BIZIT 11 - prvi dan

Treba vam poboljšan vid SMS poruka? Stiže modernija verzija – RCS

SMS poruke se bez obzira na sve svoje nedostatke i dalje koriste, što je navelo velike kompanije da se udruže sa mobilnim operaterima kako bi se ovaj vid komunikacije modernizovao. Naslediće ga nova usluga – Rich Communication Services (RCS) – koja spaja Facebook-ov Messenger, Apple-ovu aplikaciju iMessage i WhatsApp u jedinstvenu platformu.

PCPress.rs Image

Rich Communication Services (poznat i pod nazivima Advanced Communications, Joyn i Message+) je protokol koji predviđa znatno napredniju platformu od današnje. Nastao je saradnjom više kompanija 2007, da bi ga godinu dana kasnije usvojila organizacija GSMA. Universal Profile, set specifikacija za RCS, koji je GSMA objavila prošle godine, kaže da ćemo novi sistem moći da koristimo za deljenje svoje lokacije s drugim korisnicima, šaljemo fotografije, i audio, i video snimke visoke rezolucije, pravimo i arhiviramo grupe za razgovor, i uklonimo pojedine učesnike iz njih. Biće moguće uključiti potvrdu primanja poruke, i saznati kad je neko tačno pročitao poruku. RCS će podržavati internet video pozive i audio poruke nalik na Skype, kao i privatne razgovore dvoje sagovornika. Poruke će biti enkriptovane (šifrovane), moći ćemo da ih koristimo na bilo kojem uređaju i softveru, i to putem Wi-Fi-ja. Sve ovo i još neke usluge, moći ćemo da koristimo bez potrebe za stvaranjem korisničkog naloga i logovanja. Nekoliko Jibe-ovih funkcija namenjeno je poslovnim korisnicima. Jibe (servis za razmenu poruka) od početka ove godine nudi program Early Access, u okviru kojeg kompanije mogu da uče i grade svoje RCS servise na toj platformi. Na primer, zahvaljujući RCS-u bi aviokompanije mogle putnicima, umesto običnog SMS-a , da šalju poruku kojom bi mogli odmah da obave check-in, dobiju propusnicu za ukrcavanje (boarding pass), uputstva kako do terminala za ukrcavanje, i slično.

Pročitajte i:  Guverner Kalifornije uveo veto na zakon o bezbednosti AI 

Do ove godine tek je nešto manje od 49 telekom operatera prihvatilo i pokrenulo RCS u Evropi, a među njima su: Deutsche Telekom i Vodafone. Od proizvođača opreme i uređaja, na podršku novoj platformi su se obvezali: Alcatel, Asus, HMD Global, HTC, LG, Lenovo, Samsung, Sony, i ZTE. Kada je reč o velikim proizvođačima softvera za sada su se odazvali samo Google i Microsoft. Google RCS vidi kao otvorenu platformu, koja će zameniti zatvorene sisteme kao što je iMessage, koji funkcioniše samo na Apple-ovim uređajima. Osim novog standarda, platforma podržava i stari SMS i MMS, druge mreže za RCS i softvere za različite pametne telefone i mrežne operatere. Google ističe da će budući pametni telefoni s Androidom dolaziti s ugrađenom podrškom za RCS.

Izvor: Digital Trends

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,