realme C75: Izdržljiv dizajn i baterija koja traje
realme C75 proširuje liniju brenda C serije i pred nama se našao C75 model. Uređaj ima ekran od 6,72 inča sa brzinom osvežavanja od 90 Hz i maksimalnom osvetljenošću od 690 nita, glavnom kamerom od 50 MP i konfiguracijama memorije od 8/128 GB ili 8/256 GB. Pokreće ga MediaTek Helio G92 Max procesor, koji pruža solidne performanse. Pored toga, dolazi sa baterijom od 5828 mAh koja podržava brzo punjenje od 45 W, ima IP68 i IP69 sertifikate i ispunjava MIL-STD-810H standard izdržljivosti.
Nema mnogo dostupnih opcija boja, te možete birati između žute i crne, a nama je na test stigao uređaj u žutoj boji. Dizajn realme C75 je klasičan, a moderni detalji uključuju ravne ivice a na prednjoj strani gde se nalazi selfi kamera od 8 MP u malom izrezu.
realme C75 ima standardan raspored svojih komponenti. Na desnoj strani ćete pronaći taster za jačinu zvuka i dugme za pokretanje uređaja, koje služi i kao skener otiska prsta. Slot za SIM karticu se nalazi sa leve strane pri vrhu, dok se na donjoj ivici nalazi zvučnik i priključak za punjač.
Zadnja strana realme C75 ima sjajnu površinu koja je otporna na otiske prstiju, tako da maska i nije možda potrebna. Modul kamere malo viri, ali ne ometa svakodnevnu upotrebu.
Iako telefon nije previše težak, 196 grama, njegov veliki ekran može učiniti upotrebu jednom rukom donekle izazovnom. realme C75 ima sertifikate IP68 i IP69, nudeći zaštitu od prašine i vode. Takođe ispunjava MIL-STD-810H standard za izdržljivost. Ekran je zaštićen ArmorShell staklom, dodajući dodatni sloj otpornosti uređaju.
realme C75 ima IPS LCD ekran od 6,72 inča sa Full HD+ rezolucijom (1080×2400 piksela) i odnosom širine i visine 20:9. Podržava maksimalnu brzinu osvežavanja od 90 Hz, što, iako ne odgovara standardu od 120 Hz na koji su neki korisnici možda navikli, ipak pruža glatko iskustvo. Uređaj takođe uključuje funkciju adaptivne brzine osvežavanja, koja se automatski prilagođava da bi sačuvala vek trajanja baterije — praktičan dodatak za energetsku efikasnost.
U pogledu osvetljenosti, ekran realme C75 radi impresivno. Standardni nivo osvetljenosti je 580 nita, dok pik osvetljenost dostiže i do 690 nita, obezbeđujući pristojnu čitljivost čak i pod direktnom sunčevom svetlošću. U podešavanjima je omogućeno korisnicima da prilagode ekran svojim željama. Pored toga, uređaj podržava i tamni i svetli režim, prilagodljivu osvetljenost i funkciju smanjenja plave svetlosti kako bi poboljšao udobnost pri gledanju u ekran tokom duže upotrebe.
Nažalost, realme C75 nema stereo zvuk, i ima samo jedan zvučnik koji se nalazi na desnoj strani donje ivice. Kvalitet zvuka je prosečan, nedostaje mu dubina i bogatstvo. Ako se zvučnik slučajno pokrije rukom, zvuk postaje još ravniji zbog već neravnomerne distribucije. Ipak, jačina zvuka je dovoljna za slušanje podcasta i gledanje video zapisa na različitim platformama. Ne postoji 3,5 mm priključak za slušalice, ali to nije veliki problem jer većina korisnika sada preferira bežične slušalice.
realme C75 nudi nekoliko načina za otključavanje uređaja: skener otiska prsta, prepoznavanje lica i PIN kod. Skener otiska prsta, integrisan u dugme za pokretanje telefona, generalno radi dobro i brzo reaguje na dodir. Međutim, povremeno se dešavaju propusti.
