuju treniranje sopstvenih modela na osnovu rezultata njihovih sistema. DeepSeek, s druge strane, tvrdi da koristi ovu tehniku za obuku manjih modela putem svog najnaprednijeg modela R1.

Predstavnik OpenAI izjavio je za The Guardian da kompanije iz Kine i drugih zemalja stalno pokušavaju da “distiluju” njihove modele. Naglasio je da je ključno da OpenAI sarađuje sa vladom kako bi zaštitio svoje najnaprednije tehnologije od konkurentskih pretnji i zloupotreba.

Pročitajte i:  Elon Musk cilja na OpenAI 

Startup DeepSeek nije direktno pomenut u toj izjavi, ali je njihov chatbot u poslednje vreme izazvao veliku pažnju. Postao je najpopularnija besplatna aplikacija na Apple-ovoj App Store platformi i doveo do pada vrednosti akcija tehnoloških kompanija za čak bilion dolara. Njegov chatbot, navodno, pruža rezultate slične modelima kompanija kao što su OpenAI i Google, ali uz znatno manje troškove i manje moćne procesore, što dovodi u pitanje tvrdnje da je ovakvu tehnologiju skupo razvijati i održavati.

Izveštaji sugerišu da DeepSeek čak navodi pravila OpenAI-a u svojim odgovorima, dok je David Sacks, AI savetnik bivšeg predsednika Donalda Trampa, izjavio da postoje “značajni dokazi” da je DeepSeek koristio distilaciju OpenAI-jevih modela.

Ipak, mnogi smatraju da je licemerje što OpenAI kritikuje ovu praksu, s obzirom na to da se suočio s brojnim tužbama zbog korišćenja autorskih materijala bez dozvole za treniranje svojih modela. OpenAI je prošle godine priznao da bi bilo “nemoguće obučiti vodeće AI modele bez upotrebe zaštićenih materijala”. Izgleda da kompanija smatra da pravila koja važe za druge ne važe za njih same.

Pročitajte i:  LG Gram laptopovi - Intel čipovi i AI funkcije 

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *