Robotizovana postrojenja na naftnim poljima
Tržišna konkurencija, globalizacija, dinamične promene koje su gotovo svakodnevica u svim poslovnim sferama samo su neki od izazova s kojima se susreće savremeni poslovni svet. Kompanije su usmerene na pronalaženje poslovnih modela koji uključuju inovativni pristup u poslovanju i digitalnu transformaciju biznis procesa u svim segmentima – od proizvodnje do krajnjih kupaca. I naftni sektor, koji se smatra konzervativnim, krupnim koracima prati globalne trendove, a u pojedinim ih čak i predvodi.
Digitalizacija je postala sastavni deo svih biznis procesa u naftnim kompanijama, čak i onih koji se neposredno tiču core biznisa, kao što je segment istraživanja i proizvodnje nafte i gasa. Kada je reč o domaćoj naftnoj industriji, kompanija NIS nedavno se pohvalila investicijom koja je vrednija od 30 miliona evra, a odnosi se na digitalizaciju na naftnim i gasnim poljima.
Robotizacija bušotina
Kompanija NIS nedavno je uložila oko 33 miliona evra u dva robotizovana bušeća postrojenja, nazvana po našim istaknutim naučnicima – „Tesla“ i „Pupin“. Ova investicija, jedna od najvećih u istoriji NIS-a u oblasti naftnih servisa, ima za cilj poboljšanje efikasnosti rada, smanjenje troškova, kao i ostvarivanje značajnih ekoloških prednosti.
Šta donose nova postrojenja? Kako navode u NIS-u, nova investicija omogućiće revolucionarne promene u načinu rada u poređenju s konvencionalnim sistemima starijeg tipa. Zahvaljujući modernom dizajnu i zameni manuelnih operacija robotizovanim sistemima, radovi na bušotinama postaju znatno brži, bezbedniji i efikasniji. Pored toga, „EURO 5“ pogoni smanjuju emisiju izduvnih gasova i nivo buke, čime NIS pokazuje posvećenost zaštiti životne sredine.
Prema procenama, uvođenjem ovih postrojenja u rad, vreme potrebno za bušenje skratiće se za čak 20 odsto. Na primer, selidba postrojenja na novu lokaciju, koja je ranije trajala 11 dana, sada će se realizovati za prosečno sedam dana, a u nekim slučajevima i za samo jedan dan. Pored toga, projektovana ušteda prostora na bušotinama iznosi između 25 i 45 odsto, što doprinosi smanjenju troškova i manjem zauzimanju površine zemljišta.
Nova investicija omogućiće revolucionararne promene u načinu rada u poređenju s konvencionalnim sistemima starijeg tipa. Ona omogućava kontinuiran, sinhronizovan rad opreme, s minimalnim rizikom od grešaka
„Investicija u robotizaciju bušećih postrojenja predstavlja veliki korak napred u razvoju naših naftnih servisa. Nova postrojenja neće samo povećati našu efikasnost i konkurentnost na međunarodnom tržištu već će doneti i značajne ekološke koristi. Pored toga, cilj nam je da unapredimo bezbednost naših zaposlenih i ojačamo njihovu stručnost kroz primenu najnovijih tehnologija“, kažu u NIS-u.
Nastavak ulaganja u digitalizaciju
Nova tehnologija omogućava kontinuiran, sinhronizovan rad opreme, s minimalnim rizikom od grešaka. Pored toga, napredni dijagnostički i preventivni sistemi obezbediće dugotrajnost i pouzdanost opreme. Zaposleni koji će upravljati ovim postrojenjima već su prošli sveobuhvatnu obuku u centru proizvođača, uključujući i praktični trening na simulatorima.
Kako navode u NIS-u, najnovijom investicijom nastavljaju program digitalizacije u segmentu istraživanja nafte i gasa u kome se koristi i 3D seizmička tehnologija, koja obezbeđuje informacije o postojanju zaliha nafte i gasa, optimizuje broj bušotina i radi kompjutersku simulaciju jezgra, što omogućava dobijanje kontura bušotine. Takođe, celokupan rad na bušotinama je automatizovan, a svi parametri rada postrojenja prate se u realnom vremenu. Digitalna transformacija u naftnim servisima samo je jedan deo digitalizacije poslovanja NIS-a koji u svom digitalnom portfoliju ima više od 100 projekata čiji je cilj dalji razvoj i unapređenje održivog poslovanja kompanije.