Poslovni softver
Da informacione tehnologije imaju svoju primenu i van strogo urbanog okruženja, svedoči i slučaj kompanije „Ekomlek” koja se bavi preradom mleka, u čemu im značajno pomažu PS.IT softverska rešenja.
Poslednjih godina svedoci smo sve veće migracije stanovništva u velike gradove i odumiranja sela. Teška ekonomska situacija dodatno je pojačala pritisak da se krene ka gradovima kao privrednim centrima, ali postoje izuzeci koji dokazuju da se i u ruralnoj sredini može uspešno poslovati i da poljoprivredna proizvodnja još kako ima potrebu za modernim informatičkim rešenjima koja povećavaju efikasnost i čine svakodnevno poslovanje lakšim.
Slučaj „Ekomleka”
Kompanija „Ekomlek” iz Kaonika je poznata po svojim mnogobrojnim prirodnim mlečnim proizvodima, koje proizvodi po starim oprobanim receptima bez aditiva i konzervansa, ali i po tome što predstavlja pravi primer borbe za očuvanje srpskog sela. Jednu od osnovnih delatnosti kompanije „Ekomlek” obavlja mlekara koja otkupljuje mleko od velikog broja proizvođača iz okolnih sela, prikupljajući na desetine hiljada litara dnevno. Kompanija „Ekomlek” se neprekidno razvija i proširuje svoje delatnosti, sa ciljem da proizvođačima mleka obezbedi skoro sve što im je potrebno. Tako danas u sastav ove kompanije ulaze čak i poljoprivredna apoteka i benzinska pumpa, pa u poslovnicama „Ekomleka” proizvođači mleka mogu po fabričkim cenama da nabave veštačko đubrivo, naftu, gume, ulje za mehanizaciju itd.
Pored svega navedenog „Ekomlek” posebnu pažnju poklanja modernizaciji, poboljšanju i automatizaciji svojih poslovnih procesa. Rukovodstvo „Ekomleka” se još u početku opredelilo za softverska rešenja iz popularne edicije „Mali poslovni programi” i za dugoročnu saradnju sa PS.IT („Privredni savetnik – Informacione tehnologije”), kao kompanijom koja će obezbediti softversku podršku njihovom poslovanju.
Poseban slučaj
Industrija prerade mleka ima sopstvene posebne zahteve kada je reč o procesima koje treba softverski ispratiti i podržati, a ta vrsta podrške nije tipična za postojeće softverske pakete, pa je rešenje za ovog korisnika moralo da bude skrojeno po meri. Poslovni procesi u „Ekomleku” su specifični i raznovrsni i obuhvataju veliki broj učesnika. Poslovni lanac počinje prikupljanjem mleka od individualnih proizvođača, što obavljaju kamioni koji obilaze proizvođače podeljene po rejonima. Prikupljeno mleko se prevozi do mlekare gde počinje proces prerade, dok evidencija o otkupu služi za obračun naknada i premija. Na osnovu periodičnih obračuna naknada i premija, vrši se isplata proizvođačima mleka.
Važan segment poslovanja „Ekomleka” je i prodaja, i to ne samo veleprodaja i maloprodaja mlečnih proizvoda mlekare, već i prodaja svih pomenutih artikala koji su potrebni proizvođačima u procesu proizvodnje mleka.
Veliki izazov u razvoju adekvatne softverske podrške za „Ekomlek” predstavlja i činjenica da je poslovanje ove kompanije u velikoj meri dislocirano, kao i da su tehnološke mogućnosti za međusobno povezivanje pojedinačnih udaljenih lokacija, bar u početku saradnje sa kompanijom PS.IT, bile vrlo ograničene.
Evolucija softverskog rešenja
Plan za automatizaciju svih procesa ovako raznovrsnog i kompleksnog poslovanja nije postojao od samog početka saradnje sa PS.IT, pa se i softverska podrška poslovanju „Ekomleka” razvijala postepeno i u fazama, prateći zahteve i razvoj kompanije.
U prvom koraku „Ekomlek” je za potrebe praćenja osnovnog poslovanja i računovodstva nabavio softverski paket „Mali poslovni programi 1″, koji je tada bio deo standardne ponude kompanije PS.IT, da bi se vremenom, na osnovama tog softverskog paketa postepeno razvio informacioni sistem koji daje podršku i onim segmentima poslovanja koji su karakteristični samo za „Ekomlek”.