Prepoznavanje lica dobro funkcioniše kada ima dovoljno osvetljenja. Međutim, u uslovima slabog osvetljenja, sistem se bori sa detekcijom lica, što zahteva upotrebu drugih metoda otključavanja. Ako prepoznavanje lica ne uspe, opcija PIN koda je dostupna i radi bez problema.
realme C75 pokreće MediaTek Helio G92 Max procesor sa 8/256 GB RAM-a (RAM se može proširiti do 8 GB). Ovo vam omogućava da lako obavljate dnevne zadatke, pokrećete različite programe, uključujući igre i uređivače fotografija.
Telefon radi na Android 14 sa realme UI 5.0 interfejsom. Nudi različite opcije prilagođavanja, omogućavajući korisnicima da prilagode izgled interfejsa, pojednostave pretragu aplikacija kroz sortiranje i promene vidžete, pozadine i teme. Podešavanja takođe uključuju opcije za podešavanje načina na koji se obaveštenja prikazuju na različitim delovima ekrana.
Postoji nekoliko režima, uključujući: dečiji režim (sa poboljšanim roditeljskim nadzorom), režim vozača (da bi se minimizirala ometanja tokom vožnje ograničavanjem pristupa osnovnim aplikacijama) i „jednostavan“ režim za starije osobe (koji povećava veličinu fonta, ikone i jačinu zvuka). To znači da svaka grupa korisnika može da pronađe nešto što odgovara njihovim potrebama. Čak i igrači mogu da poboljšaju svoje performanse u igrama pomoću specijalizovanih režima. Nedostatak je bloatvare —previše nepotrebnih igara i aplikacija koje treba ukloniti da bi glavni meni bio estetski prijatniji. realme C75 podržava 2G, 3G i 4G povezivanje i nudi Dual SIM funkcionalnost, omogućavajući korisnicima da koriste dve SIM kartice istovremeno. Telefon je opremljen NFC modulom za beskontaktno plaćanje.
Kamere na realme C75 nisu najbolje. Proizvođač tvrdi da uređaj ima glavnu kameru od 50 MP i prednju kameru od 8 MP. Glavna kamera pravi pristojne fotografije u uslovima dobrog osvetljenja, ali paleta boja nije posebno impresivna. Nedostaje više kontrasta i dubine boje, ali fotografije nisu razočaravajuće. Dostupni su i drugi režimi, kao što su ulična fotografija, portret, time-lapse, panorama, usporeni snimci i još mnogo toga. realme tradicionalno nudi Street Mode 4.0 za uličnu fotografiju. U ovom režimu možete da snimate pokretne snimke, koje se naknadnom obradom „stabilizuju“ i ispadnu sasvim pristojno. Zum je prihvatljiv do 2x. Osim toga, povećanje zuma nema smisla jer i detalji i osvetljenost značajno padaju. Selfiji ispadaju dobro, a koža ima topao i prirodan ton. Dostupne su i funkcije i beauty filteri.
Ovaj model je opremljen baterijom od 5828 mAh. Sa jednim punjenjem, pametni telefon je trajao dva dana, što je bilo veoma zgodno. Naravno, trajanje baterije zavisi od toga kako koristite realme. Na primer, ako svakodnevno koristite telefon za grafički rad, uređivanje video zapisa i zahtevne zadatke, moraćete da ga punite jednom dnevno.
U kutiji stiže punjač od 45W. Važno je napomenuti da telefon ima veliku bateriju, a čak i sa brzim punjenjem, ne smanjuje se vreme punjenja na manje od sat vremena, tako da je ceo proces trajao skoro dva sata. Ovaj rezultat ne podpada pod standarde današnje, jer je većina korisnika navikla da se uređaji pune u roku od 60–90 minuta.
realme C75 nudi novi pristup izdržljivosti po pristupačnoj ceni. Iako telefon ima neka ograničenja, kao što je nedostatak stabilizacije videa i nepotrebni bloatvare, on pruža solidnu vrednost u svom cenovnom rangu (22.999 rsd po promotivnoj ceni do kraja januara) i može da bude opcija za one koji traže izdržljiv i funkcionalan uređaj.