Štedimo struju, kada može
Opcija za automatsko prebacivanje u režim pripravnosti sistema (stand‑by) i „uspavljivanje“ računara posle određenog perioda neaktivnosti može biti dobar način da se smanji beskorisno rasipanje električne energije. Od dobrih namera nekada mogu nastati problemi, pošto Windows neaktivnost procenjuje samo na osnovu (ne)korišćenja tastature ili miša. Tako se lako može desiti da se računar „uspava“ onda kada to ne želite, recimo usred neke operacije koja zahteva dosta vremena za izvršavanje, Ili tokom prenosa fajlova
Da ne biste morali povremeno da drmate miša ili pritiskate taster da se računar ne bi „uspavao“ dok nešto radi, probajte koristan i besplatan uslužni program Stand‑Bye. Ovaj program će takođe uspavati računar posle zadatog vremena, ali će pre toga proveriti da li je sistem još uvek aktivan i u tom slučaju odložiti akciju. Da bi omogućio pametnije prebacivanje u režim pripravnosti, Stand‑Bye proverava stepen opterećenja centralnog procesora, korišćenja RAM memorije, pisanje i čitanje hard‑diska, ili prenos podataka kroz mrežnu konekciju.
Za svaku od ovih provera može se podesiti prag tolerancije, recimo da se spreči uspavljivanje ukoliko je opterećenje procesora iznad određenog nivoa (što može biti signal da se neki program još uvek izvršava) ili određena količina podataka na mrežnoj vezi (što može značiti da se još uvek prenose fajlovi). Stand‑Bye takođe proverava zvuk, pa na taj način sprečava uspavljivanje računara tokom reprodukcije multimedije. Moguće je označiti određene programe i procese tako da se spreči uspavljivanje dok su oni aktivni, ili aktivirati režim za prezentacije koji će održati sistem u budnom stanju.
Iako opcije programa služe da na razne načine spreče prebacivanje računara u režim prirpavnosti, tipična primena programa Stand‑Bye može biti postizanje suprotnosti – da se računar što više uspavljuje. Pametno praćenje aktivnosti na računaru nudi mogućnost da se smanji vreme čekanja na uspavljivanje koje se često postavi na duže vreme da bi se sprečilo slučajno uspavljivanje onda kada to nije poželjno. Tako se vreme čekanja za uobičajenih 30 minuta može smanjiti recimo na 5 ili 10 minuta.
Stand‑Bye je delo mladog tima iz nemačke softverske firme Chillsoft i može se preuzeti sa lokacije stand‑bye.chillsoft.de. Stand‑Bye se razvija kao projekat otvorenog koda, pa je pored standardne instalacije dostupan i izvorni kod programa, koji ćete pronaći na GitHub‑u, github.com/flobaader/Stand‑Bye/.