PS.IT je u prvoj fazi saradnje razvio i implementirao softverski modul za obračun novčane naknade proizvođačima. Ovaj modul je omogućio evidentiranje dodatnih atributa, karakterističnih za proizvođače mleka, kao i evidenciju prikupljenog mleka. Na osnovu tih podataka se periodično formirao obračun naknade proizvođaču, kao i obračun premije koju je mlekara u obavezi da isplati proizvođaču ukoliko ispunjava određene zakonom definisane uslove, kao što su ekstra kvalitet mleka, minimalna količina predatog mleka itd. Omogućeno je štampanje svih potrebnih propratnih obrazaca za premiju, priznanica i specifikacija obračunate naknade, kao i izvoz potrebnih zbirnih virmana banci za plaćanje naknada i premija. Važno je napomenuti da se ovaj specifičan modul integriše sa ostalim standardnim modulima softverskog paketa i da se svi oni zajedno ponašaju kao jedinstven sistem.
U narednim fazama PS.IT je po dodatnim zahtevima „Ekomleka” razvio složenu softversku podršku za maloprodaju i prikupljanje mleka koja je omogućila i centralizovano, dnevno praćenje finansijskog statusa proizvođača mleka. Da bi ovo bilo moguće, napravljena je klijentsko-serverska aplikacija za praćenje prikupljanja mleka sa klijentskim softverom namenjenim notebook računarima i mobilnim uređajima. Takođe je razvijena maloprodajna aplikacija kao i virtuelna banka koja integriše sve finansijske informacije o proizvođaču. Svi ovi podsistemi su se kao nadogradnje uspešno uklopili u jedinstveni sistem.
Za razvoj svih rešenja primenjeno je Microsoft Visual Studio 2008 okruženje uz korišćenje više tehnologija, kao što su: Windows Presentation Foundation (WPF), Windows Communication Foundation (WCF), Entity Framework, MS SQL Server itd. Sve aplikacije komuniciraju međusobno pomoću dva servisa, a podaci se šalju kao Message Queue, što je u praksi dalo vrlo dobre rezultate, jer ukoliko računar na koji se šalju nije dostupan, podaci čekaju pripremljeni dok se ne steknu uslovi, nakon čega se automatski učitavaju čim se uspostavi komunikacija.
Ostvareni rezultati
Primenom IT rešenja koje je realizovao PS.IT ostvareno je znatno unapređenje poslovanja „Ekomleka”. Iako se uvođenje procesa automatizacije trenutno nalazi u završnoj fazi, već sada je moguće sagledati buduće pozitivne efekte koje će osetiti kako sama kompanija, tako i njeni korisnici.
Primenjeno softversko rešenje obezbeđuje brzo prikupljanje i obradu podataka o količinama mleka i masnim jedinicama za svakog pojedinačnog proizvođača. Takođe, podržano je višestruko praćenje grešaka unosa i mogućnost njihovih ispravki. Postupak prikupljanja mleka se odvija planski, centralizovano i optimalno, a proces isplate naknada i premija proizvođačima mleka je automatizovan. Umesto ranijeg čekanja na periodične petnaestodnevne obračune, sada je omogućen svakodnevni uvid u finansijsko stanje svakog proizvođača mleka. Na taj način je sam proizvođač mleka, kao istovremeni prodavac i kupac, direktno upućen na kompaniju „Ekomlek” zbog ažurnog vođenja evidencije, fleksibilnog plaćanja i široke ponude proizvoda.
Softversko rešenje je smanjilo upotrebu papira u celom procesu otkupa mleka jer se količine prikupljenog mleka svakodnevno direktno unose u aplikacije, a virmani za uplatu naknada i premija se više ne popunjavaju ručno, već se automatski generišu iz programa.
I na kraju, omogućeno je povezivanje svih aplikacija ostalih učesnika u ovom specifičnom procesu, razuđenih u prodavnicama i na drugim udaljenim mestima, sa centralnim sistemom i sa programskim paketom MPP2 kojim PS.IT rešava mnoge standardne probleme savremenog poslovanja.
PS.IT i rešenja po meri korisnika
Kompanija PS.IT je uspešno realizovala ovaj složeni projekat za kompaniju „Ekomlek”, kao i mnoga druga prilagođenja svog programskog paketa „Mali poslovni programi 2″ (MPP2), koji podržava sve standardne poslovne procese, za potrebe različitih korisnika. Osnovni koncepti programskog paketa MPP2, kao softvera nove generacije, jesu modularnost, proširivost, otvorenost i prilagodljivost, zbog čega ovo softversko rešenje pruža širok spektar mogućnosti za podršku različitim poslovnim procesima i vrlo specifičnim potrebama korisnika. Posebna prednost programskog paketa MPP2 je to što ga je moguće nadograditi dodatnim kompleksnim modulima i podsistemima bez narušavanja konzistentnosti komercijalne verzije, što najbolje demonstrira specifično rešenje izrađeno za potrebe kompanije „Ekomlek”.
Mladen Mijatović
Snežana Arambašić Aleksić