Sionnet: Plantronics BT slušalice
Ako ste ranije i imali izgovor, sad više nema vrdanja – novi zakon o saobraćaju će sve nas
naterati da koristimo handsfree. Pa neka barem bude bez žica… Isprobali smo za vas tri modela Plantronics slušalica — Mladen Mijatović
Standard Bluetooth je dobio ime po srednjovekovnom vikinškom vladaru koji je uspeo da ujedini svoje kraljevstvo, baš kao što su i tvorci ovog bežičnog protokola pokušali da ujedine naše brojne gedžete. Koliko su u tome uspeli, prosudite sami, ali jedno je sigurno – kada su mobilni telefoni i handsfree uređaji u pitanju, Bluetooth je suvereni vladar. Plantronics je proizvođač kvalitetnih BT handsfree setova kako za mobilne telefone, tako i za fiksne korporacijske primene u call centrima. Ovoga puta vam predstavljamo tri modela od kojih se svaki po nečemu ističe od ostalih.
Voyager 510‑USB je amalgam fiksnog i mobilnog BT seta, pošto je prilagođen obema namenama – prihvatljivo je mali za fiksnu slušalicu, dok je za mobilnu podnošljivo velik. U kompletu se dobijaju USB adapter i stalak za punjenje baterija. Treba reći da ovde nije reč o klasičnom USB Bluetooth adapteru – kada ga povežete s računarom, operativni sistem ga prepoznaje kao USB audio device i predlaže da ga imenuje za default zvučni uređaj, što treba prihvatiti ako vam računar prevashodno služi za glasovnu komunikaciju. Uređaj podržava sve poznatije SoftPhone programe – softverske zamene koje služe kao zamena za hardevrski za VoIP telefon, što je posebno interesantno zbog sve veće ponude VoIP usluga kod domaćih provajdera. Na pratećem CD‑u se dobija i softver PersonoCall koji nije obavezan, ali olakšava rad. Prilikom instalacije korisniku se nude SoftPhone aplikacije renomiranih brendova (Cisco, Avaya…), ali i popularni besplatni servisi kao što su Skype i Yahoo Messenger. Slušalica se uparuje sa USB adapterom pritiskom na poseban taster, dok se uparivanje s mobilnim telefonom obavlja na uobičajen način. Podržana je multipoint tehnologija kojom se isti handsfree set može upariti s dva uređaja, npr. s računarom i s mobilnim telefonom. Budući da Voyager 510‑USB ima mnoštvo dugmića i da se ovo izvodi na komplikovan način, predlažemo da pročitate uputstvo.
Najdopadljiviji Plantronics‑ov handsfree set i jedan od najdopadljivijih na tržištu uopšte je Discovery 925. Ova fensi spravica se prodaje u različitim bojama i izuzetno je laka ‑ samo osam grama. Nema šnalu za kačenje, već samo mekani silikonski nastavak koji se blago ugura u uho. Može vam se učiniti da će slušalica svakog časa ispasti, ali ona zapravo stoji vrlo čvrsto. Na majušnom kućištu je bilo mesta za samo dva tastera.
Veći služi za upravljanje pozivima, dok se manjim kontroliše jačina zvuka – uzastopnim pritiskanjem se ciklično menjaju tri nivoa. Iako očigledno minijaturna, ugrađena litijum‑polimerska baterija daje sasvim solidno vreme korišćenja, a torbica za nošenje čak duplira autonomiju – u njoj je skrivena još jedna Ni‑MH baterija koja za tri sata u potpunosti napuni ispražnjenu bateriju uređaja. Kad smo kod autonomije, treba reći i da uključivanje multipoint opcije znatno skraćuje raspoloživo vreme.
Za kraj ostaje spravica profesionalnog izgleda po imenu Voyager Pro ‑ robustan handsfree set je ergonomski dizajniran, pa uprkos velikom delu koji se postavlja iza uha, dosta dobro leži na svom mestu. Kao i ostali modeli, može se nositi na levom ili na desnom uhu – strana se menja zaokretanjem oko centralne tačke i okretanjem konzole s mikrofonom. Ovaj mikrofon je ono po čemu se Voyager Pro ističe – radi se o dualnom mikrofonu prekrivenom zaštitnim slojem koji ga štiti od vetra. Prema tvrdnjama proizvođača, primena AudioIQ2 tehnologije snižava neželjene šumove za 80%. U kompletu se dobijaju punjači za kola, USB i mrežnih 220 V, kao i set silikonskih i sunđerastih nastavaka za slušalicu. Naravno, podržana je i multipoint tehnologija, a cena je adekvatna svemu navedenom.