Top50 2024

SEEDIG2016 – Da li vidite upravljanje Internetom?

U Beogradu je 22. aprila, u hotelu Metropol Palace, održan drugi regionalni događaj SEEDIG 2016 o upravljanju Internetom u jugoistočnoj Evropi (South Eastern European Dialogue on Internet Governance). Domaćin ovog događaja bio je Registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS), dok su lokalni institucionalni partneri bili Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija i Direkcija za elektronsku upravu pri Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave. Skup je održan uz podršku brojnih međunarodnih institucija (Savet Evrope, Evropska komisija, IGF, IGFSA, ICANN, ISOC, RIPE, EuroDIG), a podržale su ga strane i domaće Internet kompanije (Afilias, Serbian OpenExchange, SBB i Stanco)

rnids-share-4-3

U organizaciji događaja učestvovalo je više od 50 Internet eksperata iz regiona jugoistočne Evrope, koji su bili okupljeni oko inicijative o dijalogu o specifičnostima regiona jugoistočne Evrope u upravljanju Internetom. SEEDIG je ove godine održan po drugi put (SEEDIG 2015 je održan u Sofiji), i ova inicijativa predstavlja deo IGF (Internet Governance Foruma), koji su uspostavile Ujedinjene nacije kao model za globalni dijalog svih aktera na polju upravljanja Internetom. SEEDIG takođe predstavlja deo EuroDIG-a, koji predstavlja IGF inicijativu o dijalogu o upravljanju Internetom na nivou Evrope.

Pročitajte i:  Komentar: Tržište polovnih domena

Skup je nosio naziv „Da li vidimo upravljanje Internetom?“ (Can we SEE Internet Governance?), a program je bio podeljen u četiri celine, koje su pokrivale najznačajnije teme u oblasti upravljanja Internetom. Međutim, iako je svaka celina imala svoje goste na sceni, oni su činili samo uvod u bogate diskusije sa publikom, kako sa onima u sali, tako i sa onima koji su pratili događaj putem Interneta. Prisutnih je bilo oko 120 iz zemalja regiona (Srbija, Rumunija, Makedonija, Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegodina, Bugarska, Albanija, Moldavija…), ali i iz zemalja u široj regiji (Jermenija, Gruzija, Ukrajina, Rusija…).

Prvi panel bavio se upravljanjem Internetom u regionu, težeći da odgovori na pitanje ko upravlja Internetom u našem regionu. Govornici su bili Andrea Bekali (ICANN), Kris Bukridž (RIPE NCC), Frederik Donk (ISOC) i Markus Kumer (IGFSA). Nakon što su panelisti predstavili iskustva u radu svojih organizacija koje se bave upravljanjem Internetom, ova sesija je poprimila živ dijalog sa publikom kako bi se definisala najbolja praksa u regionu. Na kraju sesije, kao što je uobičajeno na ovakvim skupovima, predstavljene su ključne poruke koje obuhvataju sve probleme, izneta viđenja i pravi primeri o tome kako bi trebalo upravljati Internetom u našem regionu.

Pročitajte i:  Uvodnik: Internet - kako do svojih para?

Drugi panel se bavio temama digitalna podeljenost (eng. digital divide) i digitalna pismenost u regionu. Panelisti sesije bili su Valentin Negoica, (APDETIC, Rumunija), Megan Ričards, (Evropska komisija), Vojislav Rodić, (RNIDS, Srbija) i Jan Žorž, (ISOC, Slovenija). Nakon predstavljanja projekata Evropske unije na ovom polju, a koje mogu da koriste sve zemlje iz regiona, razvila se živa diskusija koja je obuhvatala teme digitalne pismenosti, različite brzine Interneta u zemljama regiona, priključenje korisnika na Internet u ruralnim predelima, pa sve do tehničkih tema poput IPv6 i IDN.

Treći panel je bio jedan od najposećenijih, a bavio se danas popularnom temom u svetu ali i u Srbiji – informacionom bezbednošću. Gosti na panelu bili su Aksel Pavlik (RIPE NCC), Dezire Milošević (Afilias) i Milan Sekuloski (DCAF). Panel je veoma brzo po početku prerastao u živu diskusiju, sa brojnim pitanjima iz ove oblasti.

Četvrti panel se bavio temom ljudskih prava na Internetu. Prvo su održane dve odlične prezentacije Patrik Peninks (Savet Evrope) i Nevena Ružić (Služba Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Srbija), a zatim je publika podeljena u nekoliko grupa da bi se kroz razgovore u tim grupama došlo do definicija koja su ljudska prava na Internetu u našoj regiji značajna i eventualno ugrožena.

Pročitajte i:  Više od polovine stvari na internetu je napravio AI

Pored ovih panela, u nekoliko odvojenih manjih sesija, predstavljeni su najznačajniji projekti u oblasti upravljanja Internetom u regionu (www.seedig.net/seedig-2016-short-talks/).

Na kraju programa, Volf Ludvig (EuroDIG) i Čengetai Masango (IGF) su na svojevrstan način pohvalili rad Izvršnog odbora SEEDIG-a na organizaciji događaja i izrazili podršku daljem radu ove inicijative.

Neposredno pred događaj, Izvršni odbor SEEDIG-a je predstavio rezultate ispitivanja koje je obavljeno sa ispitanicima u regionu (www.seedig.net/seedig-survey/), a koje predstavlja izuzetan presek stanja na Internetu u našem regionu.

Izvor: RNIDS

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , ,