Review: Samsung Galaxy Note 10 – Kompromisom do pobede
Još od prvih najava da će se Note10 pojaviti u dve veličine, zanimalo nas je kako će se u praksi pokazati manji Note10 telefon. Pokazalo se da su neki kompromisi bili neophodni, pa da vidimo da li je Note10 zadržao svoj superiorni karakter
Možda su dešavanja na svetskom tržištu pametnih telefona, koja podrazumevaju da je veliki rival iz Kine pod udarom američkih sankcija, zapravo omogućila južnokorejskoj kompaniji da nešto slobodnije nastupi i pokuša da Note liniju načini drugačijom nego što je bila do sada, „otvorenijom“ za šire grupe korisnika. Samsung Galaxy Note telefoni bili su ultimativni uređaji za najzahtevnije korisnike i imali su sve najbolje što je mobilna tehnologija u datom trenutku mogla da ponudi. Da li je tako i sada?
Korak tamo, korak ‘vamo
Nakon raspakivanja uređaja morate da budete impresionirani. Dizajn je fantastičan, s velikim ekranom zakrivljenim na stranicama. Staklo spreda i otpozadi stapa se na metalnom ramu, a reč je o Corning Gorilla Glass 6 zaštiti koja garantuje visok stepen otpornosti. Telefon je debeo svega 7,9 mm (imate utisak da je još tanji zbog zakrivljenja ivica), a S Pen je umetnut u donju ivicu telefona. Telefon smo dobili u Aura Glow izdanju. Reč je o presijavajućoj boji koja je inicijalno siva, ali lako poprima boje iz okoline, pa tako čas biva crvenkasta, čas tirkizna, čas dobija neku drugu nijansu. Nama najlepša Aura bela ostala je rezervisana samo za Note10+.
Komande su neobične: Samsung je eliminisao Bixby taster s leve strane, ali je zato tu prebacio taster za uključivanje ekrana, pa tako tastere za ekran (dugim pritiskom na njega se i dalje poziva Bixby) i zvuk nalazimo na levoj strani. Možda je to prirodniji položaj na Note10+, koji je dosta veći pa se računa da će biti korišćen dvema rukama, i onda tasteri na levoj strani dobijaju smisao. Note10 je kompaktniji, pa je i ergonomija drugačija.
Dynamic AMOLED je jedan od najboljih ekrana današnjice. Samsung se potrudio da obezbedi displej sa fenomenalnim bojama, HDR 10+ i DCI‑P3 podrškom, praktično besprekornog prikaza. Opet, Note10+ je dobio ekran veće rezolucije, pa se Note10 zadovoljava s 2280×1080 piksela. Ipak, veoma se retko bunimo zbog 1080p rezolucije (u 19:9 izdanju u ovom slučaju) kod konkurencije, pa nećemo ni sada. Samsung se nije odlučio da ugradi displej sa osvežavanjem od 90 ili 120 Hz, što pomalo čudi, posebno kada znamo da ih isporučuje drugim kompanijama (OnePlus, ASUS…).
Verovatno već naslućujete perspektivu iz koje posmatramo Note10 telefone. Ultimativan uređaj za korisnike koji žele samo najbolje pretvorio se u vrhunski uređaj, ali jedan od mnoštva na raspolaganju, bez obzira na to što je možda najbolji u mnogim stavkama. Što ne znači da je to loš put…
Otključavanje potencijala
Osmojezgarni Exynos 9825 čipset, kao jedno od najbržih rešenja današnjice, nudi ogroman potencijal. Note10 stiže sa 8 GB RAM‑a i 256 GB prostora, dok je „+“ model moguće nabaviti i u izdašnijim izdanjima s više radne i skladišne memorije.
U pogledu proširenja memorije, Note10 ne podržava proširenje SD karticama, već stiže samo sa Dual SIM modulom, dok Note10+ ima hibridni Dual SIM, pa je tako kod njega moguće proširiti skladište do 1 TB, ali u tom slučaju ništa od dve SIM kartice.
Android 9 Pie potpomognut je Samsung‑ovim korisničkim interfejsom, verovatno najboljim izdanjem na bilo kom uređaju. Sam Google će neke karakteristike Samsung One UI 1.5 interfejsa ubaciti u naredni Android 10, poput Night režima koji je verovatno najznačajnija funkcionalna novost u narednom Android‑u. Sistem je dosta olakšan u odnosu na ranija izdanja, i stiže sa svega par preinstaliranih Samsung‑ovih aplikacija. One odlično upotpunjuju mogućnosti sistema ili pak predstavljaju prilično dobre varijante nečega što je dostupno i drugima, ali ovde pruža korisnicima nešto više. Što se opcija zaštite tiče, tu su 2D tehnologija prepoznavanja lica i ultrazvučni senzor otiska prsta smešten ispod ekrana čije operacije traju tik nešto duže nego što bismo voleli.
Note 10 više nije telefon koji želi da korisniku ponudi apsolutno sve. Sada je reč o jednom od vrhunskih uređaja, koji je u mnogo čemu najbolji – drugim rečima, ciljna publika je donekle promenjena
Vrhunska kamera
Kada je početkom godine izašao Galaxy S10, ustvrdili smo da je reč o najboljem kamera sistemu. Iako su mnogi poklekli pred bombastičnim najavama raznih konkurenata, nas naši vrhunski 4K / 144+ Hz / 32+“ monitori nisu prevarili. U međuvremenu je taj sistem dobio nekoliko unapređenja, pre svega na softverskom planu, tako da je u Note10 uređajima pokazao sve svoje mogućnosti. Naime, na prestižnom DxOMark sajtu Note10+ dobio je ubedljivo najveću ocenu od svih testiranih telefona, a kako se „+“ od standardnog modela razlikuje samo po prisustvu 3D ToF kamere, jasno je da je kamera sistem u Note10 modelu izuzetan.
