Review: Samsung Galaxy A9 – Igra četiri kamere
Nedugo nakon što je telefon s tri zadnje kamere predstavio i u srednjoj klasi sa Galaxy A7 modelom, Samsung je otišao korak dalje! Galaxy A9 (2018) prvi je telefon sa čak četiri zadnje kamere! Stigao je do nas i malo je reći da smo jedva čekali priliku da ga isprobamo
Ne mislimo nužno da je četiri bolje nego tri, ali jeste impresivan spisak mogućnosti i karakteristika koje donose čak četiri kamere vrlo različitog profila. Glavni senzor od 24 megapiksela, sa f/1.7 blendom donosi Phase Detection autofokus i biće zadužen za glavninu onoga što snimate. Za njim ide senzor od 8 megapiksela (f/2.4), ultrawide senzor od 120 stepeni sa fiksnim fokusom. Potom imamo telefoto kameru od 10 megapiksela (f/2.4) sa 2X optičkim zumom, dok se senzor od 5 megapiksela stara o informacijama o dubini i svetlosti.
Snimci napravljeni Samsung Galaxy A9 kamerom
Da li je cilj imati što više kamera? Nije, samo po sebi, ali nije nikakav problem kada sve te kamere donose određene mogućnosti, kao što je u ovom slučaju. To rezultuje veoma raznovrsnim opcijama prilikom snimanja, mogućnostima kakve standardni senzori nemaju, pa čak i koje napredniji telefoni odrađuju softverski. U kombinaciji sa odličnim softverskim algoritmima, rezultat su odlične fotografije, prepune detalja, s verno prenesenim bojama i okruženjem. Definitivno je kamera veliki adut telefona. No, to smo nekako i očekivali, a šta je sa ostatkom uređaja?
A (2018) vi, kako ste?
Neverovatan niz Galaxy A modela za tekuću godinu definitivno je zaokružen. Galaxy A9 se pozicionira tik ispod najboljih uređaja iz serije Galaxy S, kako po karakteristikama, tako i po ceni. Telefon se bazira na osmojezgarnom Snapdragon 660 čipsetu koji radi do 2,2 GHz, sa Adreno 512 grafikom, te stiže na naš test u kombinaciji 6 GB RAM-a i čak 128 GB skladišta, nadmašujući tako i osnovni Galaxy S9 model. Takođe, preko microSD slota moguće je proširiti kapacite do 512 GB!
Još jedna sjajna karakteristika jeste baterija, čiji kapacitet iznosi 3800 mAh, te zaista nećete imati nikakvih problema da izvučete i po dva dana rada, pa čak i više od toga ukoliko ste iole štedljivi. Brzo punjenje preko USB-C porta postaraće se da ga brzo dopunite. Verovatno će najveći „trošadžija” biti fantastični Super AMOLED ekran koji i dalje smatramo ubedljivo najkvalitetnijim izborom na mobilnim telefonima.
S rezolucijom od 2220 × 1080 piksela, pogođen je optimalan odnos između kvaliteta i zahtevnosti. Sa 6,3 inča, Galaxy A9 je nešto masivniji od većine telefona, ali zbog izduženog odnosa stranica ipak će veoma lepo leći u šaku, kada će staklene površine uz aluminijumski okvir pružiti korisniku osećaj korišćenja uređaja visoke klase.
Primeri interfejsa Samsung Galaxy A9 telefona
Interesantno je da Galaxy A9 (2018) stiže sa operativnim sistemom Android 8.0 Oreo u kombinaciji sa Experience 9.0 korisničkim interfejsom, pa slutimo da proizvođač nije želeo da gubi vreme na 8.1 + 9.5 varijantu, nego da će u dogledno vreme ići direktno na Android 9 Pie ažuriranje. U svakom slučaju, sve što je potrebno za ugodno korišćenje telefona je tu.
Ukupno gledano, Samsung Galaxy A9 (2018) dobro je zaokružen. No, neki će sigurno dati primedbu da i pristupačniji telefoni isporučuju brži hardver, što je teoretski tačno, ali ovako imate odličan hardver, dok u onim elementima u kojima je Samsung tradicionalno jak, poput baterije ili kamere, konkurenti mogu samo da gledaju u leđa. Druga stvar je naizgled daleko ozbiljnija – da li dodati još malo novca pa ići na Samsung Galaxy S9 ili za maltene iste pare kupiti S8, koji je i dalje veoma respektabilan uređaj? Dobro pitanje. Srećom, bez pogrešnog odgovora – za šta god se opredelili, sigurno nećete pogrešiti.
Rezultati koje Samsung Galaxy A9 postiže u popularnim test-aplikacijama: 3DMark, Geekbench, Antutu
Korisna adresa: www.samsung.rs