Review: ASUS laptopovi – nestvarno tanka realnost
Tanki i laki notebook računari su dugo bili slabije upotrebljivi za zahtevne poslove. Za promenu te percepcije zaslužni su kako kreatori sve boljeg i kvalitetnijeg hardvera, tako i proizvođači računara. Lider na tom polju svakako je ASUS, pa su na naš test stigli VivoBook S15 S530 i ZenBook 14 UX433.
Tajvanski proizvođač ASUS spada u tehnološke lidere te predano radi na tome da u svakoj kategoriji proizvoda u kojoj je prisutan bude na samom vrhu. Neuobičajeno za tradicionalne proizvođače, ne čuva se eksperimentisanja niti istraživanja nepoznatog. Dva računara koja smo dobili na test i koji upravo prate takvu filozofiju zovu se VivoBook S15 S530 i ZenBook 14 UX433. Reč je o ultratankim računarima nove generacije, koji odlično demonstriraju koliko smo se u proteklim godinama odmakli od tradicionalnih laptopa, a da smo toga jedva i svesni. Oba uređaja izgledaju fantastično, a pri tome vrlo odmereno i ne prave kompromise skoro ni na jednom polju, a naročito kada je reč o hardveru.
Sličnosti i razlike
Šta je zajedničko ovim računarima, osim tankih ivica? Mnogo više nego što deluje na prvi pogled. ASUS je implementirao NanoEdge okvire oko ekrana, što drastično unapređuje vizuelni utisak. Išli su dotle da je na ZenBook 14 laptopu pokrivenost ekranom deklarisana na čak 92 odsto.
Ipak, blagu prednost dajemo ZenBook modelu. Oba računara ostavljaju utisak da se radi o manjem ekranu nego što jesu, ali je to kod ZenBook‑a daleko izraženije – reč je o 14“ laptopu, smeštenom u telo koje bi po dimenzijama odgovaralo 13“ modelu, a koje deluje kao da je reč o 12“ računaru. Uza sve to, nigde se nije izgubilo na funkcionalnosti, pa tako zatičemo USB i HDMI portove pune veličine, uz USB‑C i microSD čitač memorijskih kartica. Sve što je potrebno postoji.
Slična priča važi i za VivoBook S15. Reč je o 15,6‑inčnom računaru koga ćete veoma lako pobrkati sa 14“ ultrabook‑om. Trend maksimalnog istanjivanja ivica jasno je uočljiv, ali nam se posebno dopada što je ASUS zaista pogodio pravu meru – zadržane su sve funkcionalnosti i nema nikakvih kompromisa sa upotrebljivošću računara u bilo kom pogledu, plus je hlađenje veoma dobro rešeno u oba slučaja, što je omogućilo ugradnju veoma snažnog hardvera.
Oba računara su dostupna u nekoliko hardverskih kombinacija, a mi smo na testu imali priliku da isprobamo najsnažniju. Srce sistema činio je Intel Core i7 8565U procesor koji radi na raznim taktovima, od 1,8 do 4,6 GHz, u zavisnosti od opterećenja i zagrevanja. Zahvaljujući obilju rezervi snage, oba laptopa u stanju su da se nose s bilo kakvim izazovima, svakako iznad onoga što se percipira od ovakvih računara. Novo iznenađenje stiže u vidu prisustva diskretne grafike – osim integrisane Intel HD 620 koja odrađuje posao u nezahtevnim scenarijima, oba računara stižu s NVIDIA GeForce MX 150 grafikom sa 2 GB sopstvene memorije. To podiže upotrebljivost obe mašine, donoseći određene multimedijalne sposobnosti, mogućnost da se odigra poneka nezahtevna igra u trenucima zabave i razonode, a zašto da ne, i hardversku GPU akceleraciju u poslovnim aplikacijama.
Dok VivoBook 15 stiže sa 8 GB RAM‑a, dotle manji ZenBook 14 ide do kraja i stiže sa čak 16 GB DDR4 memorije! Slično se može reći i za storage podsistem – dok ZenBook dolazi s jednostavnim, ali efikasnim rešenjem u vidu ultrabrzog NVMe SSD‑a kapaciteta 512 GB, priča kod VivoBook‑a je nešto složenija. On koristi kombinaciju hard‑diska od 1 TB i 16 GB Intel Optane memorije kako bi objedinio najbolje od oba sveta – veliki kapacitet diskova i malo vreme pristupa SSD‑ova.
Finalna zajednička karakteristika na koju ćemo obratiti pažnju je ErgoLift mehanizma šarki. Šarke su dizajnirane tako da, kada otvorite ekran, podignu donji deo laptopa do nagiba od 3,5 stepena. Na taj način se pomaže prilikom hlađenja i strujanja vazduha, osim što se unapređuje ergonomija koja će puno značiti onima koji koriste laptop na stolu. Doneće mali problem u situacijama kada koristite laptop na kolenima, jer tada računar nije dovoljno stabilan. Zajednička osobina je i hod tastera od 1,4 milimetara. Spisak zajedničkih karakteristika kompletiramo odličnim Sonic Master audio‑sistemom koji na oba računara isporučuje natprosečan nivo zvuka.
Đavo je u detaljima
Šta deli ove modele? Pre svega, oblik i dimenzije, ali i izrada. Iako je VivoBook odlične izrade, kombinujući plastiku i aluminijumski poklopac, ZenBook predstavlja sam vrh na tom polju jer je u potpunosti izrađen od metala. Oba računara dostupna su u više boja, s tim što je VivoBook dostupan u nekoliko zabavnih kombinacija koje su prilično nesvakidašnje za tržište laptopa, dok ZenBook više ide na „uzvišeni“, klasični doživljaj.
Ekrani su dijagonala 15,6 i 14 inča dok su ostale karakteristike gotovo identične. Oba ekrana su IPS tipa i koriste 1080p rezoluciju, koja je sasvim dovoljna i primerena ovakvim računarima. Touchpad‑i su sjajni, ali ponovo imamo određene razlike. VivoBook ima skener otiska prsta implementiran u gornji desni ugao touchpad‑a, dok ZenBook tu ima dugme koje pretvara touchpad u numerički deo tastature, nadoknađujući nedostatak tog segmenta tastature, što može biti od velike koristi svima koji puno koriste Excel ili rade s brojevima. Kapacitet troćelijskih baterija je 45 Wh odnosno 50 Wh. U oba slučaja doneće odličnu autonomiju – duže od šest sati za VivoBook i više od osam sati za ZenBook.
Svakako je vredna spomena i ASUS tehnologija brzog punjenja, koja na primeru VivoBook S15 puni bateriju do 60 odsto kapaciteta za samo 49 minuta. Razlike u ceni nisu zanemarljive, a oba laptopa mogu se s lakoćom preporučiti. Impresionirao nas je ZenBook 14, koji je istinski univerzalac. Reč je o modernim računarima dobrih karakteristika koji će mnoge ostaviti bez daha. Iz sasvim razumljivih razloga, budući da je reč o biserima modernih tehnologija.
Kontakt: asusplus.rs