Primeri fotografija snimljenih Samsung Galaxy Note10 telefonom
I dalje je tu kombinacija senzora od 12+16+12 Mp, gde je prvi standardni wide senzor sa Dual Pixel autofokusom, stabilizacijom i varijabilnim otvorom blende (f/1.5 do f/2.4) i veličinom piksela od 1,4 mikrometra. Ultraširokougaoni senzor od 16 Mp je tu za široke kadrove kada želite da dobijete što sveobuhvatniju scenu, dok 12 Mp telefoto senzor takođe ima PDAF, stabilizaciju i 2x optički zum. Da, ima i „višezumnih“ telefona, ali kada ćete to upotrebiti i koliko u realnim situacijama? S druge strane, vrhunski prikaz, sasvim dovoljan 2x zum i odlična širokougaona fotografija mnogo znače u praksi. Tu je sada i poseban režim noćnog snimanja, koji daje odlične fotografije.
Kada se na to doda vrhunski, stabilizovan video koji ide sve do 4K rezolucije, dobijamo zbilja sveobuhvatan uređaj kada su kamere u pitanju. Spisak kompletira prednja kamera, smeštena u vrhu centralne ose, koja takođe stiže sa S10 serije – iako naizgled ima rezoluciju od „samo“ 10 Mp, odlikuje se sjajnim karakteristikama, uključujući i Dual Pixel autofokus, koji je daleko bitniji od broja silnih megapiksela. Tako ovaj telefon pravi vrhunske selfije u raznim situacijama, donoseći bolje rezultate i raznovrsnije opcije snimanja.
Olovka, zvuk i baterija
S Pen olovka stiže s još više unapređenja u odnosu na prethodnu generaciju. Ona omogućava daljinsko upravljanje i kontrolu uređaja pokretima u vazduhu. Note10 je zapravo telefon relativno normalnih i skladnih dimenzija, samim tim najmanji telefon koji je došao sa olovkom. U pakovanju dobijate i rezervni vrh olovke i alatku kojom se ona menja. Zahvaljujući akcelerometru i žiroskopu, spektar mogućnosti dodatno je unapređen.
Olovku, kao i do sada, možete koristiti u kreativne ili poslovne svrhe, bojeći ili skicirajući crteže ili pak podvlačeći tekst, a ne bi nas čudilo ni da se pojavi igra koja će koristiti prednosti ovakve olovke, naročito neka u kojoj bi se bacale magije kao čarobnim štapićem. Kako god bilo, reč je o fantastičnom alatu koji će biti neizmerno koristan u raznim prilikama.
Primeri skrinšotova One UI 1.5 interfejsa i Android 9 operativnog sistema koje koristi Note10
Za zvuk na Note10 liniji bio je angažovan AKG, koji je dizajnirao izuzetno potentne stereo‑zvučnike. Kvalitet koji pružaju je na visokom nivou i zaslužuju pohvale – gotovo da je nestvarno da se čist zvuk takve snage može izvući iz ovakvih dimenzija. Podržan je Dolby Atmos standard prilagođavanja zvuka. S druge strane, Note10 je telefon bez 3,5‑mm konektora. Da, to znači da morate da se snalazite. Prilično nas je iznenadilo što u pakovanju nećete dobiti USB‑C‑to‑3,5 mm adapter, i tu dolazimo do onog pitanja s početka – da li je Note i dalje uređaj koji ima sve? Situacija je posebno čudnovata jer je vrlo verovatno da će kupac Note10 telefona biti ozbiljan i zahtevan korisnik koji već ima vrlo skupe slušalice. Sve u svemu, s obzirom na prisustvo Bluetooth 5.0 konekcije sa aptX standardom, stvari nisu toliko strašne, ali svakako ovu stavku morate imati u vidu prilikom kupovine.
Kapacitet baterije je 3500 mAh. Na Note10+ ćete uživati u čak 4300 mAh, dok će standardni Note10 pružiti samo prosečnu autonomiju baterije. Samsung konačno isporučuje punjače velike snage (25 W), a tu je i pitanje raznih vrsta punjenja. Note10 podržava bežično punjenje snagom do 12 W, a u stanju je da reverzibilno puni druge bežične uređaje snagom do 9 W. Primera radi, možete bežične slušalice ili telefon svog ukućanina da dopunite direktno i lako, postavivši ih na Note10.
Postoji li tron?
Note10 više nije telefon koji želi da korisniku ponudi apsolutno sve. Sada je reč o jednom od vrhunskih uređaja, koji je po mnogo čemu najbolji. Da li je to ispravan put? Brojke kažu da jeste, jer su Note10 i Note10+ najbrže prodavani Note uređaji do sada. Definitivno je ovim pristupom pokrivena šira ciljna grupa korisnika, pa je od ultraskupog ultimativnog telefona za koji mnogi nisu sigurni da li će ikada koristiti njegove mogućnosti, Note10 postao premijum telefon koji pride nudi neke sjajne mogućnosti koje će mnogi poželeti da isprobaju. Note je promenio ciljnu publiku. Više nema prestola na koji bi neko zaseo. Nestao je u bespoštednoj vatri tržišne utakmice…
Korisna adresa: samsung.com/rs