Tri razloga zašto ima smisla dodati SSD starom laptopu
Uvek je dobro ako možete da sačuvate stariju tehnologiju od završetka na deponiji, a stari laptopovi nisu izuzetak.
Dodavanje SSD-a je najveći podsticaj za performanse ovih starijih računara
Često rade savršeno osim nekoliko problema, kao što je brzina fizičkog hard diska. Najbolji laptopovi su takođe nadogradivi, a kod starijih to znači korišćenje 2,5-inčnih drajvova. Dodavanje SSD-a je najveći podsticaj za performanse ovih starijih računara, i evo tri ubedljiva razloga zašto to treba učiniti.
Za povećanje opšte brzine i odziva
Vreme pokretanja i odziv operativnog sistema će se znatno poboljšati
Ako vaš laptop koristi 2,5-inčni HDD kao disk za skladištenje, zamena HDD-a SATA SSD-om će napraviti ogromnu razliku u brzini odziva, od trenutka kada pritisnete dugme za uključivanje. Bilo koji SATA SSD će dostići brzinu čitanja i pisanja od 500 MB/s, pa čak i do 550 MB/s, što je na granici SATA III specifikacija. Iako tržište prelazi na NVMe skladištenje, SATA još uvek ima svoje mesto jer je jeftiniji za veće kapacitete. Čak i laptopovi sa sporijim procesorima će imati koristi od zamene HDD-a SSD-om, često se pokreću za nekoliko sekundi. Otvaraće fajlove i programe brže, ali neće ubrzati sve. Gejmeri će možda osetiti poboljšanje u odzivu sistema i vremenima učitavanja, ali brzina diska neće promeniti koliko dobro procesor i grafička kartica mogu pokretati igre. Ipak, korisnici za svakodnevne zadatke osetiće veliku razliku u svom radu, i vredno je instalirati SSD u tom slučaju.
Za povećanje skladišnog prostora
Stariji laptopovi često nemaju velike diskove
Troškovi OEM diskova za laptopove često su mnogo veći, tako da vaš stari laptop verovatno ima prilično skromnu količinu skladišta, čak i ako je došao sa SSD-om. Cene su znatno pale otkako su SATA ili NVMe SSD-ovi prvi put predstavljeni, tako da dodavanje većeg i bržeg skladišta sada košta manje nego ikada. Većina laptopova dolazi sa manje od 2TB prostora, ali sada možete dobiti do 8TB SATA ili NVMe SSD-a. Ne preporučujemo da trošite skoro 1.000 dolara na SSD za stari laptop, ali ako vaš laptop ima manje od 2TB prostora, nadogradnja na 2TB košta manje od 100 dolara ako pronađete dobru akciju. Tako ćete imati dovoljno prostora za dokumente i fajlove, a smanjićete oslanjanje na oblak ili potrebu za redovnim brisanjem fajlova zbog nedostatka prostora.
Za novu namenu laptopa
Pretvorite taj laptop u nešto novo
Ako želite da nađete novu namenu starom laptopu, možete ga pretvoriti u kućni server. Dodavanje SSD-a pomoći će pri oporavku fajlova i zadacima obrade podataka, a laptop će generisati manje toplote, što je dobro jer će raditi većinu vremena. Možda ćete moći dodati samo jedan ili dva SSD-a, ali za to postoje spoljašnji USB diskovi. Ako laptop ima problema sa hlađenjem, možete ostaviti poklopac otvoren. Brzina otvaranja fajlova sa SSD-a takođe znači da stari laptop možete koristiti kao digitalnu kuvaricu, spremnu da brzo prelistate svoje omiljene recepte. Takođe ga možete pretvoriti u emulator starih igara i završiti igre iz detinjstva koje niste stigli da pređete. Čak i najskromniji laptopovi mogu podneti retro emulaciju, a sa SSD-om će se igre učitavati veoma brzo. Dolphin Emulator je dobar izbor, podržava igre sa GameCube i Wii konzola, a potrebno mu je samo 2 GB RAM-a, što je savršeno za stari laptop.
Dodavanje SSD-a starom laptopu može mu produžiti život za nekoliko godina
Ako imate star, ali nadogradiv laptop, dodavanje SSD-a je najveće unapređenje koje možete napraviti u pogledu brzine i odziva. Na taj način dobijate potpuno funkcionalan uređaj koji može raditi još nekoliko godina. Ako ostatak hardvera nije dovoljno moćan za Windows 11, možete razmisliti o tome da ga pretvorite u Chromebook ili neki sličan lagan Linux sistem.
Izvor: Xda-developers